Wakacje kredytowe ruszyć mają od czerwca

Mimo sprzeciwu środowiska bankowego posłowie chcą przedłużenia urlopu od rat na 2024 r. Choć nie dla wszystkich.

Jak stracić dopłaty do kredytu mieszkaniowego "Na start"? Uwaga na pułapki

Kredyt „Na start” będzie miał warunki, które sprawią, że nieuważny kredytobiorca może łatwo stracić dopłaty. Obok dość oczywistych – jak skazanie prawomocnie za oszustwo kredytowe - są też takie, które wydają się ograniczać kredytobiorców.

Jakie zasady „mieszkania na start”? Jest projekt ustawy nowego kredytu

Preferencyjne, tanie kredyty mieszkaniowe - z oprocentowaniem od zera do 1,5 proc. - mają być dostępne do końca 2027 r. Szacuje się, że po "mieszkanie na start" sięgnie 185 tys. osób.

Wiedza finansowa Polaków na tróję z minusem. Jedna dziedzina wypada dramatycznie

Średnio na 2,85 (w skali 1-5) ocenili swoją wiedzę finansową badani na zlecenie Warszawskiego Instytutu Bankowości i Fundacji GPW. Największe braki odczuwamy w zakresie cyberbezpieczeństwa, inwestowania i systemu podatkowego.

Polaków życie: budżet pod kontrolą i oszczędności

Już 52 proc. Polaków w ciągu ostatniego roku postanowiło kontrolować swoje wydatki bardziej niż w ubiegłych latach.

Jak kobiety oszczędzają i inwestują

W 2023 roku 69 proc. kobiet i 75 proc. mężczyzn udało się zaoszczędzić i odłożyć pieniądze. Jest to wzrost względem 2022 roku o 12 pkt proc. w przypadku pań i 7 pkt proc. - panów.

ZBP: Wakacje kredytowe mniej opłacalne niż pomoc z Funduszu Wsparcia Kredytobiorców

W ministerstwie finansów ważą się losy wakacji kredytowych w 2024 r. Tymczasem bankowcy przekonują, że nie są one w ogóle potrzebne.

Pieniądze pożyczone „na chwilę” mogą okazać się pułapką

Niektóre firmy działające na tym rynku celowo stosują zapisy w umowach trudne do zrozumienia albo nawet niezgodne z prawem.

Klienci lepiej chronieni przed kradzieżą bankowych danych

Parlament Europejski chce ustrzec klientów banków przed bezosobowymi wyłudzeniami. Za podejrzane telefony, maile czy SMS-y, najpierw zapłaci bank.

Lombardy przyciągają nie tylko po pieniądze, ale także na zakupy

Z miejsc tego typu jako źródła finansowania skorzystało lub to planuje już ok. 10 proc. Polaków. To także miejsce na okazyjne, choć ryzykowne zakupy, zwłaszcza biżuterii.

W tym roku Polacy chcą oszczędzać pieniądze

Oszczędzać chce w tym roku 40 proc. osób, kolejne 20 proc. planuje odłożyć określoną kwotę, by mieć poduszkę finansową, a 7 proc. zamierza inwestować - wynika z badań.

Wakacje kredytowe w 2024 r. Będą zmiany: nowy termin wejścia w życie i próg

Nie od marca, ale od kwietnia 2024 roku Polacy będą mogli korzystać z ulgi w spłacie rat. Po konsultacjach społecznych resort finansów chce również bardziej limitować dostęp do wakacji kredytowych.

Saudyjskie inwestycje. Inspiracja dla oszustów, pułapka dla łatwowiernych

Dyskusje na temat miliardowych transakcji Orlenu z Saudi Aramco podziałały nie tylko na polską opinię publiczną. Ożywili się także oszuści.

Nadpłacanie kredytów już tak nie kusi Polaków

Im niższa inflacja i stopy procentowe, tym mniejsze napięcia w budżetach gospodarstw domowych. To m.in. dlatego skłonność do szybszego spłacania długów zaczęła wyraźnie spadać.

Polowanie w sieci na cudze pieniądze. Oszuści stosują perfidne metody

Oszustwo „na BLIK-a”, wyłudzenie danych konta bądź karty przez mail, SMS, portale sprzedażowe – to najczęstsze metody działań cyberprzestępców.

Najlepiej się zarabia przed pięćdziesiątką

Trzech na dziesięciu pracowników zarabia więcej niż przeciętna, a mniej niż połowa ma pensję równą medianie. Najlepiej nagradzani są najwyżsi urzędnicy i dyrektorzy. Najsłabiej fryzjerzy, kosmetyczki, kelnerzy i barmani. Oficjalnie ich płace to jedna piąta pierwszych.

Kobiety wciąż zarabiają mniej niż mężczyźni. W tych branżach różnice są największe

Według opracowania GUS największe różnice w zarobkach między kobietami i mężczyznami dotyczą finansów i ubezpieczeń. Ale też w sfeminizowanym świecie ochrony zdrowia zarobki panów są wyższe o jedną siódmą.

Banki nie zamierzają walczyć o klientów na kredyty hipoteczne

Mimo oczekiwanego znacznego spadku popytu na kredyty hipoteczne w I kwartale, sektor nie chce powalczyć o klientów mniej ostrymi kryteriami ich udzielania – wynika z raportu NBP.