Co z OC po sprzedaży samochodu?

Po sprzedaży auta może nam się wydawać, że wszystko, co z nim związane, mamy już z głowy. Tymczasem jednak trzeba jeszcze dopilnować paru kwestii. Wśród nich najważniejsze jest ubezpieczenie OC. Co zrobić, aby nie okazało się, że nawet po sprzedaży naszego auta musimy płacić kolejną składkę ubezpieczenia?

O czym musi pamiętać sprzedający?

Najważniejsze w czasie transakcji sprzedaży samochodu wydają się pieniądze i umowa. Jednak jako sprzedający musimy pamiętać, że po podpisaniu umowy kupna – sprzedaży, wraz z samochodem trzeba przekazać nowemu właścicielowi kluczyki i plik niezbędnych dokumentów. Są to oczywiście dowód rejestracyjny, zaświadczenie o pozytywnym wyniku badania technicznego oraz aktualna polisa OC. Następnie w wydziale komunikacji informujemy o zbyciu pojazdu oraz zgłaszamy to również w naszym towarzystwie ubezpieczeniowym. Oznacza to przepisanie polisy na nowego właściciela, dzięki czemu OC nie wznowi się automatycznie.

Co z OC po sprzedaży auta?

Przekazanie osobie, która kupiła auto, ważnej polisy OC to podstawa. Jak podają eksperci porównywarki mfind.pl, zgodnie z Ustawą o ubezpieczeniach obowiązkowych, UFG i PBUK, wszelkie prawa i obowiązki wynikające z umowy OC od tego momentu przechodzą na nabywcę. Jednak po stronie sprzedającego pozostaje jeszcze jedna kluczowa formalność w kwestii OC. Otóż po sprzedaży auta musimy o tym fakcie poinformować swojego dotychczasowego ubezpieczyciela. Mamy na to 14 dni od momentu podpisania umowy. Dlaczego to takie ważne? Aby nie zaskoczyła nas nieprzyjemna niespodzianka. Taka polisa może zostać wznowiona na kolejny rok, a wtedy trzeba będzie się tłumaczyć i odkręcać sprawę, aby za nią nie płacić.

Polisa OC a kupujący

Jeśli kupujemy samochód, warto dla własnego bezpieczeństwa sprawdzić, czy sprzedający ma ważne OC. Można to w kilka minut zrobić w bazie UFG. Gdyby sprzedający nie miał ubezpieczenia, trzeba je natychmiast wykupić i po problemie. Jeśli natomiast przekonamy się, że wszystko w porządku z ubezpieczeniem, otrzymujemy wraz z samochodem aktualną polisę, która przechodzi na nas na mocy prawa. Co zrobić z OC po poprzednim właścicielu? Mamy dwa wyjścia:

  • korzystanie z polisy po poprzednim właścicielu
  • zakup nowej polisy OC.

Polisa po poprzednim właścicielu

Jeśli OC po sprzedającym ważne jest jeszcze przez kilka miesięcy i nie mamy ochoty niczego zmieniać, możemy śmiało korzystać z niego aż do końca terminu ważności. Trzeba jedynie pamiętać, ze taka umowa nie wznowi się automatycznie. W samej polisie zmieniają się wyłącznie dane właściciela, reszta, czyli okres wypowiedzenia i czas obowiązywania pozostają bez zmian. Trzeba się też liczyć z faktem, że towarzystwo ubezpieczeniowe może przekalkulować składkę. O co chodzi? Mogą to odczuć zwłaszcza młodzi kierowcy bez zniżek, jeśli kupili auto od kogoś z pełnym pakietem zniżek. Po rekalkulacji ubezpieczyciel zażąda dopłaty różnicy, ale i tak wyjdzie to korzystniej niż zakup nowej polisy.

Wybór nowej polisy

Oczywiście nie ma obowiązku pozostawania przy polisie OC po byłym właścicielu. Jeśli tylko znajdziemy dla siebie korzystniejszą ofertę, trzeba działać. Warto w tym celu skorzystać z kalkulatora OC mfind.pl. Dzięki porównywarce znajdziemy polisę całkowicie dopasowaną do naszych potrzeb. Jeśli wybraliśmy ofertę, wystarczy zakupić nową polisę OC. Jednak by nie pozostać z dwiema aktywnymi polisami, trzeba wypowiedzieć ubezpieczenie poprzedniego właściciela. Jak tego dokonać?

Wypowiedzenie poprzedniej polisy

Z polisy po poprzednim właścicielu można zrezygnować w dowolnym momencie jej trwania. Wypowiedzenie należy złożyć w formie pisemnej, a jego wzór dostępny jest w Internecie. Dokument można wysłać do poprzedniego ubezpieczyciela w formie listu poleconego, faksu lub skanu. Można też osobiście załatwić sprawę w agencji ubezpieczeniowej.

Pamiętajmy – trzeba dopilnować, by podczas załatwiania formalności, między jedną a drugą polisą nie było ani dnia przerwy. OC jest obowiązkowe, a za nawet krótką przerwę (do 3 dni) w ciągłości polisy możemy zapłacić w 2020 roku 1040 zł kary za auto osobowe i aż 1560 zł w przypadku ciężarówki.

 

Materiał Promocyjny

Mogą Ci się również spodobać

Oszczędzaj z głową. Jak uniknąć błędów przy oszczędzaniu?

Pandemia koronawirusa i jej wpływ zarówno na nasze codzienne życie, jak i sytuację ekonomiczną ...

Faktury źródłowe w autocasco

Mam pytanie o obowiązek wypłaty odszkodowania z polisy AC. Ubezpieczyciel żąda do wypłaty faktur ...