Wakacje kredytowe z warunkami. Banki czasami odrzucają wnioski

Banki odrzucają wnioski o przerwę w spłacie kredytu, gdy nie spełniają one wskazanych w ustawie kryteriów.

Publikacja: 19.06.2024 04:30

Banki odrzucają zazwyczaj kilka procent wniosków o przyznanie wakacji kredytowych

Banki odrzucają zazwyczaj kilka procent wniosków o przyznanie wakacji kredytowych

Foto: AdobeStock

Sprawa dotyczy kilku procent kredytobiorców. – Zdarza się, że klienci przekraczają dopuszczalny limit liczby rat możliwych do zawieszenia lub wnioskują o zawieszenie spłaty rat kredytu, który ze względu na datę zawarcia nie kwalifikuje się do programu wakacji kredytowych – mówi Małgorzata Łuczak, dyrektor biura windykacji regionalnej i portfeli specjalnych w Credit Agricole.

Wakacje kredytowe: Inaczej niż dotąd

Od czerwca klienci banków mają możliwość zawieszenia spłaty kredytu hipotecznego w wymiarze dwóch miesięcy do 31 sierpnia oraz o kolejne dwa miesiące od września do końca roku. Warunki są nieco inne niż przed dwoma laty. Z wakacji skorzystać mogą osoby, które zaciągnęły kredyt w złotych przed 1 lipca 2022 roku, a jego wartość nie przekroczyła 1,2 mln zł. Pieniądze mogły być przeznaczone tylko na zakup mieszkania czy domu na własne potrzeby, a nie wynajem. Dodatkowo średnia wartość raty z ostatnich trzech miesięcy musi przekraczać 30 proc. dochodów lub rodzina ma co najmniej trójkę dzieci na utrzymaniu.

Czytaj więcej

Polacy zadłużają się na potęgę. Za co trafiamy do rejestru długów?

Pierwsze zawieszenie raty mogło nastąpić już w czerwcu, jeśli poprawnie i odpowiednio wcześniej został złożony wniosek. Tylko klient może wskazać miesiąc, w którym ma zostać zawieszona płatność. – Większość kredytobiorców poprosiła od razu o zawieszenie maksymalnej możliwej liczby rat – mówi dyrektor Łuczak, z Credit Agricole.

Niektóre banki zezwoliły na to już od połowy maja. – Już 15 maja umożliwiliśmy klientom składanie wniosków za pośrednictwem bankowości internetowej, aplikacji mobilnej, jak również w oddziałach oraz korespondencyjnie. Pierwsi klienci złożyli wnioski już pierwszego dnia po uruchomieniu tej możliwości – mówi Paweł Jurek, rzecznik Pekao SA. Podkreśla, że sam proces wnioskowania jest prosty i intuicyjny. Bank Pekao SA szacuje, że z nowej edycji wakacji kredytowych może skorzystać około 85 procent spośród potencjalnie uprawnionych klientów.

Jak mówi Piotr Rosłan, dyrektor działu kredytów hipotecznych w Alior Banku, obecnie obserwuje on mniejsze zainteresowanie zawieszeniem spłat rat kredytów niż w podobnym okresie po uruchomieniu pierwszych wakacji kredytowych w 2022 roku. – Część z wniosków została złożona przez klientów korzystających ze wsparcia w latach 2022–2023. Bank rozpatruje wnioski na bieżąco. Mamy nadzieję, że m.in. dzięki automatyzacji procesu, czas ich rozpatrywania pozostaje nieodczuwalny dla klientów – mówi Rosłan.

Czytaj więcej

Drastyczny spadek udziału kredytów w gospodarce. Kogo to martwi, a kogo cieszy?

Mniej chętnych na wakacje kredytowe

Także Santander Bank Polska na bieżąco rozpatruje wnioski o wakacje kredytowe. – Zwracamy uwagę, że tym razem, aby skorzystać z tego rozwiązania, należy spełnić wymogi ustawy, wiec nie każdy kredytobiorca może skorzystać z wakacji – ostrzega Ewa Krawczyk z biura prasowego Santandera. – Zdecydowana większość klientów wnioskuje o zawieszenie czterech rat od razu, a są klienci, którzy wnioskują o zawieszenie pojedynczych rat – przy czym te osoby mogą składać wnioski w kolejnych miesiącach.

Jak informuje Katarzyna Czech z BNP Paribas, także ten bank odnotowuje umiarkowane zainteresowanie nową edycją rządowych wakacji kredytowych. – Wprawdzie wpływają do nas wnioski od klientów o zawieszenie spłaty kredytu, jednak ich skala jest niższa niż w latach 2022–2023. Wnioski są przez nas realizowane na bieżąco, a potwierdzenie przyjęcia wniosku o ustawowe wakacje kredytowe jest przekazywana do wnioskujących w ciągu maksymalnie 21 dni od daty złożenia – mówi Katarzyna Czech.

Zapewnia, że wnioski są realizowane bez względu na datę płatności raty w miesiącu, w którym ma nastąpić ustawowe zawieszenie spłaty kredytu, a to oznacza to, że gdy termin płatności raty przypadał na początek czerwca, a pod koniec tego miesiąca klient złoży wniosek o zawieszenie raty przypadającej w czerwcu, bank zrealizuje ten wniosek i zwróci pobraną ratę czerwcową.

Czytaj więcej

ZBP: Wakacje kredytowe mniej opłacalne niż pomoc z Funduszu Wsparcia Kredytobiorców

Przyjęte przez BNP Paribas do tej pory wnioski dotyczą najczęściej czerwca i lipca oraz września i października – zgodnie z wyborem klientów. – Zdecydowana większość wniosków obejmuje od razu cztery ustawowe okresy zawieszenia spłaty kredytu hipotecznego – mówi Katarzyna Czech.

Nie wszyscy spełniają warunki na wakacje kredytowe

Paweł Jurek, rzecznik Pekao SA, zapewnia, że klienci, którzy spełniają ustawowe warunki, mogą cały czas składać wnioski i samodzielnie wskazują, ile rat w danym kwartale chcą zawiesić. W tym banku część klientów składa wniosek od razu o zawieszenie czterech rat (przy czym dwie w trzecim i dwie w czwartym kwartale), a część składa wnioski o zawieszenie rat na razie w trzecim kwartale. – W każdym momencie kredytobiorcy mogą jednak wnioskować o zawieszenie kolejnych rat w ramach przysługujących ustawowo limitów liczby zawieszonych rat w tym roku. Zgodnie z ustawą zawieszenie spłaty kredytu obowiązuje od dnia złożenia wniosku, a zatem w sytuacji gdy klient złoży wniosek o zawieszenie płatności raty w danym miesiącu, przed jej płatnością, to taka rata za dany miesiąc nie będzie już od klienta pobrana, gdyż rozpocznie się okres trwania ustawowego zawieszenia spłaty – mówi Paweł Jurek.

Piotr Rosłan z Alior Banku mówi, że większość wniosków została dotychczas rozpatrzona pozytywnie, a okresy zawieszenia dotyczą najczęściej pierwszych czterech miesięcy, począwszy od czerwca. – Negatywne rozpatrzenie wniosku jest zwykle następstwem niespełnienia podstawowych kryteriów ustawowych, związanych np. z przeznaczeniem środków z kredytu – mówi Rosłan.

Czytaj więcej

Wakacje kredytowe w 2024 r. Będą zmiany: nowy termin wejścia w życie i próg

Wnioski o rządowe wakacje kredytowe w PKO Banku Polskim można składać od 27 maja. – Nie wszyscy kredytobiorcy spełniają ustawowe kryteria – zastrzega Małgorzata Witkowska, z biura prasowego banku. Także Credit Agricole przyznaje, że około 10 proc. złożonych do tej pory wniosków rozpatrzył negatywnie. – Czasami pomyłkowo klient ponownie prosi o zawieszenie raty w miesiącu, który wymienił już we wcześniejszym wniosku – mówi Małgorzata Łuczak.

Jak zauważa Katarzyna Czech z BNP Paribas, bank do tej pory odnotował pojedyncze przypadki odrzucenia wniosków o przyznanie wakacji kredytowych z powodu przekroczenia ustalonej ustawowo maksymalnej wartości udzielonego kredytu, przy której można skorzystać z zawieszenia spłaty.

W Santander Bank Polska odrzucenie wniosków dotyczy kilku procent wniosków, przede wszystkim z powodu niespełnienia warunków ustawowych.

Sprawa dotyczy kilku procent kredytobiorców. – Zdarza się, że klienci przekraczają dopuszczalny limit liczby rat możliwych do zawieszenia lub wnioskują o zawieszenie spłaty rat kredytu, który ze względu na datę zawarcia nie kwalifikuje się do programu wakacji kredytowych – mówi Małgorzata Łuczak, dyrektor biura windykacji regionalnej i portfeli specjalnych w Credit Agricole.

Wakacje kredytowe: Inaczej niż dotąd

Pozostało 95% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Bankowość prywatna
Blokada użycia karty poza Polską. Ochrona przed oszustami
Bankowość prywatna
Awaria Blika. Klienci polskich banków mają kłopoty z płatnościami
Bankowość prywatna
Blik sprawdzi się też za granicą
Bankowość prywatna
PIN do karty przyniesie listonosz
Bankowość prywatna
Ze starego konta też się wyrasta. Można je zmienić
Materiał Promocyjny
4 miliony na urodziny