Blik sprawdzi się też za granicą

Wcale nie trzeba mieć karty walutowej czy wymieniać złotówek na walutę kraju, do którego wyjeżdżamy. Można tam bezpiecznie płacić Blikiem. Tyle że zbliżeniowym.

PIN do karty przyniesie listonosz

Wciąż nie wszyscy klienci korzystają z konta online i transakcji w sieci. Dla nich na specjalne życzenie numer PIN do nowej karty bank wyśle pocztą. Można go też odebrać w oddziale.

Ze starego konta też się wyrasta. Można je zmienić

Klienci, którzy posiadają rachunek w banku od kilkudziesięciu lat mogą zmienić go na nowy, z aktualnej oferty. A jego numer może pozostać niezmieniony.

Znaleziona karta płatnicza powinna wrócić do banku lub być zniszczona

Najważniejsze, aby nikt postronny nie poznał danych zawartych na zagubionej karcie. Chodzi nie tylko o imię i nazwisko jej użytkownika. Również numer karty oraz kod CVV na odwrocie powinny być niemożliwe do odczytania.

BLIK rośnie we wszystkich kategoriach

Na koniec 2023 r. aktywnie i regularnie z BLIKA korzystało już 15,8 mln osób, a najdynamiczniej rosnącą usługą są przelewy na telefon – wynika z rocznego raportu przedstawionego przez Polski Standard Płatności.

Polacy znowu zaczęli oszczędzać. Są rekordy

Choć dochody gospodarstw domowych zaczęły realnie rosnąć, nieoczekiwanie skłonność do wydawania zaczęła spadać. Efekt: pieniędzy na kontach bankowych gwałtownie przybywa.

mBank podnosi opłaty i prowizje. Znaczną podwyżkę tłumaczy inflacją

Konto nawet za 20 zł miesięcznie, minimalna wypłata z bankomatu bez prowizji 300 zł - i bez możliwości bezpłatnego skorzystania z urządzeń Euronetu i Santandera. Wypłata Blikiem też płatna. Takie podwyżki szykuje mBank.

Najdroższe hipoteki w strefie euro są na Litwie. Polacy płacą dużo więcej

Według danych Centralnego Banku Europy za listopad 2023 r. zmienne oprocentowanie kredytów hipotecznych na Litwie wynosiło 5,84 proc. To najdroższy kredyt hipoteczny w strefie euro. Nie mniej drogo jest w Estonii i na Łotwie. To jednak wciąż dużo mniej, niż muszą płacić Polacy.

Polacy dostaną wyższe kredyty hipoteczne?

Są duże szanse na wyraźny wzrost zdolności kredytowej w przyszłym roku. Sprawić to mogą dynamicznie rosnące wynagrodzenia i spadające stopy procentowe.

Klienci skarżą się, że Euronet zastawia pułapki. Euronet: „Poszerzamy ofertę”

W mediach społecznościowych pojawiły się skargi klientów na zaskakujące ściąganie opłat za operacje w bankomatach Euronetu i niejasne menu. Sieć tłumaczy, że chodziło o zagraniczną kartę, a menu zmienia się by poszerzać ofertę.

PESEL można już zastrzec. Jak to zrobić?

Od piątku 17 listopada każdy obywatel może zastrzec numer PESEL w urzędzie lub na stronie internetowej. Od grudnia będzie to możliwe w aplikacji mObywatel. Zastrzeżenie pozwoli zabezpieczyć swoje dane przed użyciem przez przestępców np. w celu zaciągnięcia pożyczki czy kilku innych zobowiązań.

Banki wciąż obniżają oprocentowanie depozytów

W listopadzie średnie oprocentowanie najlepszych lokat i rachunków oszczędnościowych wyniosło 5,78 proc., o 0,3 pkt. proc. mniej niż w październiku.

Western Union rusza w Polsce z bankowością elektroniczną

Polacy pokochali bankowość elektroniczną i mobilną. Według najnowszego raportu Związku Banków Polskich, na koniec 2022 r. liczba osób korzystających z bankowości internetowej przekroczyła 22 mln. Prawie 88 proc. spośród tych osób aktywnie korzysta także z bankowej aplikacji mobilnej. Podobny obraz wyłania się z danych CBOS, które pokazują, że z usług bankowych online korzysta już ośmiu na dziesięciu użytkowników internetu (79 proc.), czyli trzy piąte ogółu dorosłych (61 proc.).

Cyfrowy dowód osobisty w banku nie zadziała. Są wyjątki

Rządową aplikacją mObywatel potwierdzającą tożsamość nie możemy posługiwać się w oddziałach banków, wyjątkiem są nieletni, którzy mogą legitymować się mLegitymacją, czy uchodźcy z Ukrainy.

Dowód traci ważność? Bank może zablokować konto

Na miesiąc, dwa, a nawet trzy przed upływem terminu ważności dowodu osobistego banki przypominają, że dokument trzeba wymienić. Jeśli tego nie zrobimy o czasie, to możemy mieć utrudniony dostęp do własnego rachunku.

Bankomat nieczynny. Nie zawsze awaria, przyczyny mogą być różne

Zdarza się, że urządzenia do wypłaty gotówki nie działają do odwołania. Dlaczego? Nie zawsze są zepsute. Czasami powody są zupełnie inne.

Jak ominąć kolejki w oddziale banku

Nie zawsze mamy czas stać w kolejce w oddziale w banku. Czasem można ją skutecznie ominąć. Jak? Wystarczy wcześniej umówić wizytę na konkretną godzinę.

Otwarta bankowość ułatwia życie. Jakie możliwości dają banki

Banki w coraz większym stopniu wykorzystują możliwości otwartej bankowości. BNP Paribas umożliwił podgląd rachunków z innych banków, Pekao uprościł proces kredytowy, a Santander poszerzył usługę o kolejny bank.