Nieco więcej niż połowa respondentów (51 proc.) regularnie oszczędza, choć ponad 70 proc. uważa, że takie działania mają sens (7 proc. go nie widzi, a pozostali się nad tym zastanawiają). Tak wynika z wrześniowego badania "Postawy Polaków wobec finansów" Fundacji Think! w partnerstwie merytorycznym z Fundacją Citi Handlowy im. L. Kronenberga i UW.
Prawie co piąta osoba wszystkie posiadane pieniądze przeznacza na bieżące potrzeby. Jest to nieznacznie mniej niż rok temu, za to wyraźnie więcej niż dwa lata temu, kiedy „do pierwszego” pieniądze wystarczały co siódmej osobie. 46 proc. przyznaje, że niekiedy udaje im się odłożyć jakieś kwoty, a więcej niż co trzeci respondent (35 proc.) regularnie co miesiąc odkłada pewną sumę pieniędzy.
Czytaj więcej
Emerytura to trudny, ale ważny temat dla większości młodych. Prawie połowa dodatkowo uważa go za nudny. Młodzi Polacy nie zdają sobie sprawy, jak mało pieniędzy będą dostawać w ramach emerytury.
Ile odkładamy pieniędzy?
Najwięcej osób odkładało w ciągu roku do 10 proc. dochodów w rodzinie (robiło tak 38 proc. respondentów podobnie jak dwa lata temu). 30 proc. udawało się zaoszczędzić od 11 do 25 proc. dochodów. Co jedenasta osoba odkłada od jednej czwartej do połowy zarobków w rodzinie, a tylko nieliczni (2 proc.) ponad połowę. Przy czym 20 proc. w tym roku i 25 proc. ankietowanych w zeszłym roku nie wie, ile odkłada.
Na przestrzeni ostatnich 12 miesięcy nie zmieniła się istotnie struktura wysokości oszczędności w polskich domach. Teraz 16 proc. dorosłych Polaków nie posiada oszczędności (o 2 proc. więcej niż w 2023 r.), tyle samo osób nie chciało powiedzieć, ile odłożyli lub nie znało tej kwoty. Niespełna co trzecia osoba ma oszczędności przekraczające poziom trzech miesięcznych pensji, w tym oszczędności 19 proc. to więcej niż półroczny dochód. Pozostali posiadacze oszczędności mają na koncie nie więcej niż 3-miesięczne pensje.