Pompa ciepła. Rodzaje, koszt, dofinansowanie, kiedy się zwróci

Pompy ciepła to nowoczesne i ekologiczne urządzenia, których zadaniem jest pobieranie energii z odnawialnych źródeł.

Publikacja: 30.07.2022 10:46

Ceny powietrznej pompy ciepła zależą od tego, czy ma służyć tylko do ogrzewania domu czy również wod

Ceny powietrznej pompy ciepła zależą od tego, czy ma służyć tylko do ogrzewania domu czy również wody użytkowej, jak i od producenta i mocy. Może wynieść od 15 tys. zł do 75 tys. zł netto

Foto: shutterstock

Pompa cieplna to oszczędność i ochrona środowiska. To nieskończone źródło energii, które nie zanieczyszcza środowiska. Inwestycja w instalacje pomp ciepła nie tylko stabilizuje ponoszone wydatki, ale również umożliwi osiąganie oszczędności. Wykorzystywanie odnawialnych źródeł energii do ogrzewania domu oraz ciepłej wody użytkowej jest coraz popularniejsze, a w przyszłości będzie standardem. Koszt montażu instalacji grzewczej z powietrzną pompą ciepła zależy nie tylko od kosztu samej pompy, ale również m.in. klasy energetycznej budynku i jego parametrów, lokalizacji inwestycji czy potrzeb domowników. W przybliżeniu koszt całego systemu w domu o powierzchni około 150 metrów kwadratowych może się wahać od 35 do 80 tysięcy złotych.

Czytaj więcej

Czy fotowoltaika na nowych zasadach nadal się opłaca w 2022

Budynki mogą być ogrzewane na różne sposoby. Jednym z nich jest właśnie wykorzystanie pompy ciepła. Przeznaczenie tego urządzenia jest niemal dokładnie takie samo jak kotła gazowego lub zasilanego innym paliwem stałym. Podstawową różnicą jest natomiast sam sposób podgrzania czynnika grzewczego – w przypadku kotłów gazowych, olejowych oraz węglowych spalamy paliwa kopalne celem ogrzania medium grzewczego. Skutkiem ubocznym jest niestety emisja zanieczyszczeń. Pompa ciepła z kolei pozyskuje energię ze środowiska naturalnego i, wykorzystując część energii elektrycznej, przetwarza to ciepło na potrzeby instalacji centralnego ogrzewania i ciepłej wody użytkowej.

Rodzaje pomp

Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów i modeli pomp. Pompy ciepła dzieli się ze względu na dolne i górne źródło. Dolne źródło oznacza miejsce, skąd dane urządzenie pobiera energię. Może to być powietrze, grunt czy też wody podziemne. Górne źródło natomiast to tzw. emitery ciepła, czyli punkty, do których oddawane jest zgromadzone ciepło, np. nawiewy, kaloryfery czy ogrzewanie płaszczyznowe (podłogowe).

Uwzględniając różne rodzaje dolnego źródła, pompy możemy podzielić na trzy typy:

Pompy ciepła gruntowe, które, jak sama nazwa wskazuje, zasilane są ciepłem ziemi. W zależności od sposobu pozyskiwania energii gruntowe pompy ciepła możemy spotkać w wersji z kolektorami (sondami) poziomymi oraz pionowymi. Sondy wypełnione są roztworem o niskiej temperaturze zamarzania, który pobiera ciepło z wnętrza ziemi, a następnie przekazuje do urządzenia pozyskaną energię. Kolektory poziome układane są stosunkowo płytko w gruncie, jednakże poniżej strefy zamarzania. Ich montaż zabiera niestety dość dużo powierzchni. Sondy pionowe to wprowadzone w głąb ziemi pojedyncze pętle rur. Umieszcza się je nawet kilkadziesiąt metrów pod ziemią. Takie rozwiązanie dedykowane jest do miejsc, gdy do dyspozycji mamy niewielki metraż działki. Zaletą gruntowych pomp ciepła jest stabilność pracy niezależnie od temperatury na zewnątrz, natomiast główną wadą – wysoki koszt inwestycyjny.

Czytaj więcej

Czym zastąpić kopciucha. Kara 5 tys. zł albo wymian starego pieca

Pompy ciepła typu woda–woda – w przypadku tego typu rozwiązań, ciepło pobierane jest z wód gruntowych, np. przez wykonanie studni czerpnej i zrzutowej. W niektórych przypadkach może się okazać, że wykorzystanie zasobów wodnych będzie się wiązać z uzyskaniem stosownych pozwoleń wodnoprawnych.

Pompy ciepła typu powietrze–woda – najbardziej rozpowszechnione rozwiązanie, wykorzystujące jako dolne źródło energię powietrza. Zaletą pomp powietrznych jest ich montaż, który jest o wiele prostszy niż w przypadku pomp gruntowych.

Koszt instalacji

Cena pompy ciepła i jej montażu dla średniej wielkości domu jednorodzinnego oscyluje w granicach 35–80 tys. zł. Z kolei w przypadku większych budynków (powyżej 300 mkw.) koszt instalacji może przekroczyć 100 tys. zł. Jednak to, ile ostatecznie trzeba będzie zapłaci za pompę ciepła, zależy od wielu różnych czynników, w tym od powierzchni i wykończenia domu oraz parametrów konkretnego urządzenia.

Ceny pompy ciepła powietrznej w zależności od tego, czy ma ona być przeznaczone tylko do ogrzewania domu czy ma również podgrzewać wodę użytkową, jak i od producenta, mocy urządzenia, regionu Polski, może wynieść od 15 tys. zł do 75 tys. zł netto. Przy czym średnia cena powietrznej pompy ciepła dla domu o powierzchni 150 mkw. wynosi ok. 38 tys. zł netto.

Czytaj więcej

Studnia głębinowa. Czy opłaca się własne ujęcie wody

Cena pompy ciepła gruntowej, która posiada doskonałe parametry eksploatacyjne i jest odporna na zmiany temperatury zewnętrznej, w zależności od mocy, producenta i regionu, może wynieść 18–60 tys. zł netto. Średnia cena gruntowej pompy ciepła wynosi 45 tys. zł netto. Decydując się jednak na pompę ciepła gruntową, do samego urządzenia doliczyć trzeba koszt źródła dolnego i montażu (10–30 tys. zł). Do tego dołożyć trzeba również koszty związane z realizacją dolnego źródła, których wysokość sięga ok. 15 tys. zł Ponadto do ceny montażu zalicza się również takie elementy jak: elementy hydrauliczne i elektryczne potrzebne w montażu, bufor dla pompy ciepła on/off, zbiornik wody użytkowej, naczynia przeponowe z grupą bezpieczeństwa, bezprzewodowe sterowanie strefami grzewczymi czy też montaż kompletnej kotłowni.

Zwrot z inwestycji

Odpowiednio dobrana do budynku i instalacji grzewczych pompa ciepła wystarczy do ogrzania całego domu. Kluczowe jest wybranie odpowiedniej mocy i rodzaju pompy. Roczne koszty ogrzewania budynku o pow. 150 metrów kwadratowych z instalacją z pompą ciepła wynoszą średnio 1200–1500 zł. Porównując do instalacji gazowej, to oszczędność przynajmniej połowy kosztów. Ponadto jej dodatkowym atutem jest prosta obsługa, niewymagająca dużego zaangażowania użytkowników oraz możliwość połączenia z instalacją fotowoltaiczną, co pozwala ograniczyć rachunki za prąd do minimum. Koszty ogrzewania domu pompą ciepła są na tyle niskie, że zakładając, iż otrzymamy dofinansowanie z programu „Czyste powietrze”, inwestycja powinna się zwrócić w ciągu pięć lat (bez dofinasowania będzie to mniej więcej osiem lat). Dodatkową zaletą przemawiającą za wyborem pompy ciepła jest fakt, że w przypadku tego typu rozwiązań możemy zrezygnować z budowy komina i miejsca na składowanie opału.

Czytaj więcej

Koszt budowy domu w połowie 2022. Milion złotych może nie wystarczyć

Dofinansowanie

Ze względu na swój ekologiczny charakter energooszczędne pompy ciepła są w ostatnim czasie dotowane przez różnego rodzaju instytucje. Najbardziej znany jest program „Czyste powietrze”. W tabeli podstawiamy obowiązujące zestawienie programów rządowych.

W celu zmniejszenia kosztów wymiany dotychczasowego urządzenia grzewczego na ekologiczną pompę ciepła można skorzystać z wojewódzkiego, gminnego lub też miejskiego dofinansowania na wymianę pieców i termomodernizację, obowiązującego w danym regionie. Powstanie lokalnych programów jest efektem uchwał antysmogowych, nakładających na właścicieli domów obowiązek wymiany tzw. kopciuchów na nowe, energooszczędne urządzenia.

Z lokalnych programów antysmogowych mogą skorzystać wszyscy mieszkańcy danego regionu, którzy wypełnią wniosek o udział. Wysokość lokalnych programów zależy głównie od indywidualnych warunków ustalanych przez lokalne władze, najczęściej jest to od 3 tys. zł do 20 tys. złotych.

Cały czas pojawiają się również inne możliwości uzyskania wsparcia finansowego na ten cel. Dlatego o dostępność regionalnych programów dofinansowania do pompy ciepła w 2022 najlepiej jest zapytać w wojewódzkich funduszach ochrony środowiska.

pieniadze.rp.pl

Instalacja instalacji nierówna

Koszt konkretnej pompy ciepła zależeć będzie m.in. od:

- powierzchni ogrzewanej domu,

- liczby mieszkańców,

- projektowanego zapotrzebowania na ciepło w przypadku domów nowych,

- dotychczasowego rocznego zużycia paliwa w przypadku domów istniejących,

- ilości obiegów grzewczych,

- stopnia rozbudowania kotłowni/maszynowni, np. współpraca pompy ciepła z kotłem gazowym, kominkiem z płaszczem wodnym czy kolektorami słonecznymi,

- stopnia trudności montażu,

- długości instalacji między jednostką zewnętrzną a wewnętrzną.

Pompa cieplna to oszczędność i ochrona środowiska. To nieskończone źródło energii, które nie zanieczyszcza środowiska. Inwestycja w instalacje pomp ciepła nie tylko stabilizuje ponoszone wydatki, ale również umożliwi osiąganie oszczędności. Wykorzystywanie odnawialnych źródeł energii do ogrzewania domu oraz ciepłej wody użytkowej jest coraz popularniejsze, a w przyszłości będzie standardem. Koszt montażu instalacji grzewczej z powietrzną pompą ciepła zależy nie tylko od kosztu samej pompy, ale również m.in. klasy energetycznej budynku i jego parametrów, lokalizacji inwestycji czy potrzeb domowników. W przybliżeniu koszt całego systemu w domu o powierzchni około 150 metrów kwadratowych może się wahać od 35 do 80 tysięcy złotych.

Pozostało 91% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Inwestycje w Domu
Fotowoltaika: Net-billing coraz mniej opłacalny
Inwestycje w Domu
Pompy ciepła w czołówce wniosków Mój Prąd 5.0. Wystarczy pieniędzy w budżecie?
Inwestycje w Domu
Instalacja fotowoltaiki. Cena w Polsce na tle innych krajów Europy
Inwestycje w Domu
Rusza Mój Prąd 5.0. Dotacje pomp ciepła i fotowoltaiki. Zasady na 2023 rok
Materiał Promocyjny
Jakie są główne zalety systemów do zarządzania zasobami ludzkimi?
Inwestycje w Domu
Ulga termomodernizacyjna. Jak rozliczyć pompę ciepła i fotowoltaikę w PIT
Inwestycje w Domu
Kwoty dotacji na modernizację domu coraz większe. Przegląd programów