Uwaga na marże przy płatnościach kartą na wakacjach za granicą

Jeśli nie mamy karty walutowej, to musimy się liczyć z prowizjami płaconymi za transakcje przeprowadzane podczas zagranicznych wakacji.

Publikacja: 26.07.2023 10:46

Kiedy ściągają marże na zagranicznych wakacjach

Kiedy ściągają marże na zagranicznych wakacjach

Foto: Adobe Stock

Klientka tego banku była na wakacjach w południowej Walii. Za zakupy płaciła kartą kredytową Visa. - Zauważyłam, że po każdej z transakcji miałam naliczaną marżę czyli pewien procent od płaconej kwoty. I zawsze był inny od 2,4 proc. przez 3, 3 proc. do czterech procent. Ciekawe dlaczego - zastanawia się klientka.

Piotr Wardziak, z PKO BP przyznaje, że jeśli klient nie korzysta z opcji wielowalutowości lub płaci w innej walucie niż euro, funty, dolary amerykańskie, franki szwajcarskie, korony duńskie, szwedzkie, norwerskie, czeskie czy forinty to musi się liczyć z takimi opłatami.

W przypadku kart do konta z logo Visa bank stosuje do przeliczenia kurs walutowy tej organizacji oraz dolicza do tego prowizję za przewalutowanie w wysokości czterech proc. kwoty transakcji.

- A w przypapdku kart z logo Mastercard stosujemy do przeliczenia kurs sprzedaży z Tabeli Kursowej banku, a dla walut, które w Tabeli nie występują bank stosuje kurs walutowy organizacji Mastercard - mówi Piotr Wardziak.

Czytaj więcej

Płatności za granicą. Informacja o transakcji z dużym poślizgiem?

Podkreśla, że w PKO BP  najbardziej praktycznie i cenowo przydatna na letni wyjazd za granicę jest karta wielowalutowa do konta, która pozwala na płacenie bezpośrednio w wybranej walucie jak euro, funty, dolary amerykańskie, franki szwajcarskie, korony duńskie, szwedzkie, norwerskie, czeskie czy forinty bez konieczności przewalutowania. 

- Pieniądze pobierane są bezpośrednio z podpiętych do karty kont walutowych. A walutę obcą najwygodniej kupić w kantorze internetowym PKO Banku Polskiego, który działa 24 godziny na dobę w aplikacji mobilnej IKO i serwisie internetowym iPKO - mówi Piotr Wardziak.

Dodaje, że w przypadku kart kredytowych wszystkie transakcje w walutach obcych rozliczane są w złotych.

Przy kartach kredytowych Przejrzystych bank stosuje do przeliczenia kurs walutowy Mastercard lub Visa oraz dolicza do tego prowizję za przewalutowanie w wysokości czterech proc. od kwoty transakcji.

- W przypadku kart kredytowych PKO Mastercard Platinum oraz PKO Visa Infinite nie ma żadnej prowizji za przewalutowanie, a transakcje są przeliczane bezpośrednio po kursach odpowiednio organizacji Mastercard lub Visa z dnia wykonania płatności - zauważa bankowiec.

Jego zdaniem warto rozważyć korzystanie z kart kredytowych PKO Mastercard Platinum lub PKO Visa Infinite, które poza brakiem opłat za przewalutowanie, wyróżniają się atrakcyjnymi pakietami ubezpieczeniowymi dla posiadacza karty oraz jego najbliższych, z którymi podróżuje.

- Podczas podróży zagranicznych, ważne jest aby świadomie korzystać z kart płatniczych i Blika zbliżeniowego. Przy płatnościach w terminalach POS – zarówno kartą debetową lub kredytową, jak i Blikiem zbliżeniowym - należy zawsze wybierać płatność w walucie lokalnej (np. euro czy korona duńska) i odrzucać opcje przeliczenia transakcji na złotego po kursie oferowanym przez właściciela terminalu czyli DCC (Dynamic Currency Conversion) - mówi Piotr Wardziak.

DCC - to dynamiczna wymiana walut która najczęściej jest niezbyt korzystny dla posiadacza karty czy użytkownika Blika zbliżeniowego.

Radzi by rozliczenie w walucie lokalnej warto też wybierać w bankomatach, bo w części zagranicznych bankomatów nie da się uniknąć jednak dodatkowej opłaty (tzw. surcharge), naliczanej przez właściciela urządzeń.

- Warto jednak sprawdzić w kilku maszynach, bo wysokość opłaty może się w nich różnić, a jest też szansa, by trafić na taki, w którym opłata nie jest pobierana - dodaje bankowiec.

Czasami są bezpłatne wypłaty w jednej grupie bankowej

Od lipca Santander Bank Polska oferujeklientom wypłaty  dowolną kartą do konta bez opłaty i bez prowizji za przewalutowanie ze wszystkich bankomatów banków Grupy Santander.

A są one dostępne w: Hiszpanii - Banco Santander, Open Bank; Portugalii - Banco Santander Totta; Wielkiej Brytanii - Santander UK; Niemczech - Santander Consumer Bank. Chile - Banco Santander-Chile; Meksyku - Banco Santander México, . Brazylii - Banco Santander; Argentynie - Banco Santander Argentina.; Stanach Zjednoczonych - Santander Bank, N. A.).

- Ponadto do karty Dopasowanej klienci mogą włączyć Pakiet bankomatowy, który za jedną miesięczna opłatę pięć złotych co pozwala nie płacić za pojedyncze wypłaty za granicą. Klienta mogą obowiązywać opłaty, tzw. surcharge - mówi Ewa Krawczyk, z biura prasowego Santandera.

Zgodnie z obowiązującą taryfą opłat i prowizji ,za przewalutowanie transakcji może być pobrana prowizja w wysokości 0 zł,  2 proc. lub 2,8 proc. wartości transakcji – w zależności od rodzaju karty i konta. W ofercie dostępne są konta walutowe z możliwością połączenia z posiadaną kartą do konta złotówkowego.

- W sytuacji gdy dokonywana jest transakcja w walucie konta walutowego prowizja również nie jest pobierana- dodaje Ewa Krawczyk.

Jak mówi Marcin Data, dyrektor ds. Rozwoju Daily Banking] w Credut Agricole sposób przeliczenia transakcji z waluty obcej na walutę rachunku może być inny dla karty debetowej i kredytowej. - Na koszty wpływają kursy walut oraz – w przypadku karty debetowej – opłata, która zależy od rodzaju konta - mówi dyr. Data.

Podkreśla, że zarówno różnice kursowe, jak i opłata za przewalutowanie nie mają zastosowania w przypadku płatności kartą wielowalutową w walucie, w której klient ma rachunek powiązany z kontem, a na tym rachunku ma odpowiednią liczbę pieniędzy na opłacenie transakcji.

Czytaj więcej

Limity płatności zbliżeniowych bez PIN-u za granicą. Jak to wygląda

Ale przy karcie walutowej opłat nie ma

 Biuro prasowe Pekao SA podało, że podczas transakcji za granicą warto wykonywać kartą debetową przewalutowanie następuje bezpośrednio po kursie organizacji płatniczej, a bank nie nalicza dodatkowej marży.

- Dzięki temu przewalutowanie jest realizowane po atrakcyjnym kursie zbliżonym do kursów NBP, co pozwala na swobodne płacenie i wypłacanie gotówki bezpośrednio z rachunku -tłumaczy bank.

I radzi, że jeśli klient chciałby całkowicie uniknąć przewalutowania, może skorzystać z funkcji wielowalutowości, którą powinien podpiąć kartę pod konto walutowe i je wcześniej zasilić (np. kupując walutę bezpośrednio w kantorze w aplikacji mobilnej PeoPay lub bankowości internetowej Pekao24.

-Takie same zasady są stosowane przy płatnościach mobilnych, czyli dla kart debetowych podpiętych do wirtualnego portfela w telefonie (Google Pay, Apple Pay) lub zegarka - zauważa Pekao SA.

A w przypadku płatności kartą kredytową, Bank Pekao również nie nalicza dodatkowej marży, bo w takim przypadku transakcje są rozliczane bezpośrednio po kursie z tabeli kursów banku.

Klientka tego banku była na wakacjach w południowej Walii. Za zakupy płaciła kartą kredytową Visa. - Zauważyłam, że po każdej z transakcji miałam naliczaną marżę czyli pewien procent od płaconej kwoty. I zawsze był inny od 2,4 proc. przez 3, 3 proc. do czterech procent. Ciekawe dlaczego - zastanawia się klientka.

Piotr Wardziak, z PKO BP przyznaje, że jeśli klient nie korzysta z opcji wielowalutowości lub płaci w innej walucie niż euro, funty, dolary amerykańskie, franki szwajcarskie, korony duńskie, szwedzkie, norwerskie, czeskie czy forinty to musi się liczyć z takimi opłatami.

Pozostało 91% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Karty Płatnicze
Kartę bank może wysłać nie tylko zwykłym listem
Karty Płatnicze
Czasem trzeba iść do oddziału banku, by zmienić PIN do karty
Karty Płatnicze
Klient za granicą kartę nie zawsze dostanie. A czasem trzeba za nią dopłacić
Karty Płatnicze
Karta płatnicza częściowo uszkodzona. Bez wymiany się nie obejdzie
Karty Płatnicze
Limity płatności zbliżeniowych bez PIN-u a płatności mobilne