Co Biedronka, Lidl, Kaufland zrobią, gdy zgubimy kartę płatniczą

Markety czasem zatrzymują kartę płatniczą zostawioną w terminalu przez klienta. Są też takie, które od razu przecinają znalezioną kartę. Sprawdzamy jak to wygląda w Biedronce, Lidlu, Kauflandzie i Auchan.

Publikacja: 19.11.2020 16:57

Co Biedronka, Lidl, Kaufland zrobią, gdy zgubimy kartę płatniczą

Foto: Adobe Stock

Nasz czytelnik pan Piotr podczas sobotnich zakupów zostawił kartę w terminalu płatniczym w jednym z warszawskich Kauflandów. – Było dużo ludzi, pośpiech i zwyczajnie zapomniałem – opowiada nam.

Warto sprawdzić: Specjalne naklejki na karty płatnicze to zły pomysł

Na szczęście mężczyzna zorientował się po godzinie, że nie ma karty. Pojechał więc ponownie do sklepu. – Karta była. Od pracownika marketu usłyszałem, że jestem trzecią osobą tego dnia, która zostawiła kartę – wspomina mężczyzna.

Czy pozostawione w terminalach karty to duży problem? Co sklepy robią z pozostawionymi tam plastikami przez klientów?

Justyna Kalinowska, z biura prasowego Kaufland Polska Markety zapewnia, że zdarzenia związane z pozostawianiem przez klientów kart płatniczych w terminalach zdarzają się w bardzo rzadko. – Znaczną część transakcji bezgotówkowych stanowią płatności zbliżeniowe, które ograniczają ryzyko wystąpienia tego typu sytuacji – tłumaczy.

W Kauflandzie w przypadku, gdy klient pozostawi wartościowy przedmiot w sklepie bądź kartę to uprawniony pracownik deponuje go w specjalnym sejfie. – Tam jest trzymany do czasu wyjaśnienia sprawy z właścicielem przedmiotu lub z odpowiednią instytucją – mówi Justyna Kalinowska.

Warto sprawdzić: Bank za przelew z karty kredytowej policzy dużą opłatę

Jak informuje Aleksandra Robaszkiewicz, Head of Corporate Communications Lidl Polska, także w marketach tej sieci pozostawienie karty płatniczej w terminalu po dokonaniu płatności za zakupy zdarza się niezwykle rzadko, wręcz incydentalnie.

– Co więcej klienci coraz częściej dokonują płatności zbliżeniowych, co również wpływa na zmniejszenie ryzyka pozostawienia karty w terminalu-mówi Aleksandra Robaszkiewicz.

Podkreśla, że dla firmy najważniejsze jest dla nas bezpieczeństwo klientów, w tym bezpieczeństwo ich danych, dlatego pomimo incydentalności tego zdarzenia, jesteśmy również na nie przygotowani.

W Lidlu zgodnie z wewnętrzną procedurą, w przypadku kiedy pracownik znajdzie kartę płatniczą w sklepie, zabezpiecza ją w odpowiedni sposób. Później karta, wraz z dokumentacją zostaje wysłana do biura administracji w danym regionie. – Tam jest przechowywana przez 19 miesięcy – po tym czasie zostaje zniszczona, co jest potwierdzone na protokole – opowiada Aleksandra Robaszkiewicz.

Również Dorota Patejko, Dyrektorka ds. Komunikacji i CSR w Auchan Polska przyznaje, że przypadki pozostawienia kart przez klientów są raczej sporadyczne – Kilka sztuk w miesiącu w markecie-zapewnia.

Warto sprawdzić: Banki, które robią problemy, gdy dziecko zgubi kartę płatniczą

Dodaje, że postępowanie w takim przypadku jest opisane w wewnętrznej procedurze.

Sporządzany jest protokół zatrzymania takiej karty, a przecięta wysyłana jest do operatora, z którym mamy podpisaną umowę – wyjaśnia Dorota Patejko.

Maria Szymankiewicz, specjalistka ds. relacji zewnętrznych w sieci Biedronka mówi, że ze względu na dużą skalę działalności naszej sieci, zdarzają się pojedyncze przypadki pozostawienia kart płatniczych przez klientów.

– Co do zasady, dajemy klientom czas na ewentualne zgłoszenie się po zapomnianą kartę do biura kierownika sklepu. Z naszego doświadczenia wynika jednak, że częściej klienci decydują się na niezwłoczne zastrzeżenie karty niż jej poszukiwania – mówi Maria Szymankiewicz

Nasz czytelnik pan Piotr podczas sobotnich zakupów zostawił kartę w terminalu płatniczym w jednym z warszawskich Kauflandów. – Było dużo ludzi, pośpiech i zwyczajnie zapomniałem – opowiada nam.

Warto sprawdzić: Specjalne naklejki na karty płatnicze to zły pomysł

Pozostało 91% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Materiał Promocyjny
Jak zacząć oszczędzanie w złocie
Oszczędności
Choć ceny wciąż rosną, inflacji boimy się coraz mniej
Oszczędności
Od 2016 roku lokaty przynosiły realne straty, ale to może się zmienić
Oszczędności
Polacy starają się oszczędzać, ale oni tego nie robią
Oszczędności
Coraz więcej młodych Polaków oszczędza. W co lokują pieniądze?
Materiał Promocyjny
CERT Orange Polska: internauci korzystają z naszej wiedzy