Aż 92 proc. badanych na zlecenie ANG Odpowiedzialne Finanse deklaruje, że rozmawia z partnerem lub partnerką o finansach, a sześć na dziesięć osób omawia tę kwestię przynajmniej kilka razy w miesiącu. Tylko 8 proc. z nas nigdy nie rozmawia z partnerem lub partnerką o finansach. Zwykle badani rozmawiają o tej kwestii 1-2 razy na miesiąc (45 proc.). Minimum raz w tygodniu rozmawia o pieniądzach 17 proc. osób. 30 proc. rozmawia na ten temat rzadko (1-2 razy na kilka miesięcy).
Kredyt hipoteczny źródłem konfliktów
Aż 43 proc. par kłóci się z powodu kredytu hipotecznego. W 20 proc. przypadków jest to przy tym kilka kłótni w ciągu miesiąca. Co dwudziesta para konfliktuje się z tego powodu minimum raz w tygodniu. Na konflikty bardziej narażone są młode związki - regularne kłótnie (min. 1-2 razy w miesiącu) pojawiają się w niemal połowie związków trwających do pięciu lat i tylko w 12 proc. par o stażu ponad 10-letnim.
- Kłótnie dotyczące kredytu hipotecznego często wynikają z problemów z jego spłatą. W przypadku sporów, które występują kilka razy w miesiącu zdecydowanie częściej dochodzi do nich w przypadku osób, które mają problem z regulowaniem tego zobowiązania - mówi Tomasz Kowalski, dyrektor zarządzający ANG Odpowiedzialne Finanse, firmy pośrednictwa finansowo-ubezpieczeniowego. - Dlatego tak istotne jest dokładne przeanalizowanie możliwości spłaty rat jeszcze przed zaciągnięciem kredytu hipotecznego. Warto wziąć pod uwagę różne scenariusze i zastanowić się, czy będzie nas stać na spłatę kredyt w przyszłości – dodaje.
Główny problem - brak pieniędzy
Najczęstszym powodem kłótni jest po prostu brak pieniędzy. Często pojawia się również brak porozumienia w kwestiach związanych z nadpłacaniem kredytu. W przypadku aż 18 proc. par, którym zdarza kłócić się o kredyt hipoteczny, źródłem konfliktu jest brak zgody w kwestii tego, co stanie się z kredytem po rozstaniu lub rozwodzie. Niemal równie często powodem jest wydawanie zbyt dużej ilości pieniędzy przez partnera lub partnerkę.
- W ogólnym ujęciu tylko u co dziesiątej pary, u której zdarza się kłótnia o kredyt, pojawiają się zarzuty partnera lub partnerki wobec osoby biorącej udział w badaniu, że wydaje zbyt dużo i przez to pojawia się problem ze spłatą. Zdecydowanie częściej taki zarzut ma miejsce w przypadku, gdy badany deklarował, że to partner lub partnerka dba o ich wspólne finanse - mówi Tomasz Kowalski.