Kup teraz, zapłać później. Karty kredytowe mają poważną konkurencję

Część banków zaczyna już wprowadzać usługę odroczonych płatności, ale tylko na wyznaczoną limitem kwotę. Jeśli klient nie ureguluje zapłaty w ustalonym terminie, będzie miał tzw. zadłużenie przeterminowane.

Nie wkładaj karty do uszkodzonego bankomatu. Może tam utknąć na zawsze

Zanim skorzystamy z bankomatu sprawdźmy, czy urządzenie jest sprawne. Uszkodzony slot może spowodować, że nie tylko nie wypłacimy gotówki, ale też utracimy kartę.

Bank Pekao tokenizuje dzieła sztuki dla najzamożniejszych klientów

Bank Pekao przekaże swoim najzamożniejszym klientom 440 unikalnych kart kredytowych, na które przeniesiono 440 fragmentów obrazu artysty Rafała Bujnowskiego.

Czasem za wznowienie karty płatniczej trzeba sporo zapłacić

Młodzi za wznowienie karty debetowej z reguły nie płacą, ale klientom, którzy skończyli 26. rok życia, banki naliczają za to opłaty. I czasem całkiem słone.

Tam Polakom najbardziej brakuje płatności bezgotówkowych

Mimo dynamicznego rozwoju obrotu bezgotówkowego, w Polsce nadal istnieją miejsca, w których można płacić tylko gotówką.

Polska liderem płatności elektronicznych

eService największy agent rozliczeniowy w Europie Środkowo-Wschodniej przeprowadził w 14 krajach świata badanie pt. „Postawy wobec form płatności”.

Wyjeżdżasz bardzo daleko? Lepiej powiedz o tym bankowi

Choć klient nie ma takiego obowiązku, to lepiej powiadomić bank o egzotycznej wyprawie, by zapobiec zablokowaniu karty płatniczej.

Znalazłeś gotówkę, kartę płatniczą, dokumenty? Zanieść na policję czy do banku?

Jeśli w oddziale banku znajdziemy gotówkę lub cudze dokumenty powinniśmy skontaktować się z policją, a nie z bankowcami. Ci przyjmą od nas cudzą kartę, lub pieniądze znalezione w bankomacie.

Nie każdemu takie karty płatnicze przypadały do gustu. Co na to banki?

Coraz więcej banków wydaje klientom karty z personalizacją na rewersie, czyli takie, na których wszystkie dane znajdują się na jednej stronie. A klienci, którzy obawiają się o bezpieczeństwo swoich danych mogą korzystać z płatności mobilnych.

Po gotówkę do bankomatu tylko z czystą kartą. Brudna może nie działać

Nie tylko uszkodzenie czytnika, ale też siłowe wkładanie karty, wkładanie zabrudzonych lub zdeformowanych czy popękanych plastików może być powodem braku możliwości przeprowadzenia transakcji w bankomacie.

Płatności zbliżeniowe. Jak nie stracić danych i pieniędzy

54 proc. Polaków korzysta z płatności zbliżeniowych, z czego prawie co trzecia osoba płaci w ten sposób nawet 2-3 razy w tygodniu, korzystając ze smartfonów, ale także np. zegarków, opasek lub innych gadżetów z funkcją płatności. Jak ich używać, aby nie stracić danych i pieniędzy?

Czym płacić za granicą? Zwykłą kartą, wielowalutową, gotówką?

Banki i niektóre instytucje finansowe oferują karty wielowalutowe lub opcję połączenia zwykłej karty z kontem walutowym. Ale gotówka też się przydaje.

Nie można zapłacić kartą za zakupy. Powody

Problemy z terminalem, z łącznością, a czasem klient czy sprzedawca anuluje transakcje – celowo lub przez przypadek - takie mogą być przyczyny odrzucenia transakcji kartą w sklepie. Bankowcy zapewniają, że takie sytuacje nie zdarzają się zbyt często.

Banki wycofały te karty, by uniknąć podejrzeń o pranie pieniędzy. Dziś wracają

Choć większość banków już kilka lat temu wycofała z użytku karty przedpłacone, to jeszcze niektóre z nich do dziś funkcjonują na rynku. Ale już na innych zasadach, niż kiedyś.

Pasek jest ważny na karcie płatniczej. Trzeba go chronić

Nawet jeśli mamy uszkodzony pasek magnetyczny na karcie płatniczej, to można z niej dalej korzystać, jeśli mikrochip działa. I to nie tylko do płatności, ale też wpłaty czy wypłaty pieniędzy.

Karta zbliżeniowa nie działa. Co robić w takie sytuacji?

Fizyczne uszkodzenie anteny zbliżeniowej zatopionej w karcie lub błąd po stronie terminala – to główne powody trudności z płatnościami zbliżeniowymi. Co robić w takie sytuacji? Albo płacić tradycyjnie, albo wymienić kartę na nową.

Co się dzieje, gdy nie chcemy już karty kredytowej

Standardowy okres wypowiedzenia to miesiąc. Czasem czas ten może się wydłużyć, gdy na kartę trafia nadal gotówka.

Kradną coraz więcej pieniędzy z kart płatniczych. Jak się przed tym chronić

Dane NBP wskazują, że w Polsce, z roku na rok bardzo szybko rosną kwoty wykradane z kont bankowych w wyniku nieuprawnionego użycia kart płatniczych.