Polaków życie: budżet pod kontrolą i oszczędności

Już 52 proc. Polaków w ciągu ostatniego roku postanowiło kontrolować swoje wydatki bardziej niż w ubiegłych latach.

Jak kobiety oszczędzają i inwestują

W 2023 roku 69 proc. kobiet i 75 proc. mężczyzn udało się zaoszczędzić i odłożyć pieniądze. Jest to wzrost względem 2022 roku o 12 pkt proc. w przypadku pań i 7 pkt proc. - panów.

ZBP: Wakacje kredytowe mniej opłacalne niż pomoc z Funduszu Wsparcia Kredytobiorców

W ministerstwie finansów ważą się losy wakacji kredytowych w 2024 r. Tymczasem bankowcy przekonują, że nie są one w ogóle potrzebne.

Pieniądze pożyczone „na chwilę” mogą okazać się pułapką

Niektóre firmy działające na tym rynku celowo stosują zapisy w umowach trudne do zrozumienia albo nawet niezgodne z prawem.

Klienci lepiej chronieni przed kradzieżą bankowych danych

Parlament Europejski chce ustrzec klientów banków przed bezosobowymi wyłudzeniami. Za podejrzane telefony, maile czy SMS-y, najpierw zapłaci bank.

Lombardy przyciągają nie tylko po pieniądze, ale także na zakupy

Z miejsc tego typu jako źródła finansowania skorzystało lub to planuje już ok. 10 proc. Polaków. To także miejsce na okazyjne, choć ryzykowne zakupy, zwłaszcza biżuterii.

W tym roku Polacy chcą oszczędzać pieniądze

Oszczędzać chce w tym roku 40 proc. osób, kolejne 20 proc. planuje odłożyć określoną kwotę, by mieć poduszkę finansową, a 7 proc. zamierza inwestować - wynika z badań.

Wakacje kredytowe w 2024 r. Będą zmiany: nowy termin wejścia w życie i próg

Nie od marca, ale od kwietnia 2024 roku Polacy będą mogli korzystać z ulgi w spłacie rat. Po konsultacjach społecznych resort finansów chce również bardziej limitować dostęp do wakacji kredytowych.

Saudyjskie inwestycje. Inspiracja dla oszustów, pułapka dla łatwowiernych

Dyskusje na temat miliardowych transakcji Orlenu z Saudi Aramco podziałały nie tylko na polską opinię publiczną. Ożywili się także oszuści.

Nadpłacanie kredytów już tak nie kusi Polaków

Im niższa inflacja i stopy procentowe, tym mniejsze napięcia w budżetach gospodarstw domowych. To m.in. dlatego skłonność do szybszego spłacania długów zaczęła wyraźnie spadać.

Polowanie w sieci na cudze pieniądze. Oszuści stosują perfidne metody

Oszustwo „na BLIK-a”, wyłudzenie danych konta bądź karty przez mail, SMS, portale sprzedażowe – to najczęstsze metody działań cyberprzestępców.

Najlepiej się zarabia przed pięćdziesiątką

Trzech na dziesięciu pracowników zarabia więcej niż przeciętna, a mniej niż połowa ma pensję równą medianie. Najlepiej nagradzani są najwyżsi urzędnicy i dyrektorzy. Najsłabiej fryzjerzy, kosmetyczki, kelnerzy i barmani. Oficjalnie ich płace to jedna piąta pierwszych.

Kobiety wciąż zarabiają mniej niż mężczyźni. W tych branżach różnice są największe

Według opracowania GUS największe różnice w zarobkach między kobietami i mężczyznami dotyczą finansów i ubezpieczeń. Ale też w sfeminizowanym świecie ochrony zdrowia zarobki panów są wyższe o jedną siódmą.

Banki nie zamierzają walczyć o klientów na kredyty hipoteczne

Mimo oczekiwanego znacznego spadku popytu na kredyty hipoteczne w I kwartale, sektor nie chce powalczyć o klientów mniej ostrymi kryteriami ich udzielania – wynika z raportu NBP.

Polacy znowu zaczęli oszczędzać. Są rekordy

Choć dochody gospodarstw domowych zaczęły realnie rosnąć, nieoczekiwanie skłonność do wydawania zaczęła spadać. Efekt: pieniędzy na kontach bankowych gwałtownie przybywa.

Koniec „Bezpiecznego kredytu”. Nadchodzi nowy program

W I kwartale widać będzie jeszcze efekty „Bezpiecznego kredytu”. Po przejściowym ochłodzeniu w II półroczu rynek będzie stymulowany „Mieszkaniem na start”. BIK spodziewa się wzrostu wartości udzielonych pożyczek mieszkaniowych o 13 proc.

Nie tylko 800+ w bankowości elektronicznej

W bankowości elektronicznej uruchomione zostały wnioski o wypłatę świadczenia rodzinnego 800+ na nowy okres świadczeniowy 2023/2025. Banki po raz pierwszy umożliwiły też składanie wniosków o świadczenie wspierające dla osób z niepełnosprawnością.

Drożyzna zmusza do oszczedzania. Nie wszystkich jednak na to stać

Niemal połowa Polaków gromadzi pieniądze, aby zabezpieczyć się przed skutkami inflacji. Ale aż 53 proc. nie odkłada nic.