"Mieszkanie na start" zastąpi "bezpieczny kredyt 2%": kto się załapie, a kto nie

Nowy rządowy program „Mieszkanie na start”, który ma zastąpić „bezpieczny kredyt 2 proc.”, z jednej strony oferuje jeszcze niższe oprocentowanie, ale z drugiej - wprowadza ograniczenia w dostępie. Proponowane kryteria nie są jednak bardzo surowe, może z wyjątkiem singli.

Publikacja: 04.01.2024 17:49

„Mieszkanie na start” będzie bardziej atrakcyjne dla rodzin.

„Mieszkanie na start” będzie bardziej atrakcyjne dla rodzin.

Foto: Adobe Stock

- To program, który ma łączyć atuty „bezpiecznego kredytu 2 proc.” z większą efektywnością wydawania publicznych pieniędzy. Teoretycznie preferencyjnych kredytów może być mniej, a presja na wzrost cen nieruchomości może być mniejsza – komentuje Bartosz Turek, główny analityk HREIT. – Jednocześnie zasady dostępu do wsparcia publicznego dla rodzin wydają się dosyć liberalne – zaznacza.

Założenia programu „Mieszkania na start” przedstawił w czwartek na spotkaniu prasowym minister rozwoju i technologii Krzysztof Hetman. Wynika z nich, że w porównaniu z ofertą rządu PiS w ramach „bezpiecznego kredytu 2 proc.”, na zakup swojego pierwszego M będzie można pożyczyć taniej, ale uprawnionych może być mniej. Wprowadzone mają być bowiem ograniczenia w dostępie głównie poprzez  kryterium dochodowe, ale też poprzez limit kredytu z dopłatami, w zależności do wielkości gospodarstwa domowego.

Pozostało 83% artykułu

BLACK WEEKS -75%

Czytaj dalej RP.PL. Nie przegap oferty roku!
Ciesz się dostępem do treści najbardziej opiniotwórczego medium w Polsce. Rzetelne informacje, pogłębione analizy, komentarze i opinie. Treści, które inspirują do myślenia. Oglądaj, czytaj, słuchaj.
Planowanie Wydatków
Polacy pożyczają w bankach coraz więcej. Skąd ten boom?
Planowanie Wydatków
Dokąd z kartą, gdzie z gotówką? Jak przygotować się do wakacyjnego wyjazdu za granicę
Planowanie Wydatków
Ile zapłacisz na igrzyskach olimpijskich w Paryżu? Jak można zaoszczędzić?
Planowanie Wydatków
Ile kosztuje wyprawa na piłkarskie Euro 2024? Jak kibic może zaoszczędzić?
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
Planowanie Wydatków
BLIK wypiera płatności zbliżeniowe