Trzeci rok z rzędu Ipsos i Secours Populaire Français, francuska organizacja non-profit, której celem jest walka z ubóstwem i dyskryminacją w życiu publicznym, przygotowały Europejski Barometr Ubóstwa i Niepewności. Został przygotowany na podstawie badań w 10 krajach: Francji, Niemczech, Grecji, Włoszech, Polsce, Wielkiej Brytanii, Mołdawii, Portugalii, Rumunii i Serbii.
Czytaj więcej
Nie przedmioty materialne, ale wolne środki i brak zobowiązań najlepiej świadczą o odniesionym sukcesie finansowym.
Niepewność pozostaje niepokojącą rzeczywistością w całej Europie
• Prawie jedna trzecia Europejczyków (29 proc., 18 proc. Polaków) uważa obecnie, że znajduje się w niepewnej sytuacji, w szczególności dotyczy to Grecji i Mołdawii, gdzie twierdzi tak prawie połowa ludności (odpowiednio 46 proc. i 45 proc.). Większość Europejczyków (56 proc., 62 proc. Polaków) jest zdania, że radzi sobie z życiem, ale musi uważać na wydatki. Tylko 15 proc. (i 20 proc. Polaków) twierdzi, że jest w dobrej sytuacji finansowej.
• Dla prawie trzech czwartych (72 proc.) osób, które twierdzą, że znajdują się w niepewnej sytuacji, główną przyczyną ich sytuacji są niewystarczające dochody. Dotyczy to 68 proc. Polaków. Na drugim miejscu znajdują się niespodziewane lub duże wydatki (31 proc., 38 proc. Polaków), a na czwartym miejscu nadmierne zadłużenie (17 proc., 20 proc. Polaków). Chociaż problemy finansowe wyraźnie znajdują się na szczycie listy przyczyn niepewności zatrudnienia, inne czynniki wyjaśniające, takie jak problemy ze zdrowiem fizycznym (trzecie miejsce z 19 proc. i aż 33 proc. Polaków) lub utrata pracy (13 proc. i 11 proc. Polaków) również odgrywają ważną rolę.
• Ryzyko popadnięcia w niepewność pozostaje przedmiotem troski wielu Europejczyków: ponad 2 na 5 Europejczyków (43 proc., 40 proc. Polaków) uważa, że w ciągu najbliższych kilku miesięcy będzie w grupie wysokiego ryzyka. Odsetek ten jest jednak niższy w porównaniu z rokiem ubiegłym (-5 punktów) w kontekście spadającej inflacji.