Płace wciąż gonią inflację. GUS ustalił, kto dostał największe podwyżki

Płace wciąż nie dogoniły inflacji, jeśli porówna się zarobki od początku roku 2023 z takim samym czasem w roku ubiegłym.

Wakacje kredytowe według Polski 2050. Partia chce ograniczeń

Z wakacji kredytowych w 2024 r. mogliby skorzystać ci kredytobiorcy, którzy na miesięczną ratę muszą przeznaczyć co najmniej 40 proc. swoich dochodów – wynika z projektu ustawy złożonego przez posłów partii Szymona Hołowni.

ZBP: budżet na dopłaty do „kredytu 2 proc.” zbliża się do wyczerpania

Składanie wniosków o „bezpieczny kredyt 2 proc.” może zostać wkrótce wstrzymane – ocenia Związek Banków Polskich. I szacuje, że w tym roku może zostać zawartych nawet 65 tys. takich umów.

Kurczą się mieszkania, na które nas stać. Tak ich metraż zjada "Kredyt 2 proc."

Klient, który w grudniu mógł kupić w stolicy 50-metrowe mieszkanie, dziś za tę cenę kupi 42 mkw. W Trójmieście i Krakowie wzrosty cen napędzane „Bezpiecznym kredytem 2 proc.” zjadły 9 m.

Sezon świąteczny w sklepach się rozkręca. Ale najlepszy prezent to... pieniądze

Sezon zakupów świątecznych jak co roku przełoży się się na wyższe obroty w sklepach. Z badania dla Amazon wynika, że najwięcej osób chce przeznaczyć na prezenty od 251 zł do 500 zł.

Kwota wolna od podatku podniesiona do 60 tys. zł. Kto i ile na tym zyska?

Na podniesionej do 60 tys. zł kwocie wolnej najbardziej skorzystają pracownicy zarabiający w przedziale 7-15 tys. zł brutto. Ich przeciętne miesięczne wynagrodzenie netto wzrośnie po 300 zł.

Dwie trzecie Polaków chce skorzystać z Black Friday i Cyber Monday

Pomimo spowolnienia gospodarczego Polacy planują wydać podczas Black Friday i Cyber Monday o 5 proc. więcej niż w 2022 r.

Mateusz Morawiecki ma prośbę do Szymona Hołowni. „Nie mamy czasu do stracenia”

Premier Mateusz Morawiecki zwrócił się z apelem do marszałka Sejmu Szymona Hołowni o szybkie procedowanie ustawy o wakacjach kredytowych na 2024 rok.

Kupowanie bez płacenia zostanie uregulowane. Część zapisów budzi wątpliwości

Odroczone płatności zdobyły serca kupujących. Będą jeszcze bezpieczniejsze, a rynek znajdzie się pod nadzorem KNF, choć część regulacji budzi wątpliwości.

Ceny prądu w 2024 roku. Czy nowy rząd je podniesie?

Aż 73 proc. Polaków w połowie roku wskazało, że obawia się większych rachunków w sezonie grzewczym. Strach ten nie jest bezpodstawny.

ZBP: „Tani kredyt 2 proc.” pompuje popyt na hipoteki i ceny mieszkań

Rządowy program Pierwsze Mieszkania to już 30,4 tys. umów kredytowych. Przy niskiej rynkowej podaży nieruchomości, zaowocowało to wzrostem ich cen – wynika z raportu Związku Banków Polskich.

Jastrzębia przemiana RPP już podnosi koszt kredytu

Stawki WIBOR, a więc i raty do spłaty, mogą nieco wzrosnąć w ślad za najnowszymi prognozami ekonomistów, którzy oczekują, że stopy procentowe pozostaną bez zmian nawet do końca 2024 r.

Tam króluje gotówka. Przeszkadza nam to coraz bardziej

Polacy coraz częściej korzystają z płatności bezgotówkowych, ale wciąż są miejsca, gdzie konsumenci nie mają możliwości wyboru metody płatności.

Wyczerpują się pieniądze na kredyt 2%. Co w tym bałaganie mają zrobić Polacy?

Popularność Bezpiecznego Kredytu 2% czterokrotnie zdążyła już przekroczyć plan na 2023 rok, a to jeszcze nie wszystko.

Dysproporcje w sile nabywczej Polaków. Przepaść między regionami

W Warszawie dochód rozporządzalny netto jest prawie trzykrotnie wyższy niż w znajdującym się na końcu listy powiecie kolneńskim.

Rządowe wakacje kredytowe. Jest szansa, że zostaną dłużej

Kredytobiorcy hipoteczni mogą odetchnąć. Jest szansa, by tzw. rządowe wakacje kredytowe obowiązywały również w przyszłym roku. Na takich zasadach jak w tym. Wszystko w rękach nowego Sejmu.

Kolejne uderzenie w portfel. Mocny wzrost opłat i podatków lokalnych

Zgodnie z przepisami Minister Finansów w formie obwieszczenia ogłosił maksymalne stawki podatków i opłat lokalnych. W 2024 roku wzrosną o 15 proc.

Samochód bije po kieszeni. Utrzymanie coraz droższe

W ciągu zaledwie 5 lat koszt napraw i serwisowania samochodu zwiększył się średnio o 21 proc. Do tego trzeba dodać coraz wyższe wydatki na tankowanie paliwa i obowiązkowe OC.