Aktualizacja: 21.11.2024 10:07 Publikacja: 30.07.2022 10:58
Zapotrzebowanie na urządzenia przewyższa już możliwości produkcyjne wszystkich światowych firm produkujących pompy ciepła
Foto: Shutterstock
Rekordowe ceny gazu i węgla, a także wytyczne Unii Europejskiej dotyczące redukcji emisji gazów cieplarnianych do poziomu co najmniej 55 proc. do 2030 roku, powodują znaczny wzrost popytu na pompy cieplne w całej Europie. Szacuje się, że w Polsce ceny pomp w tym roku wzrosły już o około 20 proc. w porównaniu z 2021 roku, a w 2023 roku pompy ciepła będą dużo droższe.
W roku 2021 w Polsce sprzedano blisko 93 tys. pomp ciepła, łącznie z powietrznymi pompami ciepła do przygotowania ciepłej wody użytkowej. Dzięki temu Polska znalazła się na pierwszym miejscu w Europie pod względem liczby sprzedanych pomp ciepła w przeliczeniu na mieszkańca, wyprzedzając Wielką Brytanię i Niemcy. Ten rok także będzie rekordowy. Alternatywą do rosnących cen węgla, oleju czy gazu są tylko pompy ciepła.
W planach częściowej lub kompleksowej termomodernizacji domu warto uwzględnić dostępne opcje dopłat. Które z aktualnych programów pomagają sfinansować zakup i montaż pompy ciepła? Jakie warunki należy spełnić? Jakie kryteria obowiązują?
Nowa edycja programu przewiduje konieczność obligatoryjnego instalowania magazynów energii do źródeł fotowoltaicznych, co rynek uważa za dobry sygnał. Brak dopłat do pomp ciepła, które były dotowane w poprzedniej edycji, budzi jednak wątpliwości.
Obowiązek wyboru pomp ciepła z listy zielonych urządzeń i materiałów (tzw. listy ZUM) oraz wykonania audytu energetycznego – to najważniejsze zmiany, które dotyczą beneficjentów programu „Czyste Powietrze” od 14 czerwca 2024 r. Warto zwrócić uwagę na jeden szczegół na liście ZUM.
Po szaleństwach na rynku energii przed rokiem, ceny prądu się ustabilizowały. W efekcie coraz mniej za wyprodukowaną energię dostają prosumenci.
Europejczycy są coraz bardziej przekonani, że mogą wpłynąć na ochronę klimatu poprzez zmianę codziennych nawyków
Prawie miesiąc od uruchomienia wsparcia złożono już blisko 14 tysięcy wniosków o dofinansowanie, w tym 1132 na same pompy ciepła. Zainteresowanie było tak duże, że dołożone zostały dodatkowe środki krajowe w wysokości 400 milionów złotych.
Polski rząd zabiega w UE, aby system handlu uprawnieniami do emisji CO2, który ma objąć budownictwo i transport (EU ETS 2), wszedł w życie w późniejszym terminie. Jeśli to się nie uda, nowy tzw. podatek od ogrzewania, który dotknie domy jednorodzinne ogrzewane paliwami stałymi, wejdzie w życie w 2027 r., a więc w roku wyborczym w Polsce.
Naukowcy ze Szkocji wymyślili, jak skutecznie, ekologicznie i w miarę tanio ogrzać zimne domy. Zima na północy Wielkiej Brytanii potrafi się mocno dać we znaki mieszkańcom, którzy sporą części dochodów wydają na ogrzewanie.
Sezon zaczął się na dobre. O zapasy węgla i gazu można być spokojnym. Ceny ciepła nie będą też różnić się od tych z poprzedniego sezonu.
Veolia Energia Poznań i Beyond.pl, dostawca usług informatycznych, rozpoczęły współpracę przy projekcie odzysku ciepła pochodzącego z centrów informatycznych zlokalizowanych w Poznaniu.
Coraz niższa temperatura za oknem sprawia, że wiele osób zaczyna zastanawiać się nad tym, kiedy rozpoczyna się sezon grzewczy. Jesienna temperatura może już niedługo dać się we znaki, jednak - aby grzejniki zaczęły grzać - musi spaść do określonego poziomu.
Szturm na dotacje z „Czystego powietrza” i zmiany w programie „Stop smog” dają nadzieję, że oddolna transformacja klimatyczno-energetyczna nie straci impetu, a wręcz nabierze jeszcze większego.
Bez badań w Polsce pompy ciepła nie będą dofinansowane przez państwo – zgodnie zapewniają NFOŚiGW oraz Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Na liście zweryfikowanych dostawców są już firmy z Polski.
Firma Polar Night Energy buduje gigantyczną „baterię piaskową”. Na jednym ładowaniu będzie ona w stanie ogrzać 5-tysięczne miasto. I to przez miesiąc.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas