Wiedza finansowa Polaków na tróję z minusem. Jedna dziedzina wypada dramatycznie

Średnio na 2,85 (w skali 1-5) ocenili swoją wiedzę finansową badani na zlecenie Warszawskiego Instytutu Bankowości i Fundacji GPW. Największe braki odczuwamy w zakresie cyberbezpieczeństwa, inwestowania i systemu podatkowego.

Polaków życie: budżet pod kontrolą i oszczędności

Już 52 proc. Polaków w ciągu ostatniego roku postanowiło kontrolować swoje wydatki bardziej niż w ubiegłych latach.

W tym roku Polacy chcą oszczędzać pieniądze

Oszczędzać chce w tym roku 40 proc. osób, kolejne 20 proc. planuje odłożyć określoną kwotę, by mieć poduszkę finansową, a 7 proc. zamierza inwestować - wynika z badań.

Wakacje kredytowe w 2024 r. Będą zmiany: nowy termin wejścia w życie i próg

Nie od marca, ale od kwietnia 2024 roku Polacy będą mogli korzystać z ulgi w spłacie rat. Po konsultacjach społecznych resort finansów chce również bardziej limitować dostęp do wakacji kredytowych.

Nadpłacanie kredytów już tak nie kusi Polaków

Im niższa inflacja i stopy procentowe, tym mniejsze napięcia w budżetach gospodarstw domowych. To m.in. dlatego skłonność do szybszego spłacania długów zaczęła wyraźnie spadać.

Banki nie zamierzają walczyć o klientów na kredyty hipoteczne

Mimo oczekiwanego znacznego spadku popytu na kredyty hipoteczne w I kwartale, sektor nie chce powalczyć o klientów mniej ostrymi kryteriami ich udzielania – wynika z raportu NBP.

Koniec „Bezpiecznego kredytu”. Nadchodzi nowy program

W I kwartale widać będzie jeszcze efekty „Bezpiecznego kredytu”. Po przejściowym ochłodzeniu w II półroczu rynek będzie stymulowany „Mieszkaniem na start”. BIK spodziewa się wzrostu wartości udzielonych pożyczek mieszkaniowych o 13 proc.

Nie tylko 800+ w bankowości elektronicznej

W bankowości elektronicznej uruchomione zostały wnioski o wypłatę świadczenia rodzinnego 800+ na nowy okres świadczeniowy 2023/2025. Banki po raz pierwszy umożliwiły też składanie wniosków o świadczenie wspierające dla osób z niepełnosprawnością.

Drożyzna zmusza do oszczedzania. Nie wszystkich jednak na to stać

Niemal połowa Polaków gromadzi pieniądze, aby zabezpieczyć się przed skutkami inflacji. Ale aż 53 proc. nie odkłada nic.

Rynek kredytów urósł. Polacy znowu zaczęli sporo pożyczać

W 2023 roku wartość udzielonych kredytów i pożyczek wyniosła 182,5 mld zł, to o 25 proc. więcej niż w 2022 r. – wynika z danych Biura Informacji Kredytowej. W tym roku także należy oczekiwać dwucyfrowego wzrostu akcji kredytowej.

Inflacja w Polsce. Lokomotywami podwyżek są cukier i energia cieplna

Ceny usług opieki społecznej rosną szybciej niż zdrowotnych. Zatrzymały się ceny benzyny i sprzętu IT, za to energii cieplnej wzrosły najbardziej w zeszłym roku.

Polacy coraz chętniej oszczędzają i inwestują pieniądze. Najmłodsi lubią złoto

Polacy oszczędzają. Większości z nas udało się zgromadzić w zeszłym roku jakieś oszczędności, a wśród najmłodszych dorosłych zaoszczędził coś niemal każdy. Wzrosły też chęci do inwestycji.

Rekordowe zainteresowanie kredytami mieszkaniowymi

W grudniu 2023 r. o kredyt mieszkaniowy wnioskowało 46,34 tys. osób, w porównaniu z 12,3 tys. rok wcześniej. Oznacza to wzrost aż o 277 proc. – wynika z danych Biura Informacji Kredytowej.

Szerzej otwarta furtka do pomocy dla osób w tarapatach finansowych

Rząd chce zliberalizować dostęp do Funduszu Wsparcia Kredytobiorców. Nowe zasady mogą spowodować, że na pomoc załapią się nawet ci, których stać na obsługę swojego zadłużenia.

Prezes ZBP: Wakacje kredytowe w każdej formie są błędem

Banki są otwarte na liberalizację dostępu i dokapitalizowanie Funduszu Wsparcia Kredytobiorców – mówi Tadeusz Białek, prezes Związku Banków Polskich.

Rząd PiS chce zwiększyć limity dopłat do „kredytu 2 proc.”

Ponieważ eksperci alarmują, że budżetowe pieniądze na „bezpieczny kredyt 2 proc.” wyczerpią się już na początku przyszłego roku, rząd reaguje projektem nowelizacji odpowiedniej ustawy.

Płace wciąż gonią inflację. GUS ustalił, kto dostał największe podwyżki

Płace wciąż nie dogoniły inflacji, jeśli porówna się zarobki od początku roku 2023 z takim samym czasem w roku ubiegłym.