Europejski Barometr Ubóstwa. Jak wypadła Polska?

W Europejskim Barometrze Ubóstwa i Niepewności Polska nie wypadła bardzo źle. Najgorzej jest w Grecji i Mołdawii.

Publikacja: 12.09.2024 13:17

Europejski Barometr Ubóstwa. Jak wypadła Polska?

Foto: Adobe Stock

Trzeci rok z rzędu Ipsos i Secours Populaire Français, francuska organizacja non-profit, której celem jest walka z ubóstwem i dyskryminacją w życiu publicznym, przygotowały Europejski Barometr Ubóstwa i Niepewności. Został przygotowany na podstawie badań w 10 krajach: Francji, Niemczech, Grecji, Włoszech, Polsce, Wielkiej Brytanii, Mołdawii, Portugalii, Rumunii i Serbii.

Czytaj więcej

Sukces finansowy Polaka: wystarczy nie mieć długów i dach nad głową

Niepewność pozostaje niepokojącą rzeczywistością w całej Europie

• Prawie jedna trzecia Europejczyków (29 proc., 18 proc. Polaków) uważa obecnie, że znajduje się w niepewnej sytuacji, w szczególności dotyczy to Grecji i Mołdawii, gdzie twierdzi tak prawie połowa ludności (odpowiednio 46  proc. i 45  proc.). Większość Europejczyków (56 proc., 62 proc. Polaków) jest zdania, że radzi sobie z życiem, ale musi uważać na wydatki. Tylko 15 proc. (i 20 proc. Polaków) twierdzi, że jest w dobrej sytuacji finansowej.

• Dla prawie trzech czwartych (72 proc.) osób, które twierdzą, że znajdują się w niepewnej sytuacji, główną przyczyną ich sytuacji są niewystarczające dochody. Dotyczy to 68 proc. Polaków. Na drugim miejscu znajdują się niespodziewane lub duże wydatki (31 proc., 38 proc. Polaków), a na czwartym miejscu nadmierne zadłużenie (17 proc., 20 proc. Polaków). Chociaż problemy finansowe wyraźnie znajdują się na szczycie listy przyczyn niepewności zatrudnienia, inne czynniki wyjaśniające, takie jak problemy ze zdrowiem fizycznym (trzecie miejsce z 19 proc. i aż 33 proc. Polaków) lub utrata pracy (13 proc. i 11 proc. Polaków) również odgrywają ważną rolę.

• Ryzyko popadnięcia w niepewność pozostaje przedmiotem troski wielu Europejczyków: ponad 2 na 5 Europejczyków (43 proc., 40 proc. Polaków) uważa, że ​​w ciągu najbliższych kilku miesięcy będzie w grupie wysokiego ryzyka. Odsetek ten jest jednak niższy w porównaniu z rokiem ubiegłym (-5 punktów) w kontekście spadającej inflacji.

Niepewna egzystencja i pesymistyczne postrzeganie przyszłych warunków życia

• Znaczna część Europejczyków ma poczucie, że dostęp do pewnych rzeczy jest dla nich trudniejszy niż dla pokolenia ich rodziców. Dotyczy to w szczególności stałej pracy (53 proc. - 42 proc. Polaków) i godnych warunków mieszkaniowych (46 proc., 31 proc. Polaków), ale także opieki zdrowotnej (42 proc., 34 proc. Polaków) i urlopów (41 proc., 26 proc. Polaków).

• Europejczycy są jeszcze bardziej pesymistyczni, jeśli chodzi o przyszłe pokolenie. Uważają, że ich sytuacja ulegnie pogorszeniu, będzie trudniej uzyskać stałą pracę (60 proc., 46 proc. Polaków), dobre mieszkanie (59 proc., 44 proc. Polaków), opiekę zdrowotną (52 proc., 38 proc. Polaków) i dobre warunki pracy (50 proc., 36 proc. Polaków).

• Ten pesymizm pojawia się w momencie, gdy Europejczycy są świadkami niepewności swojego codziennego życia. Rzeczywiście znaczna liczba respondentów stwierdziła, że ​​w ich sąsiedztwie (40 proc., 45 proc. Polaków), w miejscu pracy (31 proc., 29 proc. Polaków) oraz wśród rodziny i przyjaciół (28 proc., 29 proc. Polaków) znajduje się wiele osób znajdujących się w niepewnej sytuacji. To uczucie jest szczególnie silne w krajach Europy Południowej i Wschodniej.

Praca nie musi oznaczać stabilnej sytuacji finansowej

• Dziś posiadanie pracy nie musi oznaczać posiadania stabilnej sytuacji finansowej. W rzeczywistości ponad jedna trzecia pracujących Europejczyków (35 proc., i tylko 19 proc. Polaków) twierdzi, że ich dochody z pracy nie wystarczą na pokrycie wszystkich wydatków.

• Jeszcze bardziej niepokojąca jest sytuacja w Mołdawii, gdzie ponad połowa pracujących nie jest w stanie pokryć swoich wydatków samym wynagrodzeniem (58 proc.). W Portugalii, Grecji i Serbii prawie połowa pracujących również nie jest w stanie pokryć ze swojego wynagrodzenia wszystkich swoich wydatków.

Większość Europejczyków musiała już ponieść ofiary ze względu na trudną sytuację finansową

• Ponad połowa Europejczyków (52 proc., 51 proc. Polaków) doświadczyła ostatnio co najmniej jednej sytuacji deprywacji (niezaspokojenia potrzeb) wynikającej z ich sytuacji finansowej. W pierwszej kolejności poświęca się wypoczynek: ponad 2 na 3 rodziców nie może brać udziału w rodzinnych wycieczkach lub zajęciach rekreacyjnych (68 proc., 61 proc. Polaków), a podobnego odsetka Europejczyków nie stać na wyjście do kina czy restauracji (62 proc., 57 proc. Polaków).

• Ponad jeden na dwóch Europejczyków (58 proc., 51 proc. Polaków) musiał już ograniczyć podróże, a 51 proc. (48 proc. Polaków) nie było w stanie kupić nowych ubrań, które już się zużyły. Podobny odsetek (46 proc., 42 proc. Polaków) nie zawsze potrafi zadbać o swój wygląd.

• Bardziej niepokojące jest to, że niektórzy Europejczycy musieli obejść się bez podstawowych artykułów, takich jak leczenie w przypadku problemów zdrowotnych (doświadczyło tego 34 proc. i ) lub pomijanie posiłku, gdy są głodni (27 proc.).

• Grecja i Mołdawia pozostają krajami, w których ludzie są najbardziej narażeni na deprywację ze względu na brak zasobów finansowych: 67 proc. Mołdawian i 63 proc. Greków doświadczyło co najmniej jednej sytuacji deprywacji w ciągu ostatnich 6 miesięcy.

• Prawie jedna trzecia rodziców (31 proc., 25 proc. Polaków) doświadczyła już trudności w utrzymaniu swoich dzieci i zaspokajaniu ich podstawowych potrzeb.

• 68 proc. rodzin (i 61 proc. polskich) musiało już zrezygnować z rodzinnych wycieczek ze względu na trudną sytuację finansową.

Skomplikowana sytuacja finansowa budzi niepokój wielu Europejczyków

• Prawie co piąty Europejczyk (19 proc., 12 proc. Polaków) twierdzi, że znajduje się obecnie w skomplikowanej sytuacji finansowej. Odsetek ten jest jeszcze wyższy w Grecji, Mołdawii i Serbii (odpowiednio 34 proc., 29 proc. i 21 proc.).

• Wielu Europejczyków, którzy ledwo wiążą koniec z końcem, również ma trudne odczucia co do swojej sytuacji. Około 7 na 10 osób odczuwa niepokój lub strach, smutek, przygnębienie i wstyd (odpowiednio 72, 69 i 62 proc.; w przypadku Polaków to odpowiednio 72, 70 i 64 proc.).

• Niepokój ten znajduje także odzwierciedlenie w obawie Europejczyków o swoją sytuację finansową i zdolność do przezwyciężenia pewnych problemów. Ponad połowa Europejczyków twierdzi, że martwi się, czy poradzi sobie z inflacją żywności (60 proc., 57 proc. Polaków), nieoczekiwanymi wydatkami (58 proc., 55 proc. Polaków) lub rosnącymi cenami paliwa (58 proc., 53 proc. Polaków). Ponad 4 na 10 osób obawia się również, czy będzie w stanie opłacić rachunki na koniec miesiąca.

Jednak wśród Europejczyków istnieje silne pragnienie solidarności

• Pomimo tej trudnej sytuacji Europejczycy chcą okazać solidarność. Zdecydowana większość Europejczyków twierdzi, że jest gotowa pomóc finansowo swoim bliskim (75 proc., w tym 30 proc. już to robi; gotowych pomóc jest 76 proc. Polaków), ale jest też gotowa przekazać rzeczy (69 proc., 72 proc. Polaków) lub pieniądze (58 proc., 67 proc. Polaków) organizacji charytatywnej.

Trzeci rok z rzędu Ipsos i Secours Populaire Français, francuska organizacja non-profit, której celem jest walka z ubóstwem i dyskryminacją w życiu publicznym, przygotowały Europejski Barometr Ubóstwa i Niepewności. Został przygotowany na podstawie badań w 10 krajach: Francji, Niemczech, Grecji, Włoszech, Polsce, Wielkiej Brytanii, Mołdawii, Portugalii, Rumunii i Serbii.

Niepewność pozostaje niepokojącą rzeczywistością w całej Europie

Pozostało 94% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Budżet Rodzinny
Polacy zadłużają się na potęgę. Za co trafiamy do rejestru długów?
Budżet Rodzinny
Wakacje kredytowe 2024: radzimy, jak korzystać i unikać pułapek
Budżet Rodzinny
Wzrost cen grilla zawstydza inflację. Co podrożało najbardziej
Budżet Rodzinny
Wiedza finansowa Polaków na tróję z minusem. Jedna dziedzina wypada dramatycznie
Budżet Rodzinny
Polaków życie: budżet pod kontrolą i oszczędności