Kredyty hipoteczne bez wsparcia wciąż popularne, ale nie we wszystkich bankach

Od ponad dwóch miesięcy banku udzielają bezpiecznego kredytu 2 proc. na zakup pierwszego mieszkania, to nadal nie brakuje chętnych na zadłużenie się na warunkach komercyjnych, bez rządowego wsparcia.

Publikacja: 21.09.2023 12:42

Kredyty hipoteczne bez wsparcia wciąż popularne, ale nie we wszystkich bankach

Foto: Adobe Stock

- My nie oferujemy kredytu z programu rządowego Bezpieczny 2proc. Oferujemy kredyty hipoteczne na komercyjnych zasadach. Nie odnotowujemy spadku zainteresowania nimi – zapewnia Małgorzata Lener, Product Manager ds. Produktów Hipotecznych w Credit Agricole.

Coraz więcej banków w programie

Z początkiem lipca ruszył program „Bezpieczny Kredyt 2 proc.” Jego głównym założeniem jest stałe oprocentowanie 2 proc. obejmujące 120 pierwszych rat dla młodych kredytobiorców kupujących pierwsze mieszkanie.

Oznacza to, że przez pierwsze 10 lat kredytobiorca będzie spłacać kredyt oprocentowany 2 proc. plus marża banku (której maksymalna wartość będzie wyliczana według wzoru ustalonego ustawowo).

W ramach tego programu można uzyskać atrakcyjny, nisko oprocentowany Bezpieczny Kredyt 2 proc. na cele mieszkaniowe. Kredyt jest oferowany przez banki, które podpisały odpowiednią umowę o współpracy z Bankiem Gospodarstwa Krajowego.

Czytaj więcej

„Bezpieczny Kredyt 2%” rozchwytywany. Przekroczył oczekiwania

Obecnie są to Alior Bank, Bank BPS i Banki Spółdzielcze Zrzeszenia BPS, Bank Ochrony Środowiska, Pekao S.A, Bank Spółdzielczy Rzemiosła w Krakowie, Bank Spółdzielczy w Brodnicy, Krakowski Bank Spółdzielczy w Krakowie, mBank, PKO Bank Polski S.A., SGB-Bank S.A. oraz VeloBank.

Z ostatnich danych BGK wynika, że do tej pory złożono 43,2 tys. wniosków o "Bezpieczny kredyt 2 proc."  To co prawda o 4,4 tys. niż podawano jeszcze tydzień temu, ale wynika, to z „czyszczenia statystyk”, bo okazało się, że pośrednicy finansowi wnioski o taki kredyt w imieniu klienta – składają jednocześnie do różnych banków.

Nawet te banki, które udzielają kredytu 2 proc. – udzielają hipotek na zasadach komercyjnych na zasadach rynkowych.

- Oczywiście posiadamy w swojej ofercie kredyty mieszkaniowe poza programem Bezpiecznego Kredytu 2 proc. Mamy w ofercie kredyty z oprocentowaniem okresowo stałym oraz z oprocentowaniem zmiennym – podało biuro prasowe Pekao SA.

Rządowy program wypiera hipoteki komercyjne

Bankowcy przyznają, że po uruchomieniu rządowego programu istotnie zwiększyła się skala składanych wniosków – ponadtrzykrotnie.

Znacząca większość stanowią wnioski w ramach programu Pierwsze Mieszkanie. Jak podaje Pekao SA oprocentowanie kredytów mieszkaniowych poza ofertą kredytu 2 proc. zależy od kliku czynników, a głównym elementem mającym wpływ na poziom oprocentowanie jest wkład własny.

Bank Pekao udziela kredytów z wkładem własnym klienta 20 proc,, 10 proc. lub bez wkładu własnego. I tak oprocentowanie stałe w okresie pierwszych 60 miesięcy wynosi 7,21 proc. , a oprocentowanie zmienne od 8,39 proc. - Średnia kwota wniosku składanego do Banku Pekao wynosi 393 tys. zł – podał bank.

Alior Bank także umożliwia klientom skorzystanie z Bezpiecznego Kredytu 2 proc. w ramach programu rządowego Pierwsze Mieszkanie. - Oferta cieszy się dużym zainteresowaniem, co spowodowało spadek zainteresowania kredytem bez dopłat, porównując okres sprzed wejścia ustawy – mówi Aleksandra Mrówka, z biura prasowego Alior Banku.

Dodaje, że oprocentowanie kredytów na warunkach zależy od udziału wkładu własnego oraz oferty, którą wybierze klient. Aktualne stawki przy oprocentowaniu zmiennym kształtują się od 8,60 proc, a w przypadku stałego oprocentowania od 6,638 proc.. Średnia kwota kredytu bez dopłat wynosi ok. 400 tys. zł.

- Jeśli klient z jakiegoś powodu nie kwalifikuje się do uzyskania kredytu z dopłatą, wówczas sam decyduje czy chce zawnioskować o standardowy kredyt bez dopłat – mówi Aleksandra Mrówka.

Także PKO BP ma w ofercie zarówno standardowe kredyty (kredyt hipoteczny Własny Kąt, kredyt hipoteczny MIX, pożyczkę hipoteczną), jak i Bezpieczny kredyt 2% i Rodzinny kredyt mieszkaniowy. - Od lipca br. większość składanych wniosków o udzielenie kredytu to wnioski o Bezpieczny kredyt 2 proc – przyznaje Małgorzata Witkowska, z biura prasowego.

Dodaje, że oprocentowanie kredytu hipotecznego ze standardowej oferty ustalane jest indywidualnie i składa się z marży (która zależy od wielu czynników, np. kwoty kredytu, LTV oraz produktów z których skorzysta bądź które posiada klient) oraz wskaźnika referencyjnego (WIBOR 6M) lub wartości stałej stopy procentowej. Średnia kwota kredytu to ponad 400 tys. zł.

Ale nie wszędzie tak się dzieje

Santander Bank Polska udziela kredytów mieszkaniowych na komercyjnych zasadach. - Nie mamy jeszcze w ofercie Bezpiecznego kredytu 2, ale przygotowujemy się do zaoferowania tego produktu, pracujemy nad udostępnieniem oferty dla naszych klientów w IV kwartale - mówi Agnieszka Nachyła, odpowiedzialna za ofertę hipoteczną w Santander Bank Polska

W tym roku, począwszy od lutego bank obserwuje systematyczny wzrost popytu na kredyty hipoteczne. W lipcu i sierpniu zanotowano stabilizację liczby składanych wniosków na wysokim poziomie. - W ostatnich dwóch miesiącach wpłynęło około 5 proc. więcej wniosków w porównaniu do czerwca - podaje Agnieszka Nachyła.

Dodaje, że większość klientów (ponad 80%) wybiera stałą stopę procentową na pięć lat. W ostatnim czasie stawki stałej stopy dla kredytów z wkładem własnym w wysokości 20 proc. kształtują się na poziomie 6,5 – 7 proc. w zależności od daty złożenia wniosku, segmentu klienta i rodzaju oferty wybranej przez klienta (w ramach sprzedaży łączonej z innymi produktami banku).  A średnia kwota udzielonego kredytu wynosi około 400 tys. zł.

Także w Credit Agricole oprocentowanie kredytu hipotecznego w ofercie „Prosto do domu” uzależnione jest od wybranego rodzaju oprocentowania (stałe, zmienne), wysokości wkładu własnego oraz usług dodatkowych.

- Oprocentowanie okresowo stałe bez dodatkowych usług dla LTV < 80 proc. (Loan to Value, co dosłownie oznacza „pożyczkę do wartości” – red) wynosi 7,6 proc., oprocentowanie zmienne 9,27 proc – mówi Małgorzata Lener.

Dodaje, że można obniżyć oprocentowanie jeśli klient skorzysta z usług dodatkowych tj. konto osobiste z wpływem wynagrodzenia min. 2,5 tys. zł, ubezpieczenie na życie oraz ubezpieczenie nieruchomości z oferty banku przez okres min. 5 lat.

Jak informuje BIK Indeks Popytu na Kredyty Mieszkaniowe (BIK Indeks – PKM) o 299,9 proc wzrosła wartość zapytań o kredyty mieszkaniowe w sierpniu 2023.

Wartość Indeksu oznacza, że w sierpniu w przeliczeniu na dzień roboczy, banki i SKOK-i przesłały do BIK zapytania o kredyty mieszkaniowe na kwotę wyższą o 299,9 proc. w porównaniu do sierpnia 2022 roku.

- My nie oferujemy kredytu z programu rządowego Bezpieczny 2proc. Oferujemy kredyty hipoteczne na komercyjnych zasadach. Nie odnotowujemy spadku zainteresowania nimi – zapewnia Małgorzata Lener, Product Manager ds. Produktów Hipotecznych w Credit Agricole.

Coraz więcej banków w programie

Pozostało 96% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Planowanie Wydatków
BLIK wypiera płatności zbliżeniowe
Planowanie Wydatków
Wakacje kredytowe ruszyć mają od czerwca
Planowanie Wydatków
Jakie zasady „mieszkania na start”? Jest projekt ustawy nowego kredytu
Planowanie Wydatków
"Mieszkanie na start" zastąpi "bezpieczny kredyt 2%": kto się załapie, a kto nie
Planowanie Wydatków
Koniec przyjmowania wniosków o „kredyt 2 proc.”. Rząd zapowiada zmiany
Materiał Promocyjny
Technologia na etacie. Jak zbudować efektywny HR i skutecznie zarządzać kapitałem ludzkim?