Pompa cieplna to oszczędność i ochrona środowiska. To nieskończone źródło energii, które nie zanieczyszcza środowiska. Inwestycja w instalacje pomp ciepła nie tylko stabilizuje ponoszone wydatki, ale również umożliwi osiąganie oszczędności. Wykorzystywanie odnawialnych źródeł energii do ogrzewania domu oraz ciepłej wody użytkowej jest coraz popularniejsze, a w przyszłości będzie standardem. Koszt montażu instalacji grzewczej z powietrzną pompą ciepła zależy nie tylko od kosztu samej pompy, ale również m.in. klasy energetycznej budynku i jego parametrów, lokalizacji inwestycji czy potrzeb domowników. W przybliżeniu koszt całego systemu w domu o powierzchni około 150 metrów kwadratowych może się wahać od 35 do 80 tysięcy złotych.
Czytaj więcej
Odpowiednio dobrana instalacja fotowoltaiczna jest w stanie pokryć zapotrzebowanie na prąd i tym samym pozwala zmniejszyć rachunki za energię o około 90 proc. Mimo zmian systemu rozliczeń własna elektrownia to dobry wybór.
Budynki mogą być ogrzewane na różne sposoby. Jednym z nich jest właśnie wykorzystanie pompy ciepła. Przeznaczenie tego urządzenia jest niemal dokładnie takie samo jak kotła gazowego lub zasilanego innym paliwem stałym. Podstawową różnicą jest natomiast sam sposób podgrzania czynnika grzewczego – w przypadku kotłów gazowych, olejowych oraz węglowych spalamy paliwa kopalne celem ogrzania medium grzewczego. Skutkiem ubocznym jest niestety emisja zanieczyszczeń. Pompa ciepła z kolei pozyskuje energię ze środowiska naturalnego i, wykorzystując część energii elektrycznej, przetwarza to ciepło na potrzeby instalacji centralnego ogrzewania i ciepłej wody użytkowej.
Rodzaje pomp
Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów i modeli pomp. Pompy ciepła dzieli się ze względu na dolne i górne źródło. Dolne źródło oznacza miejsce, skąd dane urządzenie pobiera energię. Może to być powietrze, grunt czy też wody podziemne. Górne źródło natomiast to tzw. emitery ciepła, czyli punkty, do których oddawane jest zgromadzone ciepło, np. nawiewy, kaloryfery czy ogrzewanie płaszczyznowe (podłogowe).
Uwzględniając różne rodzaje dolnego źródła, pompy możemy podzielić na trzy typy: