Koniec przyjmowania wniosków o „kredyt 2 proc.”. Rząd zapowiada zmiany

Bank Gospodarstwa Krajowego informuje, że z dniem 2 stycznia 2024 r. przyjmowanie wniosków o „bezpieczny kredyt 2 proc.” zostanie wstrzymane. A resort rozwoju informuje, że przygotuje nową, korzystną ofertę dla Polaków.

Publikacja: 28.12.2023 16:07

Koniec przyjmowania wniosków o „kredyt 2 proc.”. Rząd zapowiada zmiany

Foto: Adobe Stock

Z zarejestrowanych w systemie ewidencji dopłat wniosków o udzielenie „Bezpiecznego kredytu 2%” wynika, że osiągnięte zostały ustawowe progi limitów dopłat, tj. 90 proc. dla roku 2024 i 75 proc. dla kolejnych lat – informuje w czwartek Bank Gospodarstwa Krajowego.

„Dlatego 1 stycznia 2024 r. opublikujemy w Biuletynie Informacji Publicznej BGK komunikat o wstrzymaniu przyjmowania wniosków przez banki kredytujące od dnia następnego, tj. 2 stycznia 2024 r. – zaznacza BGK.

Czytaj więcej

Bezpieczny kredyt 2% to kula u nogi na lata. Mocne obwarowania

Wnioski tylko do końca roku

Jednocześnie BGK informuje, że prawo do dopłat uzyskają kredytobiorcy, których wnioski złożone do 31 grudnia 2023 roku włącznie, zostaną prawidłowo zarejestrowane przez banki kredytujące w systemie ewidencji dopłat do końca dnia 7 stycznia 2024 r. Informacja taka została przekazana bankom kredytującym.

Również Ministerstwo Rozwoju i Technologii w czwartkowym komunikacie podkreśla, że ustawowe limity wydatków na dopłaty do bezpiecznego kredytu 2 proc. zostały już wyczerpane. Zakładały one, że wsparciem w latach 2023 i 2024 może być objęte ok. 50 tys. kredytów. Do 21 grudnia 2023 r. podpisano ok. 55,8 tys. umów kredytowych.

„Oznacza to, że łączne środki na bezpieczny kredyt 2% na lata 2023-2024 zostały wyczerpane i z początkiem nowego roku konieczne jest wstrzymanie przyjmowania nowych wniosków przez banki uczestniczące w programie. Wszystkie wnioski złożone do końca 2023 r. zostaną rozpatrzone – zaznacza resort.

Czytaj więcej

Wyczerpują się pieniądze na kredyt 2%. Co w tym bałaganie mają zrobić Polacy?

Co dalej z BK2?

Jednocześnie Ministerstwo Rozwoju podkreśla, że w związku z wyczerpaniem ustawowego łącznego limitu na BK2 na 2023 i 2024 rok, resort prowadzi intensywne prace nad nową formułą wsparcia kredytobiorców.

Środki na pomoc Polakom w kupnie pierwszego mieszkania lub domu mają być już zabezpieczone w projekcie budżetu na 2024 r, a BK2 ma być zastąpiony inną, korzystną dla kredytobiorców ofertą.

„Naszym celem jest to, by nowy instrument był z jednej strony bardziej atrakcyjny dla osób o niższych dochodach i większych rodzin, z drugiej, by ograniczał jego nadużywanie przez osoby, których wysokie zarobki pozwalają na uzyskanie kredytu w zwykłej ofercie rynkowej. Istotnym założeniem jest także mniejsza presja na rynek mieszkaniowy i związany z tym wpływ na wzrost cen oraz precyzyjnie adresowana pomoc państwa – czytamy w komunikacie.

Resort dodaje, że ze względu na duże zainteresowanie programem wsparcia dla kredytobiorców rząd chce, aby proces legislacyjny przebiegł możliwie jak najszybciej, przy zachowaniu wszystkich niezbędnych jego elementów (np. konsultacje społeczne). Nowa formuła programu będzie przedstawiona na początku 2024 roku, niezwłocznie po zakończeniu prac nad projektem.

Planowanie Wydatków
Wakacje kredytowe ruszyć mają od czerwca
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Planowanie Wydatków
Jakie zasady „mieszkania na start”? Jest projekt ustawy nowego kredytu
Planowanie Wydatków
"Mieszkanie na start" zastąpi "bezpieczny kredyt 2%": kto się załapie, a kto nie
Planowanie Wydatków
Zyski banków rosną, ale premier Tusk zapowiedział wakacje kredytowe
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Planowanie Wydatków
Połowa Polaków jeszcze nie kupiła prezentów