– W przypadku funduszy inwestycyjnych osoba, która jest pełnomocnikiem do rejestru funduszy, może złożyć wiele dyspozycji dotyczących dysponowania nim, w tym dokonać zlecenia konwersji czy zamiany między subfunduszami, dopłaty czy odkupienia jednostek uczestnictwa, oraz ma wgląd w historię rejestru – mówi Anna Markowska z biura prasowego Pekao SA.
Co daje pełnomocnictwo
Długoletnią klientką Pekao SA jest 92-letnia obecnie pani Zofia. Od ponad roku mieszka w domu opieki z powodu jej niesamodzielności. Jedyna córka kobiety mieszka za granicą i nie jest w stanie zająć się mamą. – Zanim mama trafiła do tego domu opieki, przed notariuszem spisała ze mną pełnomocnictwo notarialne do banku – opowiada pani Anna, córka pani Zofii.
Pełnomocnictwo notarialne do banku jest dokumentem urzędowym sporządzonym przez notariusza, a więc osobę zaufania publicznego. Według oficjalnego stanowiska Krajowej Rady Notarialnej instytucje bankowe nie mają więc podstaw, by nie respektować tego typu dokumentów.
Pani Anna może swobodnie dysponować rachunkiem mamy, dokonywać opłat za pobyt w domu opieki. – Emerytura mamy nie wystarcza. Dopłacam z własnej kieszeni – opowiada kobieta.
Przyznaje, że dzięki sporządzonym pełnomocnictwom może sprzedać dom mamy, bo ta do niego już nie wróci. Transakcję właśnie finalizuje, a pieniądze trafią na lokatę na rachunku starszej pani.