Aktualizacja: 15.11.2023 06:18 Publikacja: 15.11.2023 03:00
Foto: Adobe Stock
Polska jest jednym z najszybciej rozwijających się rynków płatności odroczonych w Europie. Polegają one na przesunięciu terminu zapłaty za towar standardowo o 30 dni – może być dłuższy termin, a także rozbicie na raty.
Od 1 stycznia rynek pożyczkowy działający w ramach ustawy o kredycie konsumenckim wejdzie pod nadzór Komisji Nadzoru Finansowego, co obejmie też częściowo rynek płatności odroczonych, tak zwanych BNPL.
Mimo wciąż wysokich kosztów, zaciągamy coraz więcej kredytów gotówkowych, wspomagających większe wydatki. – Odzyskaliśmy wiarę, że będzie lepiej – komentują ekonomiści.
Spłacona w terminie karta płatnicza w dobrze strzeżonym portfelu daje nam poczucie bezpieczeństwa, zwłaszcza w czasie urlopu. Ale nadal w wielu krajach, także w Europie, warto mieć gotówkę.
Wybierający się do Paryża fani sportu, którzy preferują płatności bezgotówkowe, powinni pamiętać, że VISA jest wyłącznym partnerem w zakresie technologii płatniczych i jedyną kartą akceptowaną na igrzyskach olimpijskich i paraolimpijskich do 2032 r.
Rozpoczęły się piłkarskie mistrzostwa Europy. Odbywają się na stadionach Niemiec – a zatem blisko i wielu Polaków zdecydowało się na wyjazd, zwłaszcza ze względu na udział Polaków. Ile zapłacą za podróże, hotele, bilety na mecze oraz życie codzienne?
Bank wspiera rozwój pasji, dlatego miał już w swojej ofercie konto gamingowe, atrakcyjne wizerunki kart płatniczych oraz skórek w aplikacji nawiązujących do gier. Teraz, chcąc dotrzeć do młodych, stworzył w ramach trybu kreatywnego swoją mapę symulacyjną w Fortnite, łącząc innowacyjną rozgrywkę z edukacją finansową i udostępniając graczom możliwość stworzenia w wirtualnym świecie własnego banku.
Największy polski bank rezygnuje z płatności zbliżeniowych HCE, w zamian proponuje klientom płatność BLIK-iem. I nie jest jedyny. Już wcześniej z tego sposobu płatności zrezygnował Santander Bank Polska.
Chętnych do zakupów z odroczoną płatnością jest wielu, także wśród firm. Poważną barierą w dostępie do usługi są jednak długi.
Coraz więcej e-sklepów oferuje konsumentom zakupy z odroczoną płatnością. Wkrótce taka możliwość będzie dostępna także dla firm - dowiedziała się "Rzeczpospolita".
Płatności odroczone sprawdziły się w przypadku zakupów dokonywanych przez konsumentów. Trudno się zatem dziwić, że teraz ta forma zapłaty ma być dostępna dla przedsiębiorców.
Płatności odroczone szturmem podbijają Polskę. Dotąd jednak tylko konsumenci mogli, kupując online, odraczać płatność o miesiąc czy dwa. Teraz pojawiają się również takie oferty dla firm.
Polskie firmy tracą właśnie swoją podstawową przewagę konkurencyjną - niskie ceny, a innych wyróżniających zalet, jak renomy opartej na designie czy jakości, nie wypracowały. Dlatego muszą konkurować inaczej – boleśnie wydłużają terminy płatności.
Najprawdopodobniej jeszcze w tym miesiącu Parlament Europejski przyjmie rozporządzenie o przyspieszeniu płatności.
Parlament Europejski pracuje już nad rozporządzeniem dotyczącym opóźnień w płatnościach, które są przez małe i średnie firmy uznawane za jedną z największych przeszkód w prowadzeniu działalności. Projekt przedłożyła Komisja Europejska.
Większość unijnych, w tym polskich, małych i średnich firm boryka się z wieloma barierami rozwoju. Ich listę otwiera brak pracowników z odpowiednimi kwalifikacjami. Zaraz za tym są biurokracja, skomplikowane przepisy oraz opóźnione płatności.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas