Bezpieczny kredyt 2%. Na decyzję banku czasem trzeba się naczekać

Choć banki powinny wydać decyzję kredytową w ciągu trzech tygodni od złożeniu wniosku w ramach rządowego programu bezpieczny kredyt 2%, to bywa, że ten czas jest dłuższy.

Publikacja: 26.09.2023 12:16

Bezpieczny kredyt 2%. Na decyzję banku czasem trzeba się naczekać

Foto: Adobe Stock

- To, jak długo klient czeka na wydanie decyzji o przyznaniu kredytu zależy też m.in. od kompletności i poprawności złożonych dokumentów, a także od dostępności nieruchomości do przeprowadzenia kontroli niezbędnej do ustalenia jej wartości - mówi Joanna Fatek, z biura prasowego PKO BP.

Dłuższy czas oczekiwania na decyzję o kredyt 2%

Bezpieczny kredyt 2 proc. ruszył 3 lipca. obciążony dwuprocentowymi odsetkami. Kto zechce z niego skorzystać, powinien wykazać się zdolnością do jego spłaty.

Jedna osoba do 45 roku życia może otrzymać kredyt na pierwsze własne mieszkanie na 500 tys. zł, a dla małżeństwa lub rodzica z dzieckiem maksymalna kwota to 600 tys. zł. A chętnych nie brakuje.

Tymczasem klienci skarżą się, że czas oczekiwania na decyzję kredytową się wydłuża.

– Złożyłam na początku sierpnia wniosek o kredyt i ciągle nie mam odpowiedzi. Kontaktuję się z bankiem i słyszę, że „są kolejki i że wniosek jest u analityka” – skarżyła się nam pani Karolina na początku września.

Czytaj więcej

Bezpieczny kredyt 2% to kula u nogi na lata. Mocne obwarowania

Starała się o kredyt w jednym z państwowych banków. Kontaktowała się z bankiem telefonicznie. Ten przeprosił ją za przedłużone oczekiwanie i radził wizytę w oddziale w którym złożyła wniosek.

Jak to jest z tymi decyzjami kredytowymi? Jak szybko banki je wydają? Jak poinformowała nas Joanna Fatek, z biura prasowego PKO BP od początku udostępnienia możliwości składania wniosków o bezpieczny kredyt 2 proc w PKO Banku Polskim, w ciągu pierwszych dwóch miesięcy klienci złożyli prawie 17 tys. wniosków, z czego podpisano ponad 2 tys. umów kredytowych.

- Z uwagi na atrakcyjność oferty i chęć skorzystania przez klientów z tego typu produktu musimy być świadomi, że czas oczekiwania na decyzję kredytową może się wydłużyć. Informujemy też o tym klientów – mówi Joanna Fatek.

Zapewnia jednocześnie, że bank robi wszystko, żeby proces przebiegał sprawnie.

- To, jak długo klient czeka na wydanie decyzji o przyznaniu kredytu zależy też m.in. od kompletności i poprawności złożonych dokumentów, a także od dostępność nieruchomości do przeprowadzenia kontroli niezbędnej do ustalenia jej wartości – tłumaczy przedstawicielka banku.  I zachęca, klientów, aby w przypadku uzyskania kredytu w innym banku informowali PKO BP, że wniosek ich nie jest już aktualny.

Z ostatnich danych BGK wynika, że do tej pory złożono 43,2 tys. wniosków o "Bezpieczny kredyt 2 proc."  To co prawda o 4,4 tys. niż podawano na początku września, ale wynika, to z „czyszczenia statystyk”, bo okazało się, że pośrednicy finansowi wnioski o taki kredyt w imieniu klienta – składają jednocześnie do różnych banków

Trochę z winy klientów, bo nie zawsze dokumentacja jest kompletna

Jak podało biuro prasowe Velo Banku działa on zgodnie z Ustawą o kredycie hipotecznym, zgodnie z którą ma 21 dni na podjęcie decyzji o przyznaniu kredytu.

- Staramy się przyznawać te decyzje szybciej, na co klienci mogą wyrazić zgodę na etapie składania wniosku. Obecnie średni czas to ok. 8-10 dni roboczych dla kompletnych wniosków kredytowych – zapewnia Monika Banyś, rzecznik prasowa Velo Banku.

Dodaje, że na czas trwania procesu udzielania kredytu wpływa kompletność złożonych dokumentów. - Jeżeli wniosek jest kompletny i nie wymaga poszerzonej analizy z uwagi na jego złożoność (np. skomplikowany stan prawny nieruchomości) to rozpatrujemy je w kolejności ich wpływu i w terminie maksymalnie 21 dni – dodaje Monika Banyś. Podkreśla, że co istotne, zarówno przekazanie wymaganych dokumentów, jak i złożenie wyjaśnień, jeżeli na etapie analizy powstaną wątpliwości, odbywa się zdalnie. Klienci nie muszą odwiedzać placówki bankowej.

Czytaj więcej

„Bezpieczny Kredyt 2%” rozchwytywany. Przekroczył oczekiwania

Także w Alior Banku od momentu startu programu wpływa bardzo duża liczba wniosków.

- Aktualnie mamy ponad 13 tys. złożonych wniosków, a znaczna ich część przekłada się na podpisane umowy. Z uwagi na bardzo dużą liczbę wniosków, średni czas analizy jest chwilowo wydłużony. Dokładamy wszelkich starań, aby jak najszybciej usprawnić ten proces – zapewnia Karolina Kozakiewicz, z biura prasowego Alior Banku.

mBank dopiero we wrześniu dołączył do listy banków, które biorą udział w rządowym programie. - Po tygodniu od uruchomienia procesu mamy 1000 wniosków od klientów. Proces jest płynny i przebiega bezproblemowo. Już czwartego dnia roboczego podpisaliśmy pierwszą umowę, a 40 kolejnych czeka na podpisy – poinformował nas Krzysztof Drozd, z biura prasowego mBanku.

Także on zwraca uwagę na co klient ma wpływ w kontekście sprawnego rozpatrzenia wniosku przez bank. A chodzi przede wszystkim rzetelność (zgodność ze stanem faktycznym) i kompletność informacji przekazywanych doradcy na etapie składania wniosku kredytowego (w szczególności w zakresie zobowiązań klienta), dobre rozumienie potrzeb i przedmiotu transakcji – zarówno przez klienta jak i wspierającego go w tym doradcę, ale też zgromadzenie i dostarczenie wszystkich wymaganych przez bank aktualnych i kompletnych dokumentów .

Bezpieczny kredyt 2 proc. można uzyskać także w Bank BPS i Banki Spółdzielcze Zrzeszenia BPS, Bank Ochrony Środowiska, Pekao S.A, Bank Spółdzielczy Rzemiosła w Krakowie, Bank Spółdzielczy w Brodnicy, Krakowski Bank Spółdzielczy w Krakowie, SGB-Bank S.A. Kredyt jest oferowany przez banki, które podpisały odpowiednią umowę o współpracy z Bankiem Gospodarstwa Krajowego. Ostatecznie pani Karolina kredyt uzyskała.

- To, jak długo klient czeka na wydanie decyzji o przyznaniu kredytu zależy też m.in. od kompletności i poprawności złożonych dokumentów, a także od dostępności nieruchomości do przeprowadzenia kontroli niezbędnej do ustalenia jej wartości - mówi Joanna Fatek, z biura prasowego PKO BP.

Dłuższy czas oczekiwania na decyzję o kredyt 2%

Pozostało 94% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Planowanie Wydatków
BLIK wypiera płatności zbliżeniowe
Planowanie Wydatków
Wakacje kredytowe ruszyć mają od czerwca
Planowanie Wydatków
Jakie zasady „mieszkania na start”? Jest projekt ustawy nowego kredytu
Planowanie Wydatków
"Mieszkanie na start" zastąpi "bezpieczny kredyt 2%": kto się załapie, a kto nie
Planowanie Wydatków
Koniec przyjmowania wniosków o „kredyt 2 proc.”. Rząd zapowiada zmiany
Materiał Promocyjny
Technologia na etacie. Jak zbudować efektywny HR i skutecznie zarządzać kapitałem ludzkim?