W grudniu 2022 r. Santander w ramach pilotażu dostarczył do kilku oddziałów ręcznie napędzane niszczarki do kart. Plastik ma zostać ponownie wykorzystany. Jak mówi Joanna Szczegielniak, dyrektor rozwoju biznesu kart i finansowania, bank przykłada dużą wagę do działań i edukacji ekologicznej.

– Realizujemy projekt, który polega na zbieraniu i oddawaniu do przeróbki kart plastikowych, które straciły ważność. Można przynieść karty płatnicze, lojalnościowe itp. i zniszczyć w ręcznie napędzanej niszczarce – mówi Joanna Szczegielniak.

Czytaj więcej

Znalazłeś gotówkę, kartę płatniczą, dokumenty? Zanieść na policję czy do banku?

Pilotaż ma objąć ok. 20 lokalizacji. – Z odzyskanego surowca powstaną półki na książki dla Klubów Płomyka. Są to pomieszczenia w szpitalach i domach dziecka tworzone przez Fundację Santander, dostosowane do potrzeb dzieci – mówi dyrektor Szczegielniak.

W ING Banku Śląskim karty są przecinane i niszczone w niszczarkach. – Urządzenia oprócz funkcji niszczenia nośników w formie papierowej posiadają odrębną kieszeń do niszczenia nośników informacji typu karty, dyskietki, płyty CD. System dwóch worków umożliwia łatwą segregację obu odpadów – mówi Magdalena Ostrowska z biura prasowego banku.

– Jeśli klient nie może odwiedzić oddziału banku w celu przekazania starej karty do zniszczenia, powinien pociąć kartę i wyrzucić ją do pojemnika z odpadami zmieszanymi. Ze względu na wykorzystanie materiałów innych niż plastik (m.in. w chipie karty) karta nie nadaje się do recyklingu – mówi Mirella Gmur-Dzieduszycka z banku Millennium.

Credit Agricole nie ma niszczarek. – Ze względu na takie elementy, jak antena, chip, pasek magnetyczny, kartę niszczymy i resztki przekazujemy do partnera, który zajmuje się recyklingiem – mówi Marcin Kowalski, support product manager w tym banku. Kartę można zniszczyć samodzielnie. – Najlepiej przeciąć ją wzdłuż paska magnetycznego oraz w miejscu, gdzie jest chip. W przypadku kart z funkcją zbliżeniową trzeba przeciąć kartę prostopadle do paska magnetycznego, dzieląc w ten sposób kartę na dwie części – mówi przedstawiciel Credit Agricole.

Czytaj więcej

Co Biedronka, Lidl, Kaufland zrobią, gdy zgubimy kartę płatniczą

Bank wprowadził karty do Konta dla Ciebie, do produkcji których użyto ekotworzywa. – To pierwsza tego typu karta na polskim rynku. Przyjazne środowisku ekotworzywo rozkłada się w 99 proc. – mówi Marcin Kowalski.

– Karty, które są do nas odsyłane, przekazujemy do utylizacji w zamkniętych pojemnikach. Utylizacją zajmuje się firma zewnętrzna – mówi Krzysztof Drozd z biura prasowego mBanku. Radzi, by plastik zniszczyć, przecinając m.in. w miejscu, gdzie znajdują się dane osobowe, by nie było możliwości ich odczytania.

Z danych NBP wynika, że na koniec czerwca 2022 r. było 43,9 mln kart płatniczych. W porównaniu ze stanem na koniec marca 2022 r. to więcej o 303 tys. kart (wzrost o 0,7 proc.).