Płace wciąż gonią inflację. GUS ustalił, kto dostał największe podwyżki

Płace wciąż nie dogoniły inflacji, jeśli porówna się zarobki od początku roku 2023 z takim samym czasem w roku ubiegłym.

Wakacje kredytowe według Polski 2050. Partia chce ograniczeń

Z wakacji kredytowych w 2024 r. mogliby skorzystać ci kredytobiorcy, którzy na miesięczną ratę muszą przeznaczyć co najmniej 40 proc. swoich dochodów – wynika z projektu ustawy złożonego przez posłów partii Szymona Hołowni.

Kurczą się mieszkania, na które nas stać. Tak ich metraż zjada "Kredyt 2 proc."

Klient, który w grudniu mógł kupić w stolicy 50-metrowe mieszkanie, dziś za tę cenę kupi 42 mkw. W Trójmieście i Krakowie wzrosty cen napędzane „Bezpiecznym kredytem 2 proc.” zjadły 9 m.

Sezon świąteczny w sklepach się rozkręca. Ale najlepszy prezent to... pieniądze

Sezon zakupów świątecznych jak co roku przełoży się się na wyższe obroty w sklepach. Z badania dla Amazon wynika, że najwięcej osób chce przeznaczyć na prezenty od 251 zł do 500 zł.

Kwota wolna od podatku podniesiona do 60 tys. zł. Kto i ile na tym zyska?

Na podniesionej do 60 tys. zł kwocie wolnej najbardziej skorzystają pracownicy zarabiający w przedziale 7-15 tys. zł brutto. Ich przeciętne miesięczne wynagrodzenie netto wzrośnie po 300 zł.

Mateusz Morawiecki ma prośbę do Szymona Hołowni. „Nie mamy czasu do stracenia”

Premier Mateusz Morawiecki zwrócił się z apelem do marszałka Sejmu Szymona Hołowni o szybkie procedowanie ustawy o wakacjach kredytowych na 2024 rok.

Ceny prądu w 2024 roku. Czy nowy rząd je podniesie?

Aż 73 proc. Polaków w połowie roku wskazało, że obawia się większych rachunków w sezonie grzewczym. Strach ten nie jest bezpodstawny.

ZBP: „Tani kredyt 2 proc.” pompuje popyt na hipoteki i ceny mieszkań

Rządowy program Pierwsze Mieszkania to już 30,4 tys. umów kredytowych. Przy niskiej rynkowej podaży nieruchomości, zaowocowało to wzrostem ich cen – wynika z raportu Związku Banków Polskich.

Jastrzębia przemiana RPP już podnosi koszt kredytu

Stawki WIBOR, a więc i raty do spłaty, mogą nieco wzrosnąć w ślad za najnowszymi prognozami ekonomistów, którzy oczekują, że stopy procentowe pozostaną bez zmian nawet do końca 2024 r.

Tam króluje gotówka. Przeszkadza nam to coraz bardziej

Polacy coraz częściej korzystają z płatności bezgotówkowych, ale wciąż są miejsca, gdzie konsumenci nie mają możliwości wyboru metody płatności.

Dysproporcje w sile nabywczej Polaków. Przepaść między regionami

W Warszawie dochód rozporządzalny netto jest prawie trzykrotnie wyższy niż w znajdującym się na końcu listy powiecie kolneńskim.

Rządowe wakacje kredytowe. Jest szansa, że zostaną dłużej

Kredytobiorcy hipoteczni mogą odetchnąć. Jest szansa, by tzw. rządowe wakacje kredytowe obowiązywały również w przyszłym roku. Na takich zasadach jak w tym. Wszystko w rękach nowego Sejmu.

Kolejne uderzenie w portfel. Mocny wzrost opłat i podatków lokalnych

Zgodnie z przepisami Minister Finansów w formie obwieszczenia ogłosił maksymalne stawki podatków i opłat lokalnych. W 2024 roku wzrosną o 15 proc.

Samochód bije po kieszeni. Utrzymanie coraz droższe

W ciągu zaledwie 5 lat koszt napraw i serwisowania samochodu zwiększył się średnio o 21 proc. Do tego trzeba dodać coraz wyższe wydatki na tankowanie paliwa i obowiązkowe OC.

RPP obniżyła stopy procentowe. Jak to wpłynie na raty i zdolność kredytową?

Rada Polityki Pieniężnej ponownie obniżał podstawowe stopy procentowe, tym razem 0,25 pkt. proc. Obniżka oprocentowania kredytu ma wpływ nie tylko na zmniejszenie miesięcznej raty kredyt, co wpłynie na całkowity koszt spłaty zobowiązania, ale także na wzrost zdolności kredytowej. Niższe oprocentowanie oznacza niższą ratę kredytu, a więc także banki są skłonne pożyczać więcej.

W tych powiatach Polacy toną w długach

Średnie zadłużenie Polaków, według danych Krajowego Rejestru Długów, wynosi 20 tys. zł. Ale nie w każdym regionie kraju jest ono takie samo.

Inflacja wymusza większą ostrożność finansową Polaków

W obliczu wysokich cen polskie społeczeństwo staje się coraz bardziej ostrożne i roztropne w swoim podejściu do wydatków.

Część Polaków uważa, że pieniądze nie zawsze trzeba oddawać

Niemal 40 proc. Polaków uważa, że istnieją okoliczności, które usprawiedliwiają nieoddanie pieniędzy innej osobie, a 35 proc. – firmie lub instytucji.