Bezpieczny kredyt 2%. Na decyzję banku czasem trzeba się naczekać

Choć banki powinny wydać decyzję kredytową w ciągu trzech tygodni od złożeniu wniosku w ramach rządowego programu bezpieczny kredyt 2%, to bywa, że ten czas jest dłuższy.

Publikacja: 26.09.2023 12:16

Bezpieczny kredyt 2%. Na decyzję banku czasem trzeba się naczekać

Foto: Adobe Stock

- To, jak długo klient czeka na wydanie decyzji o przyznaniu kredytu zależy też m.in. od kompletności i poprawności złożonych dokumentów, a także od dostępności nieruchomości do przeprowadzenia kontroli niezbędnej do ustalenia jej wartości - mówi Joanna Fatek, z biura prasowego PKO BP.

Dłuższy czas oczekiwania na decyzję o kredyt 2%

Bezpieczny kredyt 2 proc. ruszył 3 lipca. obciążony dwuprocentowymi odsetkami. Kto zechce z niego skorzystać, powinien wykazać się zdolnością do jego spłaty.

Jedna osoba do 45 roku życia może otrzymać kredyt na pierwsze własne mieszkanie na 500 tys. zł, a dla małżeństwa lub rodzica z dzieckiem maksymalna kwota to 600 tys. zł. A chętnych nie brakuje.

Tymczasem klienci skarżą się, że czas oczekiwania na decyzję kredytową się wydłuża.

– Złożyłam na początku sierpnia wniosek o kredyt i ciągle nie mam odpowiedzi. Kontaktuję się z bankiem i słyszę, że „są kolejki i że wniosek jest u analityka” – skarżyła się nam pani Karolina na początku września.

Czytaj więcej

Bezpieczny kredyt 2% to kula u nogi na lata. Mocne obwarowania

Starała się o kredyt w jednym z państwowych banków. Kontaktowała się z bankiem telefonicznie. Ten przeprosił ją za przedłużone oczekiwanie i radził wizytę w oddziale w którym złożyła wniosek.

Jak to jest z tymi decyzjami kredytowymi? Jak szybko banki je wydają? Jak poinformowała nas Joanna Fatek, z biura prasowego PKO BP od początku udostępnienia możliwości składania wniosków o bezpieczny kredyt 2 proc w PKO Banku Polskim, w ciągu pierwszych dwóch miesięcy klienci złożyli prawie 17 tys. wniosków, z czego podpisano ponad 2 tys. umów kredytowych.

- Z uwagi na atrakcyjność oferty i chęć skorzystania przez klientów z tego typu produktu musimy być świadomi, że czas oczekiwania na decyzję kredytową może się wydłużyć. Informujemy też o tym klientów – mówi Joanna Fatek.

Zapewnia jednocześnie, że bank robi wszystko, żeby proces przebiegał sprawnie.

- To, jak długo klient czeka na wydanie decyzji o przyznaniu kredytu zależy też m.in. od kompletności i poprawności złożonych dokumentów, a także od dostępność nieruchomości do przeprowadzenia kontroli niezbędnej do ustalenia jej wartości – tłumaczy przedstawicielka banku.  I zachęca, klientów, aby w przypadku uzyskania kredytu w innym banku informowali PKO BP, że wniosek ich nie jest już aktualny.

Z ostatnich danych BGK wynika, że do tej pory złożono 43,2 tys. wniosków o "Bezpieczny kredyt 2 proc."  To co prawda o 4,4 tys. niż podawano na początku września, ale wynika, to z „czyszczenia statystyk”, bo okazało się, że pośrednicy finansowi wnioski o taki kredyt w imieniu klienta – składają jednocześnie do różnych banków

Trochę z winy klientów, bo nie zawsze dokumentacja jest kompletna

Jak podało biuro prasowe Velo Banku działa on zgodnie z Ustawą o kredycie hipotecznym, zgodnie z którą ma 21 dni na podjęcie decyzji o przyznaniu kredytu.

- Staramy się przyznawać te decyzje szybciej, na co klienci mogą wyrazić zgodę na etapie składania wniosku. Obecnie średni czas to ok. 8-10 dni roboczych dla kompletnych wniosków kredytowych – zapewnia Monika Banyś, rzecznik prasowa Velo Banku.

Dodaje, że na czas trwania procesu udzielania kredytu wpływa kompletność złożonych dokumentów. - Jeżeli wniosek jest kompletny i nie wymaga poszerzonej analizy z uwagi na jego złożoność (np. skomplikowany stan prawny nieruchomości) to rozpatrujemy je w kolejności ich wpływu i w terminie maksymalnie 21 dni – dodaje Monika Banyś. Podkreśla, że co istotne, zarówno przekazanie wymaganych dokumentów, jak i złożenie wyjaśnień, jeżeli na etapie analizy powstaną wątpliwości, odbywa się zdalnie. Klienci nie muszą odwiedzać placówki bankowej.

Czytaj więcej

„Bezpieczny Kredyt 2%” rozchwytywany. Przekroczył oczekiwania

Także w Alior Banku od momentu startu programu wpływa bardzo duża liczba wniosków.

- Aktualnie mamy ponad 13 tys. złożonych wniosków, a znaczna ich część przekłada się na podpisane umowy. Z uwagi na bardzo dużą liczbę wniosków, średni czas analizy jest chwilowo wydłużony. Dokładamy wszelkich starań, aby jak najszybciej usprawnić ten proces – zapewnia Karolina Kozakiewicz, z biura prasowego Alior Banku.

mBank dopiero we wrześniu dołączył do listy banków, które biorą udział w rządowym programie. - Po tygodniu od uruchomienia procesu mamy 1000 wniosków od klientów. Proces jest płynny i przebiega bezproblemowo. Już czwartego dnia roboczego podpisaliśmy pierwszą umowę, a 40 kolejnych czeka na podpisy – poinformował nas Krzysztof Drozd, z biura prasowego mBanku.

Także on zwraca uwagę na co klient ma wpływ w kontekście sprawnego rozpatrzenia wniosku przez bank. A chodzi przede wszystkim rzetelność (zgodność ze stanem faktycznym) i kompletność informacji przekazywanych doradcy na etapie składania wniosku kredytowego (w szczególności w zakresie zobowiązań klienta), dobre rozumienie potrzeb i przedmiotu transakcji – zarówno przez klienta jak i wspierającego go w tym doradcę, ale też zgromadzenie i dostarczenie wszystkich wymaganych przez bank aktualnych i kompletnych dokumentów .

Bezpieczny kredyt 2 proc. można uzyskać także w Bank BPS i Banki Spółdzielcze Zrzeszenia BPS, Bank Ochrony Środowiska, Pekao S.A, Bank Spółdzielczy Rzemiosła w Krakowie, Bank Spółdzielczy w Brodnicy, Krakowski Bank Spółdzielczy w Krakowie, SGB-Bank S.A. Kredyt jest oferowany przez banki, które podpisały odpowiednią umowę o współpracy z Bankiem Gospodarstwa Krajowego. Ostatecznie pani Karolina kredyt uzyskała.

- To, jak długo klient czeka na wydanie decyzji o przyznaniu kredytu zależy też m.in. od kompletności i poprawności złożonych dokumentów, a także od dostępności nieruchomości do przeprowadzenia kontroli niezbędnej do ustalenia jej wartości - mówi Joanna Fatek, z biura prasowego PKO BP.

Dłuższy czas oczekiwania na decyzję o kredyt 2%

Pozostało 94% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Planowanie Wydatków
Polacy pożyczają w bankach coraz więcej. Skąd ten boom?
Planowanie Wydatków
Dokąd z kartą, gdzie z gotówką? Jak przygotować się do wakacyjnego wyjazdu za granicę
Planowanie Wydatków
Ile zapłacisz na igrzyskach olimpijskich w Paryżu? Jak można zaoszczędzić?
Planowanie Wydatków
Ile kosztuje wyprawa na piłkarskie Euro 2024? Jak kibic może zaoszczędzić?
Planowanie Wydatków
BLIK wypiera płatności zbliżeniowe