Od ponad roku posiadacze fotowoltaiki funkcjonują w nowym systemie rozliczania się z nadwyżek prądu wyprodukowanego z instalacji PV. Wcześniej nadprodukcję energii przesyłali do sieci i mogli ją stamtąd odebrać w ciągu 12 miesięcy. Od kwietnia 2022 każdą nadwyżkę produkcji sprzedaje się do sieci.
Wynagrodzenie przysługujące prosumentom korzystającym z net-billingu jest gromadzone na tzw. depozycie prosumenckim. Zebrane tam środki mogą zostać wykorzystane do zmniejszenia kolejnych rachunków za energię pobieraną z sieci.
Czytaj więcej
Wsparcie z programu "Mój Prąd 5.0" obejmuje dopłaty dla fotowoltaiki, magazynu energii, pompy ciepła w różnych konfiguracjach, systemu zarządzania energią i kolektorów słonecznych. Maksymalna wartość dofinansowania to 58 tys. zł.
Gdy nasza instalacja nie będzie produkować prądu np. w nocy lub w okresie mniejszego naświetlenia, wówczas energię kupuje się z elektrowni "płacąc" zgromadzonymi środkami za sprzedaż prądu. Gdy środki te się wyczerpią musimy zapłacić rachunek za prąd.
W takim systemie oczywiście najlepiej jest sprzedać "swój" prąd do sieci jak najdrożej, a kupić w chwilach konsumpcji jak najtaniej. Cena sprzedaży energii przez prosumentów obecnie wyliczana jest raz na miesiąc i nazywana rynkową miesięczna cena energii elektrycznej (RCEm).