Reguły, którymi muszą kierować się banki, gdy umiera posiadacz rachunku bankowego, opisane są głównie w ustawie Prawo bankowe. Niektóre kwestie regulują również przepisy Kodeksu cywilnego. Część bardziej szczegółowych rozwiązań może znaleźć się bezpośrednio w umowie o prowadzenie rachunku bankowego. Dotyczy to np. kont, które mają więcej niż jednego właściciela.
Co dzieje się z umową o prowadzenie konta bankowego po śmierci jego właściciela?
Zgodnie z art. 59a ust. 1 pkt 1 ustawy Prawo bankowe umowa prowadzenia rachunku bankowego co do zasady ulega rozwiązaniu z dniem, w którym nastąpiła śmierć posiadacza rachunku. Dotyczy to wszystkich rodzajów rachunków bankowych, których właścicielami są osoby fizyczne. Jak czytamy m.in. na stronie Rzecznika Finansowego, od tej reguły są dwa wyjątki.
Pierwszy dotyczy rachunków prowadzonych w związku z działalnością gospodarczą właściciela konta. W tym przypadku po jego śmierci konto może być nadal prowadzone (o ile został ustanowiony zarząd sukcesyjny w rozumieniu ustawy z dnia 5 lipca 2018 r. o zarządzie sukcesyjnym przedsiębiorstwem osoby fizycznej i innych ułatwieniach związanych z sukcesją przedsiębiorstw). W umowie między bankiem a posiadaczem rachunku może być jednak przewidziany inny scenariusz, zgodnie z którym umowa o prowadzenie konta ulega rozwiązaniu.
Czytaj więcej
Darowizna od babci dla wnuczki jest zwolniona z podatku. Jeśli przekracza 36 120 zł, powinna wpły...
Drugi wyjątek dotyczy rachunków bankowych prowadzonych na rzecz więcej niż jednej osoby, np. małżonków. Umowa o prowadzenie takiego rachunku nie zostanie automatycznie rozwiązania nawet wtedy, gdy do śmierci wszystkich współwłaścicieli dojdzie jednocześnie. Prawo daje bankom i ich klientom możliwość decydowania o tym, jaka będzie przyszłości rachunku bankowego w takiej sytuacji. W przypadku kont należących do małżonków często praktykowanym rozwiązaniem jest przekształcenie konta mającego dwóch właścicieli w rachunek indywidualny. Dzięki temu po śmierci jednego z nich druga osoba zachowuje pełny dostęp do środków zgromadzonych na koncie.