Co daje ubezpieczenie na życie dla seniora. Czy warto?

Ubezpieczenie na życie dla seniora. W przypadku osób starszych prawdopodobieństwo śmierci czy ciężkich chorób jest wyższe niż u młodych, więc cena polisy będzie wyższa
Ubezpieczenie na życie dla seniora. W przypadku osób starszych prawdopodobieństwo śmierci czy ciężkich chorób jest wyższe niż u młodych, więc cena polisy będzie wyższa
Adobe Stock

Nie tylko młodzi mogą kupić ubezpieczenie na życie. Na rynku dostępne są te oferty dla osób starszych, zawierające dodatkowo assistance medyczne czy zasiłek apteczny.

Co czwarty Polak ma ponad 60 lat. W 2019 r. aż 66,3 proc. osób powyżej 60. roku życia cierpiało na choroby przewlekłe lub długotrwałe problemy ze zdrowiem – podaje GUS. Ponad 12 proc. z nich w ubiegłym roku nie „odwiedziło” żadnego lekarza lub nie wykonało badań, mimo takiej potrzeby. Głównym powodem (40,9 proc. respondentów) był zbyt długi czas oczekiwania na wizytę.

dobrym rozwiązaniem jest wybór polisy o z góry ustalonym zakresie

Ubezpieczyciele przy konstruowaniu ofert biorą pod uwagę trendy demograficzne.

– W ostatnich kilku latach widać, że ubezpieczyciele w coraz większym stopniu kierują swoje oferty do seniorów – tę grupę wiekową definiują zazwyczaj w przedziale między 55. a nawet 80. rokiem życia – wskazuje Leszek Osiewacz z Departamentu ds. Sprzedaży Ubezpieczeń na Życie i Zdrowotnych w Unilink.

Warto sprawdzić: Polacy nie mają pojęcia, co przysługuje im z polisy

Na wizyty w ramach NFZ czeka się nawet miesiącami. To w przypadku wielu specjalności reguła, a prywatne wizyty z krótszymi kolejkami dużo kosztują.

– Sytuacja dla wielu osób jest patowa. I choć na rynku dostępne są ubezpieczenia na życie, które zapewniają np. świadczenia na wypadek poważnych zachorowań, rehabilitacji czy pobytu w szpitalu, to osoby w podeszłym wieku wciąż stosunkowo rzadko z nich korzystają. Barierę stanowi dla nich m.in. to, że wcześniej nie miały do czynienia z takimi ubezpieczeniami – tłumaczy Damian Andruszkiewicz z Compensy, odpowiedzialny w firmie m.in. za przygotowanie specjalnego ubezpieczenia dla osób starszych.

Na wypadek choroby

Podstawą ubezpieczenia na życie jest wypłata świadczenia w przypadku śmierci osoby ubezpieczonej lub jej małżonka czy partnera. Polisa dla seniorów powinna również zapewniać wsparcie finansowe na wypadek częstych zdarzeń występujących w starszym wieku: pobytu w szpitalu (także na OIOM-ie), poważnych zachorowań czy operacji chirurgicznych w wyniku nieszczęśliwego wypadku. – Ubezpieczenie powinno mieć wiele składników, ale jednocześnie przejrzysty zakres. Klient powinien wiedzieć dokładnie, jaką składkę płaci i co za nią otrzymuje. Dlatego dobrym rozwiązaniem jest wybór polisy o z góry ustalonym zakresie – mówi Damian Andruszkiewicz.

ubezpieczenie na życie dla seniora
Fot. Shutterstock

Zwykle ubezpieczenie na życie kupuje się na wiele lat i w młodym wieku. To tylko część prawdy, bo na rynku dostępne są polisy także na jesień życia. Te z zakresem ochrony skonstruowanym na potrzeby seniorów można kupić np. po ukończeniu 56. i nawet po 70. roku życia. Wybierając ubezpieczenie, należy zwrócić uwagę, do jakiego wieku będzie ono obowiązywać (np. nie dłużej niż do 72 lat).

Warto sprawdzić: Ubezpieczenie domu przyda się na jesienną falę zniszczeń

Dla osób starszych ma znaczenie to, by ochrona działała z jak najkrótszym lub bez okresu karencji. Nie zawsze da się jej całkowicie uniknąć, np. w przypadku ryzyka śmierci z dowolnej przyczyny czy poważnego zachorowania. Jest jednak wiele sytuacji, których karencja nie dotyczy, np. może się odnosić do zdarzeń powstałych w wyniku nieszczęśliwego wypadku.

Dodatkowe świadczenia dla senioró

Ubezpieczenie dla seniora może zapewnić dodatkowe wsparcie. Przykładem jest tzw. świadczenie apteczne, czyli dofinansowanie zakupu leków po pobycie w szpitalu w związku z wypadkiem lub chorobą. Klient może liczyć również na dodatkowe wsparcie finansowe za każdy dzień pobytu na zwolnieniu lekarskim po pobycie w szpitalu wskutek wypadku.

Ubezpieczenie dla seniora może zapewnić dodatkowe wsparcie

Istotnym elementem polis jest też assistance medyczny oraz domowy, czyli specjalistyczne finansowe i organizacyjne wsparcie w rozmaitych sytuacjach. Medyczny assistance polega na: pomocy osobie ubezpieczonej lub jej małżonkowi czy partnerowi, np. w organizacji pomocy domowej po hospitalizacji, zapewnieniu transportu medycznego, organizacji i pokryciu kosztów konsultacji laryngologa czy w prowadzeniu rehabilitacji. Z kolei domowy assistance to przede wszystkim organizacja i pokrycie kosztów usługi fachowców, np. hydraulika, elektryka, dekarza, szklarza czy ślusarza. Ubezpieczenie może też zapewniać tzw. ekspercką opinię medyczną z zakresu kardiologii i kardiochirurgii, onkologii, neurochirurgii oraz ortopedii.

– Wśród innych dodatków do podstawowego zakresu ochrony można znaleźć m.in. świadczenie po narodzinach wnuka, czyli „seniorski” odpowiednik bardzo popularnego świadczenia po narodzinach dziecka – wskazuje Leszek Osiewacz.

ubezpieczenie na życie dla seniora
Co daje ubezpieczenie na życie dla seniora. Fot. Adobe Stock

Senior płaci drożej za ubezpieczenie na życie

Cena ubezpieczenia zależy od ryzyka. Wiadomo, że w przypadku osób starszych prawdopodobieństwo śmierci czy ciężkich chorób jest wyższe niż u młodych, zatem trzeba się liczyć z tym, że składka przy dobrym zakresie ochrony nie będzie niska. Dla seniora to może być barierą przy zakupie polisy, ale rozwiązaniem może być opłacanie składki przez dzieci, które dzięki temu zapewnią rodzicom środki na wypadek poważnej choroby rodziców, a sobie spokój, że w razie potrzeby ubezpieczyciel zapewni świadczenia pomocowe.

Cena ubezpieczenia zależy od ryzyka

Polisy skonstruowane specjalnie dla osób starszych pozwalają na obniżenie składki dzięki rezygnacji z opcji, które nie są seniorom potrzebne oraz możliwości dopasowania sumy ubezpieczenia i zakresu ochrony do konkretnych potrzeb związanych z wiekiem ubezpieczonego. Niezależenie od tego przed zakupem warto porównać oferty kilku ubezpieczycieli.

Warto sprawdzić: Koronawirus: banki obsługują seniorów w pierwszej kolejności

– Po ukończeniu 55 lat bariera przystąpienia do zwykłego, indywidualnego ubezpieczenia na życie może być duża ze względu na cenę i ograniczenia w zakresie ochrony. Oferty adresowane bezpośrednio do seniorów sprawiają natomiast, że starsze osoby mogą korzystać z ochrony dopasowanej do swoich potrzeb. Zakup takiej polisy jest finansowo i pod względem zakresu ochrony na pewno o wiele bardziej opłacalny od indywidualnej kontynuacji ubezpieczenia grupowego, z którego korzystało się w pracy – mówi Leszek Osiewacz.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Marek Wojciechowski

Na co zwrócić uwagę, ubezpieczając dom czy mieszkanie

Warto sprawdzić, czy wybór naszego ubezpieczenia odpowiada naszym potrzebom i oczekiwaniom. Materiał powstał we ...

Dobre ubezpieczenie równie ważne jak dobry sprzęt

Polisa szkolna może być dla dziecka niewystarczająca Przygotowując dziecko do zimowych aktywności podczas ferii, ...

Lubimy wiedzieć, że się opłaci

W tym roku umrze ponad 1500 czterdziestolatków spośród ok. 560 tys. mieszkających w Polsce. ...