Znalazłeś gotówkę, kartę płatniczą, dokumenty? Zanieść na policję czy do banku?

Jeśli w oddziale banku znajdziemy gotówkę lub cudze dokumenty powinniśmy skontaktować się z policją, a nie z bankowcami. Ci przyjmą od nas cudzą kartę, lub pieniądze znalezione w bankomacie.

Publikacja: 08.09.2022 10:19

Znalazłeś gotówkę, kartę płatniczą, dokumenty? Zanieść na policję czy do banku?

Foto: Bloomberg

- W przypadku znalezienia gotówki w bankomacie znajdującym się w placówce, znalazca powinien oddać ją pracownikowi oddziału po podpisaniu oświadczenia o przekazaniu pieniędzy – podaje biuro prasowe BNP Paribas.

Na tropie właściciela

Kilka dni temu mieszkanka Ełku na jednej z lokalnych grup w mediach społecznościowych opisała przygodę jaka ją spotkała w banku.

- Pani z Ukrainy chciała wpłacić pieniądze do wpłatomatu i poprosiła o pomoc. Byłam tam z synem. Pani miała banknoty zwinięte, więc zaczęliśmy je układać. W międzyczasie okazało się, że pani ma konto w banku naprzeciwko, więc poszłam z nią ,żeby pomóc, a syn został w moim oddziale – opowiada kobieta.

Pomogła Ukraince wpłacić gotówkę i wróciła do syna. A zaraz okazało się, że w oddziale na podłodze leżało 50 zł.

- Widocznie Ukraince wypadło. Poszukuję więc tej pani. Szczupła osoba około 50 lat, włosy krótkie pofarbowane na blond. Oddam pieniądze do rąk własnych, bo ją pamiętam ją. Będę wdzięczna za pomoc w znalezieniu – apelowała do mieszkańców Ełku.

Czytaj więcej

Co Biedronka, Lidl, Kaufland zrobią, gdy zgubimy kartę płatniczą

Jak to jest gdy znajdziemy pieniądze, kartę lub dokumenty w oddziale lub obok niego to bank pomoże nam dotrzeć do ich właściciela, czy lepiej nie bawić się samemu w detektywa i od razu powiadomić odpowiednie służby?

Bank nie zawsze może pomóc

Anna Zawada, manager Zespołu Monitorowania Procesów Biznesowych e Credit Agricole mówi, że doradca ze względu na ochronę danych osobowych nie może pomóc znalazcy skontaktować się z właścicielem zgubionych dokumentów czy pieniędzy – jeśli ma w ogóle takie dane. - W takiej sytuacji znalazca musi zgłosić się na policję – radzi.

Ewa Krawczyk, z biura prasowego Santander Bank Polska mówi, że w przypadku znalezienia gotówki przy bankomacie jej banku, pracownik przyjmuje banknoty i postępuje zgodnie z wewnętrznymi procedurami. - Jeżeli osoba odwiedzająca oddział znajdzie pieniądze lub dokumenty w placówce lub przed nią to należy zgłosić to na policję – radzi Ewa Krawczyk.

Podkreśla, że bank nie udziela informacji osobie, która przyniosła kartę/gotówkę, no ewentualnym właścicielu zguby, ponieważ byłoby to niezgodne z tajemnicą bankową.

Także biuro prasowe BNP Paribas podaje, że jeżeli klient czy osoba odwiedzająca oddział lub przechodząca przy oddziale znajdzie pieniądze lub dokumenty, powinna skierować się ze znalezionymi przedmiotami na policję i zgłosić ich znalezienie.

Czytaj więcej

Nowe metody okradania. „Znalazłem pański portfel z pieniędzmi”

Także Małgorzata Witkowska z biura prasowego PKO BP mówi, że w przypadku znalezienia dokumentów znalazca powinien zwrócić dokument do instytucji, która go wydała bądź na policję. - Bank nie może przekazać znalazcy danych właściciela dokumentu ze względu na zachowanie tajemnicy bankowej – mówi Małgorzata Witkowska.

Przyznaje, że w przypadku gotówki bank nie może jej przyjąć, a znalazca powinien odnieść ją do najbliższej jednostki policji.

W przypadku znalezienia gotówki w oddziale lub w dyspenserze bankomatu/wpłatomatu znalazca powinien zgłosić to do oddziału, który podejmie działania w kierunku wyjaśnienia sprawy, z zachowaniem zasad tajemnicy bankowej.

Chyba, że chodzi o gotówkę zostawioną w bankomacie

Anna Zawada podkreśla, że jeśli ktoś przekazuje doradcy znalezione karty płatnicze VISA lub MasterCard niezależnie jakiego banku wówczas, doradca ma obowiązek zastrzec te karty. - W zgłoszeniu podaje się dane zgłaszającego zastrzeżenie i okoliczności odnalezienia karty- mówi ekspertka Credit Agricole.

I dodaje, że doradca nie może natomiast zastrzec znalezionego dokumentu tożsamości. Dlatego znalazca musi zgłosić się na policję.

Ewa Krawczyk, z biura prasowego Santander Bank Polska, mówi, że w przypadku znalezienia karty naszego banku, jest ona przyjmowana kartę od znalazcy. A następnie zastrzegana, a bank kontaktuje się z posiadaczem.

Jak podaje BNP Paribas w przypadku znalezienia gotówki w bankomacie znajdującym się w placówce, znalazca powinien oddać gotówkę pracownikowi oddziału po podpisaniu oświadczenia o przekazaniu gotówki.  - Jeżeli sytuacja dotyczy karty znalezionej w bankomacie postawionym w oddziale, to również tę kartę należy oddać pracownikowi oddziału, który zajmie się zabezpieczeniem karty – informuje BNP Paribas.

Czytaj więcej

3 popularne ostatnio cyberoszustwa finansowe. Jak nie stracić pieniędzy

Jak zauważa Małgorzata Witkowska, z PKO BP w przypadku znalezienia karty płatniczej znalazca powinien oddać ją do wydawcy czyli banku.  - PKO Bank Polski może przyjąć tylko własne karty, jednak należy podkreślić, że karty zagubione i następnie odnalezione nie się zwracane klientowi, lecz blokowane i niszczone, a klient otrzymują od banku nową kartę – mówi ekspertka z PKO BP.

Mieszkanka Ełku kontaktowała się ze swoim bankiem. - Powiedzieli, mi, że oni nie szukają osób na podstawie tego, co twierdzi inna osoba. A jedyną drogą jest zgłoszenie spawy na policję. Tyle mi pomógł bank – opowiada kobieta.

Była pewna, że pieniądze należały do Ukrainki, dlatego sprawę opisała też na grupie ukraińskiej. Dzięki temu udało jej się dotrzeć do właścicielki gotówki.

- W przypadku znalezienia gotówki w bankomacie znajdującym się w placówce, znalazca powinien oddać ją pracownikowi oddziału po podpisaniu oświadczenia o przekazaniu pieniędzy – podaje biuro prasowe BNP Paribas.

Na tropie właściciela

Pozostało 96% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Karty Płatnicze
Kartę bank może wysłać nie tylko zwykłym listem
Karty Płatnicze
Czasem trzeba iść do oddziału banku, by zmienić PIN do karty
Karty Płatnicze
Klient za granicą kartę nie zawsze dostanie. A czasem trzeba za nią dopłacić
Karty Płatnicze
Karta płatnicza częściowo uszkodzona. Bez wymiany się nie obejdzie
Karty Płatnicze
Uwaga na marże przy płatnościach kartą na wakacjach za granicą
Karty Płatnicze
Limity płatności zbliżeniowych bez PIN-u a płatności mobilne