Pompy ciepła z dotacją? Teraz tylko te ze specjalnej listy. Na co zwrócić uwagę?

Obowiązek wyboru pomp ciepła z listy zielonych urządzeń i materiałów (tzw. listy ZUM) oraz wykonania audytu energetycznego – to najważniejsze zmiany, które dotyczą beneficjentów programu „Czyste Powietrze” od 14 czerwca 2024 r. Warto zwrócić uwagę na jeden szczegół na liście ZUM.

Fotowoltaika: Net-billing coraz mniej opłacalny

Po szaleństwach na rynku energii przed rokiem, ceny prądu się ustabilizowały. W efekcie coraz mniej za wyprodukowaną energię dostają prosumenci.

Pompy ciepła w czołówce wniosków Mój Prąd 5.0. Wystarczy pieniędzy w budżecie?

Prawie miesiąc od uruchomienia wsparcia złożono już blisko 14 tysięcy wniosków o dofinansowanie, w tym 1132 na same pompy ciepła. Zainteresowanie było tak duże, że dołożone zostały dodatkowe środki krajowe w wysokości 400 milionów złotych.

Instalacja fotowoltaiki. Cena w Polsce na tle innych krajów Europy

Cena instalacji fotowoltaicznej w Polsce w przeliczeniu na 1W mocy należy do najniższych spośród w Europie.

Rusza Mój Prąd 5.0. Dotacje pomp ciepła i fotowoltaiki. Zasady na 2023 rok

Wsparcie z programu "Mój Prąd 5.0" obejmuje dopłaty dla fotowoltaiki, magazynu energii, pompy ciepła w różnych konfiguracjach, systemu zarządzania energią i kolektorów słonecznych. Maksymalna wartość dofinansowania to 58 tys. zł.

Ulga termomodernizacyjna. Jak rozliczyć pompę ciepła i fotowoltaikę w PIT

Ulga termomodernizacyjna pozwala na odliczenie od podatku kosztów poniesionych na cieszące się ogromną popularnością w ostatnim czasie rozwiązania, jakimi są instalacje fotowoltaiczne oraz pompy ciepła.

Kwoty dotacji na modernizację domu coraz większe. Przegląd programów

„Czyste powietrze”, „Stop Smog”, „Ciepłe Mieszkanie”, „Moja woda”, „Złap deszcz” – przegląd różnych form dofinansowania i wsparcia energetycznego gospodarstw domowych.

„Mój Prąd 4.0”. Program po zmianach w grudniu 2022

Zmiana warunków programu, która nastąpiła 15 grudnia, pozwoli przyszłym prosumentom uzyskać dofinansowanie.

Materiały budowlane drożeją coraz wolniej

Od szczytu cen materiałów budowlanych z tegorocznej wiosny, w listopadzie tempo drożyzny zniżkowało już do „zaledwie” jednej piątej.

Prąd ze słońca receptą na drożyznę

Instalacja fotowoltaiczna daje przez znaczną część roku niezależność od prądu dostarczanego przez dystrybutora i pozwala ograniczyć zużycie energii z sieci.

Pompy ciepła ofiarą własnego sukcesu. Ceny zniechęcają największych orędowników

Horrendalne ceny paliw kopalnych wywołały falę popytu na pompy ciepła. Urządzeń jednak brakuje na rynku w całej Europie, co winduje koszty instalacji.

Pompa ciepła. Rodzaje, koszt, dofinansowanie, kiedy się zwróci

Pompy ciepła to nowoczesne i ekologiczne urządzenia, których zadaniem jest pobieranie energii z odnawialnych źródeł.

Czy fotowoltaika na nowych zasadach nadal się opłaca w 2022

Odpowiednio dobrana instalacja fotowoltaiczna jest w stanie pokryć zapotrzebowanie na prąd i tym samym pozwala zmniejszyć rachunki za energię o około 90 proc. Mimo zmian systemu rozliczeń własna elektrownia to dobry wybór.

Czym zastąpić kopciucha. Kara 5 tys. zł albo wymian starego pieca

Już niedługo niemal w całym kraju nie będzie można mieć pieca, tzw. kopciucha. Każdy właściciel takiego urządzenia pod karą grzywny musi je wymienić na bardziej ekologiczny odpowiednik. Sprawdzamy czym zastąpić stary piec.

Czy fotowoltaika nadal się opłaca? Poradnik o nowym systemie

Eksperci z Taurona przygotowali poradnik wyjaśniający jak korzystać z nowego systemu rozliczeń prosumentów.

Fotowoltaika po zmianach w 2022 nadal się opłaca?

Net-billing nie taki straszny. Instalacja paneli fotowoltaicznych przed zmianą przepisów znacznie skracała zwrot z inwestycji, ale to nie znaczy, że fotowoltaika przestaje być opłacalna.

Materiały budowlane są kosmicznie drogie. To nie koniec wzrostu cen

Jeśli utrzymają się dotychczasowe trendy, w tym roku większość materiałów budowlanych będzie kosztować najwięcej od 5 lat.

Wymień kopciucha z pomocą dotacji

W ramach walki ze smogiem w wielu miastach, miasteczkach czy wsiach można ubiegać się o specjalne dofinansowanie na wymianę starego pieca.