Połowa Polaków jeszcze nie kupiła prezentów

Choć Boże Narodzenie już za trzy tygodnie, to aż 53 proc. Polaków nie kupiło jeszcze ani jednego prezentu. Co trzeci ma część podarunków, ale tylko co 25. kupił już wszystkie.

Aktualizacja: 05.12.2023 06:02 Publikacja: 04.12.2023 14:44

53 proc. Polaków nie kupiło jeszcze ani jednego prezentu

53 proc. Polaków nie kupiło jeszcze ani jednego prezentu

Foto: Adobe Stock

– Wyprzedaże związane z Black Friday już za nami, ale to dopiero początek przedświątecznej gorączki zakupowej. Większość prezentów kupujemy dopiero w grudniu. I choć istotna grupa z nas wybierze zakupy online, to i tak lwia część w tym czasie odwiedzi centra i parki handlowe  – mówi Agata Czarnecka, szefowa działu badań i analiz w CBRE. - Największy ruch będzie widać na 2-3 tygodnie przed Świętami Bożego Narodzenia. Aż 59 proc. z pytanych przez nas konsumentów właśnie wtedy kupuje podarki dla bliskich. W większości są to kobiety, z których deklarowało tak 62 proc. Mężczyźni natomiast wiodą prym wśród klientów sklepów na tydzień przed Bożym Narodzeniem. W tym czasie po prezenty zamierza wybrać się ponad jedna piąta z nich i tylko 12 proc. kobiet - dodaje Czarnecka.

W sprawie prezentów kobiety są bardziej zapobiegliwe

Niespodzianki pod choinkę dla bliskich przygotowuje 9 na 10 Polaków. Połowa z nich (53 proc.) nie kupiła jeszcze ani jednego prezentu, 31 proc. ma już część, a 4 proc. zaopatrzyło się już we wszystkie – wynika z badania dla CBRE realizowanego przez Ogólnopolski Panel Badawczy Ariadna. Jedynie 1 proc. nie kupuje podarków i wykonuje je samodzielnie.

Czytaj więcej

Katarzyna Urbańska: To, co wręczamy, świadczy o nas. Jakie prezenty warto kupić bliskim na Gwiazdkę

W przedświątecznym wyścigu po upominki przodują kobiety – 35 proc. z nich deklaruje, że ma już przynajmniej część prezentów. Na taką odpowiedź wskazało tylko 27 proc. mężczyzn. Szybciej niż średnia zakupy podarunków robią także osoby w wieku 25-34 lata, z których 40 proc. rozpoczęło już kompletowanie paczek. W tyle pozostają mający 45-54 lata, wśród których tylko jedna czwarta zdążyła ruszyć do sklepów.

Prezentowe last minute

Niemal 6 na 10 z nas (59 proc.) po bożonarodzeniowe podarki wybiera się na 2-3 tygodnie przed Świętami, a 17 proc. takie zakupy robi dopiero na tydzień wcześniej. Dwa lub trzy dni do Świąt to dobry moment na zakupy dla 3 proc. respondentów, a już zupełnie na ostatnią chwilę prezenty na Boże Narodzenie kupuje 6 proc. zapytanych.

Czytaj więcej

Gwiazdkowy prezent nie dojechał albo nie pasuje - co robić?

Taką opcję częściej niż ogół wybierają mieszkańcy dużych miast (11 proc.), co może wynikać z łatwiejszej dostępności dużych centrów handlowych, które zazwyczaj są czynne nawet w Wigilię. W ostatnim momencie do sklepów chętniej wybierają się także emeryci i renciści (8 proc.).

Kogo narzeka na wysokie ceny

Niektórych minusów zakupów, zwłaszcza tych na ostatnią chwilę, nie da się uniknąć. Respondenci zapytani w badaniu CBRE wskazują przede wszystkim na wysokie ceny (49 proc.), które najbardziej doskwierają mieszkańcom najmniejszych miast (57 proc.). Na drugim miejscu znalazły się tłumy w sklepach, na które wskazało 21 proc. konsumentów.

Czytaj więcej

Zakupy świąteczne na świątecznym jarmarku? Nie ma co liczyć na niskie ceny

Na zbyt duży wybór upominków, który może być przytłaczający, narzeka 12 proc. ankietowanych, a 8 proc. przeszkadzają sklepy zamknięte w niedziele. Braki w asortymencie doskwierają 6 proc. klientów.

Planowanie Wydatków
Ile zapłacisz na igrzyskach olimpijskich w Paryżu? Jak można zaoszczędzić?
Materiał Promocyjny
Naszą siłą jest różnorodność
Planowanie Wydatków
Ile kosztuje wyprawa na piłkarskie Euro 2024? Jak kibic może zaoszczędzić?
Planowanie Wydatków
BLIK wypiera płatności zbliżeniowe
Planowanie Wydatków
Wakacje kredytowe ruszyć mają od czerwca
Akcje Specjalne
Dekarbonizacja gospodarki bez wodoru będzie bardzo trudna
Planowanie Wydatków
Jakie zasady „mieszkania na start”? Jest projekt ustawy nowego kredytu
Materiał Promocyjny
Sztuczna inteligencja może być wykorzystywana w każdej branży