Co zrobić, gdy zapomnimy numer PIN do karty bankowej

Kiedy zapomnimy numeru PIN do karty płatniczej wygenerowanego przez bank, kolejny możemy ustawić sobie sami.

Publikacja: 24.05.2023 13:14

Co zrobić, gdy zapomnimy numer PIN do karty bankowej

Foto: Adobe Stock

- Aby karta była aktywna, proszę ją użyć w naszym bankomacie. Można np. sprawdzić stan konta. Dzięki temu będzie można korzystać ze wszystkich funkcji karty- radzi bank PKO BP. Ale nie wszystkie banki przy nowym PIN-ie wymagają ponowne aktywacji karty.

Jeden z klientów dużego banku zapomniał numeru PIN do swojej karty. – Zgubiłem ten wygenerowany przez bank i nigdzie go nie zapisałem. Co można zrobić w takiej sytuacji? – zastanawia się mężczyzna.

Skontaktował się ze swoim bankiem. Od jego pracowników usłyszał, że nowy numer do karty może nadać sobie sam w serwisie internetowym. Wystarczy wybrać w nim w moich produktach opcję karty i nowy numer PIN.

Czytaj więcej

Karta została w bankomacie? Już jej nie odzyskamy. Nie dotyczy ukraińskich

Można to też zrobić na infolinii banku. – Pod niego wcale nie jest łatwo się dodzwonić, dlatego skorzystałem z bankowości internetowej i się udało – opowiada czytelnik.

Małgorzata Witkowska, z biura prasowego PKO BP mówi, że najszybciej można zmienić numer PIN samodzielnie w aplikacji mobilnej IKO.

- Jeśli klient zapomniał PIN, a nie korzysta z aplikacji to może zadzwonić na infolinię i nadać nowy PIN w serwisie transakcyjnym iPKO lub złożyć dyspozycję wydania duplikatu PIN- radzi Małgorzata Witkowska.

Zapewnia, że przy nowym PIN-ie karty nie trzeba ponownie aktywować, a po prostu przy następnej transakcji należy podać nowy numer PIN.

Magdalena Ostrowska z ING Banku Śląskiego mówi, że gdy klient zapomni swojego kodu PIN, może łatwo i bezpiecznie nadać nowy kod ustalić w bankowości internetowej oraz aplikacji mobilnej.

- Za taką operację nie pobieramy żadnych opłat. Po nadaniu nowego kodu PIN nie trzeba ponownie aktywować karty, ale zalecamy, aby pierwsza transakcja była dokonana z użyciem chipa nie zbliżeniowo, a np. w bankomacie lub terminalu POS, aby upewnić się, że nowy kod PIN działa prawidłowo- mówi Magdalena Ostrowska.

Czytaj więcej

Nowe oszustwo na „rachunek rezerwowy”. Dzwonią z numeru banku

Biuro prasowe Pekao SA podaje, że w sytuacji, gdy klient zapomni numeru PIN do swojej karty debetowej, może ustawić nowy korzystając z aplikacji mobilnej PeoPay lub bankowości internetowej Pekao24. I tam może wskazać cztery dowolne przez siebie wybrane cyfry, które będą nowym numerem PIN. - Karty nie trzeba ponownie aktywować- zapewnia biuro prasowe banku.

Arkadiusz Panek, odpowiedzialny za karty płatnicze w Santander Bank Polska mówi, że klient, który zapomni numeru PIN, może ustawić bezpłatnie nowy w bankowości internetowej lub mobilnej banku.

- Możliwe jest również wygenerowanie nowego PIN w placówce banku,  jest to opcja płatna – przyznaje Arkadiusz Ptak.

Karty Płatnicze
Kartę bank może wysłać nie tylko zwykłym listem
Materiał Promocyjny
Mity i fakty - Czy to prawda, że elektryczne auta palą się częściej niż spalinowe?
Karty Płatnicze
Czasem trzeba iść do oddziału banku, by zmienić PIN do karty
Karty Płatnicze
Klient za granicą kartę nie zawsze dostanie. A czasem trzeba za nią dopłacić
Karty Płatnicze
Karta płatnicza częściowo uszkodzona. Bez wymiany się nie obejdzie
Karty Płatnicze
Uwaga na marże przy płatnościach kartą na wakacjach za granicą