Minimalne limity kart kredytowych w bankach

Pięćset, tysiąc lub dwa tysiące złotych – tyle wynoszą najniższe limity kart kredytowych. Poniżej ustalonej kwoty banki raczej nie zejdą.

Publikacja: 13.04.2023 11:40

Najniższy limit karty kredytowej ustalony przez część banków wynosi 500 zł. Niższa kwota raczej nie

Najniższy limit karty kredytowej ustalony przez część banków wynosi 500 zł. Niższa kwota raczej nie wchodzi w grę

Foto: AdobeStock

Pan Piotr jest klientem Pekao SA. Ma tam rachunek i Kartę Kredytową z Żubrem. Jej limit wynosi 2 tys. zł. – Czy jest szansa na to, by zmniejszyć go do tysiąca, a niekoniecznie, by się zaczynał od 2 tysięcy? Czy jest jakiś sposób na to, by posiadając taką kartę, obniżyć jej limit? – zastanawia się mężczyzna.

Kontaktował się z bankiem. I usłyszał, że minimalny limit dla karty kredytowej z żubrem wynosi właśnie 2 tys. zł.

Jak przyznało nam biuro prasowe Pekao SA, ten bank posiada w swojej ofercie Kartę Kredytową z Żubrem, której minimalny limit kredytowy wynosi 2 tys. zł.

– Został on ustalony w momencie wdrożenia produktu w kwietniu zeszłego roku, w związku z tym klient nie ma możliwości otwarcia produktu z niższym limitem – przyznaje bank.

Czytaj więcej

Kiedy bank nalicza opłatę za kartę kredytową. Każdy ma swoje zasady

A czasem wystarczy 500 zł

A jak wyglądają minimalne limity kart kredytowych wydawane przez banki? W Alior Banku jest to 500 zł dla karty kredytowej Mastercard OK!.

– W październiku 2022 roku dokonaliśmy zmniejszenia limitu dla karty kredytowej Mastercard TUiTAM z 4 tys. zł do 2 tys. zł. Dzięki tej zmianie klienci mają większą możliwość dostosowania limitu do swoich potrzeb – mówi Karolina Kozakiewicz, z biura prasowego Aliora.

Dodaje, że podczas wnioskowania o kartę kredytową klient może wybrać minimalny limit dostępny dla danej karty: dla Mastercad OK! 500 zł, a dla TUiTAM 2 tys. zł.

W ING Banku Śląskim minimalny limit karty kredytowej jest uzależniony od jej rodzaju. – Najniższy limit to 500 zł dla karty kredytowej Visa. Wysokość limitów nie była zmieniana. Klient sam decyduje o wysokości wnioskowanego limitu w ramach dostępnych limitów dla danej karty i zdolności kredytowej – mówi Magdalena Ostrowska z biura prasowego banku.

Także w mBanku limit dla kart kredytowych jest zależny od ich typu.

– Najniższy limit, który możemy zaoferować na karcie kredytowej, to 500 zł na karcie MasterCard Me (max dla tej karty to 20 tys.). Nie można zawnioskować o limit niższy – mówi Emilia Kasperczak z biura prasowego.

Przyznaje, że widełki limitów nie zmieniały się do tej pory. – Klient oczywiście może zawnioskować o dowolną wysokość limitu w ramach ustalonych widełek limitowych dla danej karty. Fakt, że zaproponujemy klientowi 2 tys., nie ogranicza możliwości złożenia o kwotę niższą ani o wyższą – zapewnia Emilia Kasperczak.

Czytaj więcej

Jak oszczędzają Niemcy. Gdzie trzymają pieniądze

Można zmienić limit. Z reguły na wyższy

W Banku Millennium w aktualnej ofercie sprzedażowej najniższy limit kredytowy dla karty wynosi tysiąc zł.

– W ostatnim czasie nie zmienialiśmy dostępnych limitów kredytowych. Klienci z wydanymi kartami kredytowymi mają możliwość zawnioskowania o zmianę przydzielonego limitu kredytowego – zapewnia Mirella Gmur-Dzieduszycka. Podobnie w Santander Bank Polska – najniższy limit wynosi 1 tys. zł.

Także w Credit Agricole najniższy limit dla kart kredytowych wynosi tysiąc zł dla karty Visa Standard. – Ostatnio zmienialiśmy minimalne limity kart kredytowych w 2020 roku. Dla kart Visa Standard z 500 zł na 1 tys. zł oraz dla kart Visa Silver i Mastercard Silver z 1 na 2 tys. zł. Chcieliśmy dostosować je do rosnących kosztów życia. Większy limit to zapewnienie większej elastyczność w finansowaniu potrzeb – mówi Mateusz Dziuba.

A w PKO BP minimalne limity dla kart kredytowych są określone w przepisach wewnętrznych banku.

– Dla najbardziej popularnego produktu, czyli Przejrzystej karty kredytowej, minimalny limit kredytowy wynosi 1 tys. zł – mówi Małgorzata Witkowska z biura prasowego banku.

Zapewnia, że jeżeli chodzi o klienta, to oczywiście może sam zdecydować, z jaki limitem zostanie wydana karta. – Jeżeli w procesie wnioskowania w kanale zdalnym dostanie ofertę karty z limitem 3 tys. zł, to może samodzielnie go obniżyć i podpisać umowę o kartę z limitem np. 2 tys. zł – mówi Małgorzata Witkowska.

Pan Piotr jest klientem Pekao SA. Ma tam rachunek i Kartę Kredytową z Żubrem. Jej limit wynosi 2 tys. zł. – Czy jest szansa na to, by zmniejszyć go do tysiąca, a niekoniecznie, by się zaczynał od 2 tysięcy? Czy jest jakiś sposób na to, by posiadając taką kartę, obniżyć jej limit? – zastanawia się mężczyzna.

Kontaktował się z bankiem. I usłyszał, że minimalny limit dla karty kredytowej z żubrem wynosi właśnie 2 tys. zł.

Pozostało 89% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Karty Płatnicze
Kartę bank może wysłać nie tylko zwykłym listem
Karty Płatnicze
Czasem trzeba iść do oddziału banku, by zmienić PIN do karty
Karty Płatnicze
Klient za granicą kartę nie zawsze dostanie. A czasem trzeba za nią dopłacić
Karty Płatnicze
Karta płatnicza częściowo uszkodzona. Bez wymiany się nie obejdzie
Materiał Promocyjny
Mazda CX-5 – wszystko, co dobre, ma swój koniec
Karty Płatnicze
Uwaga na marże przy płatnościach kartą na wakacjach za granicą
Materiał Promocyjny
Branża bankowa gorszy okres ma za sobą