Dokąd z kartą, gdzie z gotówką? Jak przygotować się do wakacyjnego wyjazdu za granicę

Spłacona w terminie karta płatnicza w dobrze strzeżonym portfelu daje nam poczucie bezpieczeństwa, zwłaszcza w czasie urlopu. Ale nadal w wielu krajach, także w Europie, warto mieć gotówkę.

Publikacja: 24.06.2024 11:23

Gdzie na wakacje z gotówką, a gdzie z kartą

Gdzie na wakacje z gotówką, a gdzie z kartą

Foto: Adfobe Stock

Przynajmniej niech będzie to niewielka kwota, która pozwoli na pokrycie drobnych wydatków. Ale w niektórych przypadkach rozsądnie jest mieć i większe nominały. Może się okazać, że w ten sposób sporo zaoszczędzimy.

Gdzie taniej, gdzie drożej. Czy opłaca się wypłacać za granicą pieniądze z bankomatu?

Tak, oczywiście, gotówkę możemy wypłacić z bankomatu. Tyle, że w mało którym kraju jest ich tyle, co w Polsce. Grecja, Maroko, Egipt, Albania, Hiszpania, czy Portugalia, to kraje, gdzie zagęszczenie bankomatów jest o wiele mniejsze, niż w nas.

Czytaj więcej

Cyberprzestępcy nie robią sobie wakacji. Ale można im utrudnić życie

A dodatkowo jeszcze wypłacanie pieniędzy bardzo często wiąże się z dodatkowymi opłatami. Bankomat wtedy wyświetla odpowiedni komunikat o wysokości prowizji, a potem dojdzie jeszcze do tego kurs wymiany (jeśli nie mamy rachunku np. w euro, z którego wypłacamy euro).

Warto też pamiętać, że sprzedawcy pamiątek, ale też w innych sklepach, zwłaszcza na bazarach, są zdecydowanie bardziej skłonni do ustępstw w negocjacjach cenowych, jeśli zapłacimy gotówką, a nie kartą. Pytanie o formę zapłaty pada wtedy często ze strony sprzedawcy, co może być sygnałem, że cena może być jeszcze dodatkowo obniżona.

A waluty zagraniczne zazwyczaj można w Polsce kupić po znacznie korzystniejszych cenach, niż wówczas, gdy wypłacimy je z bankomatu w odwiedzanym kraju.

Cash is king? W jakich sytuacjach gotówka może okazać się niezbędna?

Oczywiście kartą zapłacimy bez problemu w supermarketach, hotelach, biurach podróży, na lotniskach i dworcach oraz w większości restauracji. Chociaż na przykład w małych, rodzinnych knajpkach, gdzieś daleko od głównych szlaków turystycznych, może z tym już być problem.

Czytaj więcej

Majówka, wakacje to czas złodziejskich żniw. Jak się nie dać okraść

W wielu krajach sprzedawcy mogą też mieć wątpliwości, kiedy kupujący chce zapłacić telefonem, bądź zegarkiem z funkcją płatniczą. Nieprzyjemną sytuację miał jeden z polskich dziennikarzy motoryzacyjnych, który w Stanach Zjednoczonych właśnie zegarkiem chciał uregulować należność w sklepie w głębi kraju, gdzie zaawansowane technologie docierają wolniej, niż na wschodnim, czy zachodnim wybrzeżu. Skończyło się dobrze, bo środki na koncie były, ale zanim do tego doszło, właściciel sklepu wezwał policję, która także była zainteresowana technologiczną nowinką.

W Hiszpanii gotówka stanowi nadal 66 proc. wszystkich płatności pod względem liczby i wartości transakcji w punktach sprzedaży. We Włoszech, które jako wakacyjny kierunek cieszą się również dużą popularnością, także warto być zaopatrzonym w fizyczny pieniądz. 69 proc. transakcji w punktach sprzedaży zawieranych jest tam właśnie za pośrednictwem gotówki.

Czytaj więcej

Blokada użycia karty poza Polską. Ochrona przed oszustami

Podobna sytuacja jest na Malcie (aż 77 proc.), w Portugalii (64 proc.), w Grecji (62 proc.) i na Cyprze (59 proc.) – wynika z badania „Study on the payment attitudes of consumers in the euro area” (SPACE) 2. Dla porównania w Polsce już tylko 36 proc. respondentów dokonując zakupu w lokalach handlowo-usługowych wybiera gotówkę (badania firmy Tavex z 2023 roku).

Jak zabezpieczyć pieniądze w trakcie zagranicznej podróży? Na co uważać i jakich sytuacji się wystrzegać?

Oczywiście, jeśli decydujemy się na przywiezienie z kraju gotówki, trzeba jej odpowiednio strzec. Nigdy nie wolno nosić wszystkich banknotów w jednym miejscu, postarać się o jak najniższe nominały. Większe kwoty warto zostawić w hotelowym sejfie, bądź w bezpiecznym miejscu w wynajmowanym apartamencie/pokoju.

Czytaj więcej

Polacy ruszają na wakacje. Ile chcą wydać? Dokąd pojadą?

A jeśli jesteśmy zmuszeni do wypłacenia gotówki z bankomatu, róbmy to w bezpiecznym miejscu. Większe hotele zazwyczaj mają bankomaty w swoich placówkach. Bezpiecznie jest oczywiście także wypłacanie pieniędzy w banku, zwłaszcza wewnątrz placówki.

Bardzo nierozsądne będzie ostentacyjne pokazywanie „jak jesteśmy bogaci”, czyli publiczne liczenie pieniędzy. Turyści, zwłaszcza w wielkich miastach, bądź w pobliżu najważniejszych atrakcji, są zazwyczaj wnikliwie obserwowani, zwłaszcza przez kieszonkowców, którzy mają niestety mnóstwo sposobów, aby w sezonie zarobić na „chude” miesiące.

Przynajmniej niech będzie to niewielka kwota, która pozwoli na pokrycie drobnych wydatków. Ale w niektórych przypadkach rozsądnie jest mieć i większe nominały. Może się okazać, że w ten sposób sporo zaoszczędzimy.

Gdzie taniej, gdzie drożej. Czy opłaca się wypłacać za granicą pieniądze z bankomatu?

Pozostało 93% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Planowanie Wydatków
Ile zapłacisz na igrzyskach olimpijskich w Paryżu? Jak można zaoszczędzić?
Planowanie Wydatków
Ile kosztuje wyprawa na piłkarskie Euro 2024? Jak kibic może zaoszczędzić?
Planowanie Wydatków
BLIK wypiera płatności zbliżeniowe
Planowanie Wydatków
Wakacje kredytowe ruszyć mają od czerwca
Materiał Promocyjny
Mała Księgowość: sprawdzone rozwiązanie dla małych i średnich przedsiębiorców
Planowanie Wydatków
Jakie zasady „mieszkania na start”? Jest projekt ustawy nowego kredytu