Blokada użycia karty poza Polską. Ochrona przed oszustami

Rośnie liczba oszustw dokonywanych za pomocą kart płatniczych, ale nie w każdym banku da się zablokować używanie naszej karty za granicą.

Publikacja: 05.06.2024 04:30

Płatności przy użyciu kart płatniczych polskich banków w wielu przypadkach można w stosunkowo prosty

Płatności przy użyciu kart płatniczych polskich banków w wielu przypadkach można w stosunkowo prosty sposób ograniczyć do terytorium Polski. Ale nie wszystkie banki oferują taką opcję

Foto: AdobeStock

Z ostatnich danych Narodowego Banku Polskiego wynika, że liczba tzw. fraudów w czwartym kwartale 2023 roku zwiększyła się aż o 21,6 proc. w porównaniu z trzecim kwartałem. Wzrosła także wartość transakcji – w tym przypadku aż o 24,3 proc. NBP podaje, że średnia wartość transakcji oszukańczej w czwartym kwartale 2023 roku wyniosła 1085 zł.

Oszukańcze transakcje zagraniczne

Według danych przekazanych przez banki w ostatnim kwartale ub. roku dokonano ponad 86,3 tys. operacji oszukańczych kartami płatniczymi na kwotę prawie 24,9 mln zł, co w porównaniu z III kw. oznacza wzrost liczby takich transakcji o 23,3 proc. i ich wartości o 2,8 proc.

Czytaj więcej

Blik sprawdzi się też za granicą

NBP przekazał, że wpływ na te zmiany miała przede wszystkim rosnąca skala transakcji oszukańczych dokonanych poza Polską kartami wydanymi przez banki krajowe.

Za kilka tygodni wakacje. Wśród najtańszych kierunków wakacyjnych 2024 roku są ulubione cele podróży Polaków. Na tej liście znajdują się: Bułgaria, Turcja, Tunezja, Grecja, Egipt, Chorwacja i Albania, a także Cypr.

W ubiegłym roku polskie kurorty – mimo wysokich cen – również cieszyły się dużą popularnością. Według sondażu Polskiej Organizacji Turystycznej najchętniej wybierane były kurorty nadmorskie (37 proc.), górskie (22 proc.) lub miejscowości położone nad jeziorami (19 proc.). Wiele wskazuje na to, że te trendy się utrzymają.

Opcja wyłączenia karty płatniczej

Jeśli nie planujemy wakacji za granicą – możemy spróbować wyłączyć działanie naszej karty płatniczej, ale też kredytowej, na innym terytorium – poza Polską.

– Nasi klienci mogą ustawiać dzienne limity transakcji dla płatności kartą i wypłat gotówki w Polsce oraz za granicą. Planując wyjazd za granicę, klienci mogą zwiększyć te limity na czas wyjazdu, a po powrocie do kraju mogą je obniżyć lub nawet całkowicie wyłączyć takie transakcje za granicą, ustawiając wartość limitu na 0 zł – mówi Joanna Majer-Skorupa z biura prasowego ING Banku Śląskiego.

Czytaj więcej

BLIK wypiera płatności zbliżeniowe

Dodaje, że zmiana limitów jest niezwykle prosta i nie wiąże się z żadnymi kosztami, a klienci mogą to zrobić samodzielnie w bankowości internetowej i aplikacji mobilnej.

Taką usługę oferuje mBank. – W aplikacji mobilnej oraz w serwisie transakcyjnym klient może włączyć blokadę transakcji zagranicznych oraz transakcji DCC i wyłączyć surchage. Jest to na jednym ekranie, wchodzimy w daną kartę, klikamy „więcej”, dalej „ustawienia karty” i zaznaczamy odpowiednie pozycje. W aplikacji przy każdej z nich jest opis „co jest czym” – mówi Emilia Kasperczak z biura prasowego mBanku.

Dodaje, że dzięki temu klient może szybko włączyć lub wyłączyć możliwość transakcji za granicą.

Podobnie jest w Pekao SA. – Dzięki aplikacji mobilnej PeoPay oraz bankowości internetowej Pekao24 klienci posiadający kartę kredytową z Żubrem w wygodny sposób mogą samodzielnie ograniczyć funkcjonalność karty do transakcji na terenie Polski – przekazało nam biuro prasowe.

Czytaj więcej

Cyberoszuści coraz częściej biorą za cel polskich konsumentów

Ograniczone możliwości blokady karty w polskich bankach

Okazuje się, że jednak nie we wszystkich bankach jest taka możliwość. Nie ma jej choćby w PKO BP, Credit Agricole czy BNP Paribas. – Pomysł wprowadzenia opcji włączenia czy wyłączenia działania karty tylko na określonym terytorium był w banku analizowany, jednak zrezygnowano z jego wprowadzania. Z naszych analiz wynika, że zdecydowana większość naszych klientów oczekuje rozwiązań uniwersalnych, prostych i bez zbędnych ograniczeń – tłumaczy Piotr Wardziak, z biura prasowego PKO BP.

– Nie chcemy też utrudniać życia klientom, bo zauważamy proces coraz większego przenikania się płatności dokonywanych w świecie fizycznym i wirtualnym oraz w kraju i za granicą. Chodzi tu np. o różne platformy do zamawiania posiłków czy przewozu osób, które świadczą swoje usługi zarówno w Polsce, jak i za granicą, jak również o podmioty działające w Polsce, a rozliczające swoje transakcje za pośrednictwem zagranicznych agentów rozliczeniowych – tłumaczy Piotr Wardziak.

Jak przekazała nam Anna Kulas, menedżer zespołu zapobiegania oszustwom bankowym w Credit Agricole, w tym banku nie ma możliwości ograniczenia transakcji kartą wyłącznie na terenie Polski czy UE.

Czytaj więcej

Znaleziona karta płatnicza powinna wrócić do banku lub być zniszczona

– Bezpieczeństwo danych i pieniędzy klientów jest dla nas kwestią priorytetową. Żeby o nie dbać, wykorzystujemy różnego rodzaju rozwiązania. Jednym z nich jest system monitorujący, który pozwala na wykrycie różnego rodzaju anomalii na rachunku klienta, w tym m.in. nietypowych transakcji kartowych. W takich sytuacjach, dla bezpieczeństwa, blokujemy kartę klienta i wysyłamy wiadomość SMS o blokadzie. Nakładana przez bank blokada jest blokadą czasową i po kontakcie z bankiem można szybko przywrócić pełną funkcjonalność karty – tłumaczy Anna Kulas.

Paweł Sokół z biura prasowego BNP Paribas poinformował nas, że w tym banku też nie ma możliwości ograniczenia realizacji transakcji kartowych na podstawie geolokalizacji.

– W najbliższym czasie nie planujemy zmian w zakresie wymienionych funkcjonalności – dodał Paweł Sokół.

Czytaj więcej

Klienci lepiej chronieni przed kradzieżą bankowych danych

Niewielka skala oszustw

NBP podaje, że pomimo wzrostu liczby i wartości transakcji oszukańczych ich skala nadal jest niewielka. To jedynie 0,003 proc. liczby i 0,0006 proc. wartości wszystkich operacji realizowanych kartami płatniczymi i poleceniami przelewu.

– Polska pozostaje jednym z najbezpieczniejszych krajów w UE pod względem skali oszustw z użyciem kart płatniczych – zapewnia NBP.

Z ostatnich danych Narodowego Banku Polskiego wynika, że liczba tzw. fraudów w czwartym kwartale 2023 roku zwiększyła się aż o 21,6 proc. w porównaniu z trzecim kwartałem. Wzrosła także wartość transakcji – w tym przypadku aż o 24,3 proc. NBP podaje, że średnia wartość transakcji oszukańczej w czwartym kwartale 2023 roku wyniosła 1085 zł.

Oszukańcze transakcje zagraniczne

Pozostało 95% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Bankowość prywatna
Awaria Blika. Klienci polskich banków mają kłopoty z płatnościami
Bankowość prywatna
Blik sprawdzi się też za granicą
Bankowość prywatna
PIN do karty przyniesie listonosz
Bankowość prywatna
Ze starego konta też się wyrasta. Można je zmienić
Bankowość prywatna
Znaleziona karta płatnicza powinna wrócić do banku lub być zniszczona
Bankowość prywatna
BLIK rośnie we wszystkich kategoriach