Nie mają gdzie mieszkać, zostają u rodziców. Tak źle jeszcze nie było

Już ponad połowa dorosłych Polaków mieszka z rodzicami – wynika z najnowszych szacunków Eurostatu na temat osób w wieku od 25 do 34 lat. Tak słabych wyników nie było od co najmniej 2005 roku. Problem ten dotyczy już 2,5 mln osób.

Mieszkania drożeją, ale mniej niż wskazują średnie ceny ofertowe. Realne zmiany

Lokale drożeją, ale realny wzrost cen jest mniejszy niż zmiany średnich cen ofertowych – dowodzi tzw. wskaźnik inflacji mieszkaniowej. Kolejnych zwyżek spodziewa się ponad 76 proc. deweloperów.

Co by było z kredytami, gdyby RPP obniżyła stopy procentowe o 25 pb.

Postanowiliśmy sprawdzić, jak mieniłaby się sytuacja kredytobiorców gdyby Rada Polityki Pieniężnej obniżyła stopy procentowe o 25 punktów bazowych.

Ile Polacy wydadzą na Komunię, Dzień Matki i Dzień Dziecka w 2023 roku

Maj to tradycyjnie okres przyjęć okolicznościowych. Sprawdzamy ile Polacy wydadzą na Komunię, Dzień Matki lub Dzień Dziecka.

Gdzie po Bezpieczny Kredyt 2 proc.

Kilka banków już dziś deklaruję możliwość wprowadzenia kredytu do swojej oferty, inne czekają na ostateczne warunki kredytowania.

Dołuje popyt na materiały budowlane w Polsce. Wzrost cen zwolnił

W marcu dynamika cen materiałów budowlanych zniżkowała w przyśpieszonym tempie już o 4 pp. do poziomu 11 proc., co oznacza, że znalazła się już nie tylko bardzo wyraźnie poniżej inflacji CPI, ale nawet inflacji bazowej.

Cudzoziemcy kupują mieszkania w Polsce. Padł rekord

W 2022 r. w ręce cudzoziemców trafiło blisko 14,4 tys. mieszkań. Najwięcej kupili ich obywatele Ukrainy. Coraz większą grupę cudzoziemców kupujących mieszkania w Polsce stanowią obywatele Białorusi. Tak wynika z danych portalu GetHome.

Zdolność kredytowa Polaków w górę. Tyle rodzina może pożyczyć w kwietniu

Kwiecień to kolejny miesiąc odbudowy zdolności kredytowej. W ciągu miesiąca kwota, którą możemy pożyczyć na zakup mieszkania, zwiększyła się aż o 80 tys. złotych. Tym samym zdolność kredytowa zdążyła już wzrosnąć o ponad połowę względem zeszłorocznego dołka.

Bezpieczny kredyt hipoteczny 2 proc. w Sejmie. Warunki programu

Rząd przyjął projekt ustawy o pomocy państwa w oszczędzaniu na cele mieszkaniowe w połowie marca. Na dzisiejszym posiedzeniu Sejm kontynuuje prace nad projektem Pierwsze Mieszkanie. Ustawa umożliwi Polakom pozyskanie kredytu z rządową dopłatą na zakup pierwszego mieszkania.

Kredyty hipoteczne wracają do łask

Nowe zalecenia wydane przez KNF oraz zbliżające się programy rządowe windują popyt na kredyty hipoteczne. Swoje dołożyły też spadek oprocentowania kredytów i dobre dane z rynku pracy.

Mocny wzrost zdolności kredytowej Polaków. Ułatwienia zaczynają działać

Marzec jest już 9 z rzędu miesiącem, w którym zdolność kredytowa idzie w górę. Przez ten czas kwota, którą bank chciałby pożyczyć przykładowej rodzinie wzrosła o jedną trzecią.

„Hipoteczna zima” się kończy? Powolne odbicie od dołka

Zdaniem analityków to zasługa spadającego oprocentowania, nowych zaleceń wydanych przez KNF oraz zbliżających się programów rządowych.

Kogo stać dziś na budowę domu

W ciągu dwóch lat przeciętny koszt budowy domu wzrósł o ponad 40 proc. W tym samym czasie zdolność kredytowa spadła o niemal 60 proc.

Rodzina chce pół miliona kredytu na mieszkanie. Obecne możliwości

Sprawdzamy obecne możliwości otrzymania kredytu hipotecznego. Przygotowaliśmy specjalny przewodnik, dla zdeterminowanych, by pozyskać finansowanie z banku. Ostrzegamy: łatwo nie będzie.

Koszt budowy domu 140 mkw. Ile za co na początku 2023

Do wyliczeń zostały przyjęte średnie ceny materiałów i robocizny z początku 2023 r. Jaki obecnie jest całkowity koszt budowy piętrowego, 140-metrowego domu?

Co, gdzie, za ile na rynku mieszkań. Z chudym portfelem na peryferia

Zaostrzone kryteria przydzielania kredytów hipotecznych sprawiły, że klienci szukają niedużych, tańszych mieszkań. Popyt na takie lokale jest większy niż podaż. Większe szanse na okazyjny zakup mieszkania daje rynek wtórny. Gdy sprzedający jest pod ścianą, można zbić cenę i o 20 proc. Rządzą gotówkowicze.

Zakupy na raty to często wielki błąd

Blisko 282 mln zł długu wygenerowało 100 tys. klientów sklepów w Polsce, dokonując zakupów na raty i nie regulując zobowiązania.

Dom na zgłoszenie bez limitu metrażu w 2023. Przepisy wciąż czekają

Rewolucja w prawie budowlanym miała wejść w życie wraz z początkiem roku. Termin nowelizacji jednak przesunięto.