Aktualizacja: 21.11.2024 09:50 Publikacja: 08.04.2022 17:11
Od teraz posiadacze fotowoltaiki będą sprzedawać i kupować energię po cenach rynkowych. Niekorzystny efekt zmiany został zniwelowany przez drogą energię.
Foto: Adobe Stock
Wydawałoby się, że nowelizacja ustawy o odnawialnych źródłach energii zmniejszy oszczędności generowane przez panele słoneczne dzięki darmowej energii ze słońca. Jednak wzrost cen energii diametralnie zmienia sytuację.
Instalacja paneli fotowoltaicznych przed zmianą planowanych przepisów znacznie skracała zwrot z inwestycji, ale to nie znaczy, że fotowoltaika przestanie być opłacalna. Zgodnie z obecnymi przepisami nadmiar energii zostaje przekazany do sieci, a 80 proc. wartości nadwyżki można odzyskać. Zgodnie z przyjętą przez Sejm 29 października nowelizacją ustawy o odnawialnych źródłach energii, od 1 kwietnia nadwyżki te nie będą odbierane, a odsprzedawane. W przypadku niedoboru trzeba będzie więc energię odkupować, ale po cenie już znacznie wyższej. To jednak i tak będzie bardziej opłacalne niż uzależnienie od dystrybutorów energii przez okrągły rok, zwłaszcza po wejściu w życie tzw. ustawy mocowej, która zwiększyła opłaty.
W planach częściowej lub kompleksowej termomodernizacji domu warto uwzględnić dostępne opcje dopłat. Które z aktualnych programów pomagają sfinansować zakup i montaż pompy ciepła? Jakie warunki należy spełnić? Jakie kryteria obowiązują?
Nowa edycja programu przewiduje konieczność obligatoryjnego instalowania magazynów energii do źródeł fotowoltaicznych, co rynek uważa za dobry sygnał. Brak dopłat do pomp ciepła, które były dotowane w poprzedniej edycji, budzi jednak wątpliwości.
Obowiązek wyboru pomp ciepła z listy zielonych urządzeń i materiałów (tzw. listy ZUM) oraz wykonania audytu energetycznego – to najważniejsze zmiany, które dotyczą beneficjentów programu „Czyste Powietrze” od 14 czerwca 2024 r. Warto zwrócić uwagę na jeden szczegół na liście ZUM.
Po szaleństwach na rynku energii przed rokiem, ceny prądu się ustabilizowały. W efekcie coraz mniej za wyprodukowaną energię dostają prosumenci.
Europejczycy są coraz bardziej przekonani, że mogą wpłynąć na ochronę klimatu poprzez zmianę codziennych nawyków
Prawie miesiąc od uruchomienia wsparcia złożono już blisko 14 tysięcy wniosków o dofinansowanie, w tym 1132 na same pompy ciepła. Zainteresowanie było tak duże, że dołożone zostały dodatkowe środki krajowe w wysokości 400 milionów złotych.
Wydatki na termomodernizację budynku poniesione przed jego formalnym odbiorem przez nadzór budowlany nie dają prawa do ulgi podatkowej.
ciągu pierwszych dziewięciu miesięcy 2024 roku, udział czystej energii w niemieckim miksie energetycznym sięgnął 45 procent, co stanowi wynik lepszy o 5 punktów procentowych w stosunku do tego samego okresu roku poprzedniego – wynika z raportu think tanku energetycznego Ember. Co więcej, po raz pierwszy czysta energia osiągnęła wynik lepszy niż paliwa kopalne.
Jest czwartek, 10 października, a w najnowszym odcinku „Twój Biznes” Bartłomiej Kawałek omawia bieżące wydarzenia gospodarcze.
Kwota we wnioskach o dofinansowanie w programie Mój Prąd 6.0 przekroczyła już jego budżet. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej zapowiada jednak, że wnioski można składać nadal, bo jest możliwość zdobycia dodatkowej puli pieniędzy.
Am Eco Energy, Polska Energia Grupa Kapitałowa oraz Energia dla przyszłości, które sprzedają i montują na terenie całego kraju urządzenia zapewniające odnawialne źródła energii i ciepła, stosowały w umowach z konsumentami niedozwolone postanowienia. Wszystkim tym firmom Prezes UOKiK postawił zarzuty.
Dla utrzymania stabilizacji ceny energii dla gospodarstw domowych rozważymy utrzymanie ceny maksymalnej także w 2025 roku na podobnym poziomie jak obecnie, zdecyduje sytuacja na rynku w drugiej połowie roku – mówi w rozmowie z „Rzeczpospolitą” Paulina Hennig-Kloska, minister klimatu i środowiska.
Tauron Dystrybucja wznawia kontrole domowej fotowoltaiki. Rozpoczęta w maju druga runda przedsięwzięcia obejmuje cały obszar działania spółki na południu Polski i uwzględnia magazyny energii.
W drugiej części rozmawiamy o kondycji branży fotowoltaicznej w Polsce. – Kilka lat temu mieliśmy boom na fotowoltaikę. Teraz przyszedł okres stabilizacji.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas