ZBP: budżet na dopłaty do „kredytu 2 proc.” zbliża się do wyczerpania

Składanie wniosków o „bezpieczny kredyt 2 proc.” może zostać wkrótce wstrzymane – ocenia Związek Banków Polskich. I szacuje, że w tym roku może zostać zawartych nawet 65 tys. takich umów.

Dwie trzecie Polaków chce skorzystać z Black Friday i Cyber Monday

Pomimo spowolnienia gospodarczego Polacy planują wydać podczas Black Friday i Cyber Monday o 5 proc. więcej niż w 2022 r.

Kupowanie bez płacenia zostanie uregulowane. Część zapisów budzi wątpliwości

Odroczone płatności zdobyły serca kupujących. Będą jeszcze bezpieczniejsze, a rynek znajdzie się pod nadzorem KNF, choć część regulacji budzi wątpliwości.

Wyczerpują się pieniądze na kredyt 2%. Co w tym bałaganie mają zrobić Polacy?

Popularność Bezpiecznego Kredytu 2% czterokrotnie zdążyła już przekroczyć plan na 2023 rok, a to jeszcze nie wszystko.

Wykańczające koszty wykończenia mieszkania

Blisko połowa potencjalnych nabywców mieszkania nie ma pojęcia, ile będzie ich kosztować jego wykończenie. Kwoty wskazywane jako koszt remontu i umeblowania często nie przystają do realiów.

Mieszkania mocno drożeją. Nie tylko przez kredyt 2%

Od początku roku w dużych miastach mieszkania zdrożały nawet o kilkadziesiąt tysięcy złotych. Ten wzrost niesłusznie przypisywany jest jedynie „Bezpiecznemu Kredytowi 2%”.

Bezpieczny kredyt 2%. Na decyzję banku czasem trzeba się naczekać

Choć banki powinny wydać decyzję kredytową w ciągu trzech tygodni od złożeniu wniosku w ramach rządowego programu bezpieczny kredyt 2%, to bywa, że ten czas jest dłuższy.

Kredyty hipoteczne bez wsparcia wciąż popularne, ale nie we wszystkich bankach

Od ponad dwóch miesięcy banku udzielają bezpiecznego kredytu 2 proc. na zakup pierwszego mieszkania, to nadal nie brakuje chętnych na zadłużenie się na warunkach komercyjnych, bez rządowego wsparcia.

„Bezpieczny Kredyt 2%” rozchwytywany. Przekroczył oczekiwania

Około 3,7 mld złotych – tyle Polacy zdążyli już pożyczyć na zakup mieszkań w ramach programu „Bezpieczny Kredyt 2%”. I to w zaledwie ostatnich 11 tygodni od startu programu.

O kredyt hipoteczny coraz łatwiej

Ułatwienia w badaniu zdolności kredytowej, dopłaty do kredytów i dobra sytuacja na rynku pracy to nie wszystko. We wrześniu drogę do własnego mieszkania zaczęła ułatwiać też RPP obniżając stopy procentowe.

O hipotekę łatwiej wszystkim. Nie tylko wnioskującym o Bezpieczny Kredyt 2%

Już od ponad roku zdolność kredytowa Polaków się odbudowuje. W tym czasie kwota, którą możemy pożyczyć na mieszkanie wzrosła o prawie połowę.

Popyt na mieszkania eksplodował, ceny nieruchomości galopują

Banki zasypane wnioskami o tani kredyt. Deweloperzy dostosowują inwestycje do programu dopłat. A ceny mieszkań rosną nawet w dwucyfrowym tempie.

Szał na kredyty hipoteczne. Rządowy program dopalaczem rynku

Lipiec przyniósł nam bezprecedensowe ożywienie na rynku nieruchomości. Sprzedaż nowych mieszkań jest ponad dwukrotnie większą niż przed rokiem, a popyt na kredyty prawie trzy razy wyższy.

Koniec podatku PCC przy zakupie pierwszego mieszkania

Ulga od fiskusa oznacza ograniczenie kosztów transakcyjnych związanych z zakupem mieszkania o około jedną czwartą.

Na ile Bezpieczny Kredyt 2% jest bezpieczny?

Kupujący mieszkanie, również w nowym programie, powinien zwracać uwagę, czy firma deweloperska jest uczciwa – pomoże w tym Polski Związek Firm Deweloperskich. A „Bezpieczny Kredyt 2%” jest opłacalny nawet, jeśli oprocentowania spadną poniżej 2 proc.

Ceny mieszkań mocno wzrosły w dużych miastach na rynku wtórnym

Na rynku wtórnym widać spore wzrosty cen mieszkań. W większości z miast wojewódzkich 1m2 mieszkania w ciągu roku podrożał nawet o 12 proc. W miejscowościach turystycznych widać duże kontrasty cenowe – od 11 proc. mniej w Sopocie do prawie 19 proc. więcej w Szklarskiej Porębie.

Mieszkanie z drugiej ręki. Oferty szybko znikają

Oferta mieszkań z drugiej ręki szybko topnieje. Od czerwca o 1/8 zmalała oferta mieszkań na sprzedaż dostępna na rynku wtórnym.

„Bezpieczny Kredyt 2%” rozgrzał rynek do czerwoności

Rynek kredytów hipotecznych ponownie jest rozgrzany do czerwoności, a wszystko za sprawą rządowego programu „Bezpieczny Kredyt 2%”.