Młodzi Polacy odkładają na przyszłość, ale niekoniecznie na emeryturę

Badania pokazują, że młodzi ludzie różnie rozumieją termin „oszczędzanie”, chociaż dla większości jest to odkładanie części zarobków na przyszłość.

Czym płacić za granicą? Zwykłą kartą, wielowalutową, gotówką?

Banki i niektóre instytucje finansowe oferują karty wielowalutowe lub opcję połączenia zwykłej karty z kontem walutowym. Ale gotówka też się przydaje.

Nie można zapłacić kartą za zakupy. Powody

Problemy z terminalem, z łącznością, a czasem klient czy sprzedawca anuluje transakcje – celowo lub przez przypadek - takie mogą być przyczyny odrzucenia transakcji kartą w sklepie. Bankowcy zapewniają, że takie sytuacje nie zdarzają się zbyt często.

Banki wycofały te karty, by uniknąć podejrzeń o pranie pieniędzy. Dziś wracają

Choć większość banków już kilka lat temu wycofała z użytku karty przedpłacone, to jeszcze niektóre z nich do dziś funkcjonują na rynku. Ale już na innych zasadach, niż kiedyś.

Pasek jest ważny na karcie płatniczej. Trzeba go chronić

Nawet jeśli mamy uszkodzony pasek magnetyczny na karcie płatniczej, to można z niej dalej korzystać, jeśli mikrochip działa. I to nie tylko do płatności, ale też wpłaty czy wypłaty pieniędzy.

Cyfrowy dowód osobisty w banku nie zadziała. Są wyjątki

Rządową aplikacją mObywatel potwierdzającą tożsamość nie możemy posługiwać się w oddziałach banków, wyjątkiem są nieletni, którzy mogą legitymować się mLegitymacją, czy uchodźcy z Ukrainy.

Konto już dla dorosłych, karta jeszcze studencka i dodatkowe opłaty

Wraz z ukończeniem 26 roku życia bankowe konto dla młodych zmienia się w rachunek „dorosłe”. Czasem zmienia się i karta do niego. I mogą pojawić się dodatkowe opłaty.

Niby takie samo, a opłaty różne. PKO BP i Konto za Zero

Nowa wersja tego samego rachunku bankowego może być bardziej atrakcyjna dla klientów niż ta, którą mieli do tej pory. Tak jest w przypadku PKO BP i jego sztandarowego produktu Konto za Zero.

Dowód traci ważność? Bank może zablokować konto

Na miesiąc, dwa, a nawet trzy przed upływem terminu ważności dowodu osobistego banki przypominają, że dokument trzeba wymienić. Jeśli tego nie zrobimy o czasie, to możemy mieć utrudniony dostęp do własnego rachunku.

Karta zbliżeniowa nie działa. Co robić w takie sytuacji?

Fizyczne uszkodzenie anteny zbliżeniowej zatopionej w karcie lub błąd po stronie terminala – to główne powody trudności z płatnościami zbliżeniowymi. Co robić w takie sytuacji? Albo płacić tradycyjnie, albo wymienić kartę na nową.

Lokaty wyższe, ale wciąż poniżej inflacji. Oprocentowanie w bankach, maj 2022

Coś wreszcie drgnęło w ofercie lokat bankowych. Niektórzy zaczynają dosyć nieśmiało płacić klientom za trzymanie ich pieniądze nawet po 4–6 procent.

Gdy klient banku namówi klienta, obaj mogą zostać nagrodzeni

„Polecajcie nasze konta i zarabiajcie!” – zachęca jeden z banków. Inny oferuje bony do popularnych sklepów i bilety do kina.

Co się dzieje, gdy nie chcemy już karty kredytowej

Standardowy okres wypowiedzenia to miesiąc. Czasem czas ten może się wydłużyć, gdy na kartę trafia nadal gotówka.

Świat, jakiego nie znaliśmy. Hiperturbulencje i deglobalizacja

Świat jest zmienny i zmienna jest jego zmienność. Czasami zmiany zachodzą wolniej, czasami szybciej. Czasami są przewidywalne, a czasami nie. Kiedy Igor Ansoff w 1979 roku wprowadził do literatury zarządzania organizacją pojęcie turbulencji otoczenia, trudno było przewidzieć, że 40-50 lat później owa turbulencja przejdzie w hiperturbulencję.

Kryptowaluty trzeba rozliczyć z fiskusem. Nawet bez przychodu

Inwestor na rynku kryptowalut musi rozliczyć się z urzędem podatkowym, nawet jeśli nie osiągnął przychodu.

Banki mają pomóc kredytobiorcom. Jak i czyim kosztem

Mocne i częste zmiany. NBP co miesiąc podnosi stopy procentowe, przybywa zadłużonych tracących zdolność kredytową. Raty rosną i będą rosnąć.

Bankomat nieczynny. Nie zawsze awaria, przyczyny mogą być różne

Zdarza się, że urządzenia do wypłaty gotówki nie działają do odwołania. Dlaczego? Nie zawsze są zepsute. Czasami powody są zupełnie inne.

Jak ominąć kolejki w oddziale banku

Nie zawsze mamy czas stać w kolejce w oddziale w banku. Czasem można ją skutecznie ominąć. Jak? Wystarczy wcześniej umówić wizytę na konkretną godzinę.