Pan Mariusz już od kilku lat jest klientem Santander Bank Polska. Kilka tygodni temu jego karta debetowa skończyła ważność. Dostał kolejną, ale musiał za nią zapłacić. – Opłata za wznowienia karty debetowej – w Santander 15 zł? To normalne? – pyta czytelnik.

Okazuje się, że normalne. – Dla karty Dopasowanej opłata za wznowienie wynosi 15 zł dla użytkownika karty, który ukończył 26 lat. A osoby młodsze nie płacą za wznowienie – mówi Ewa Krawczyk z biura prasowego Santander Bank Polska.

Dodaje, że od wprowadzenia opłata ta nie była zmieniana. Z kolei wznowienie karty walutowej to trzy jednostki w walucie rachunku.

– Jeśli chodzi o karty płatnicze do kont, których nie ma obecnie w ofercie, to wznawiamy kartę na kartę z aktualnej oferty i cena to 0 zł lub 15 zł w zależności od rodzaju karty – mówi Ewa Krawczyk.

Czytaj więcej

Tam Polakom najbardziej brakuje płatności bezgotówkowych

Z kolei opłata za wznowienie karty ze standardowym wizerunkiem do flagowego w ofercie banku Credit Agricole Konta dla Ciebie od kilku lat wynosi 10 złotych lub 25 złotych w przypadku karty z wizerunkiem z katalogu.

Za darmo wznawiane są karty w ING Banku Śląskim. – Nie pobieramy opłaty za wydanie i wznowienie karty Visa zbliżeniowa, która jest podstawową kartą debetową oferowaną do naszych kont osobistych – zapewnia Magda Ostrowska z biura prasowego ING Banku Śląskiego.

Przyznaje, że opłata pobiera jest jedynie w sytuacji, gdy klient wybierze Moją Kartę, czyli plastik z własną grafiką bądź grafiką dostępną w galerii wizerunków. Wówczas bank pobiera opłatę 15 zł za wydanie takiej karty i jej wznowienie. – Opłata za wydanie nie jest pobierana od posiadaczy Kont Mobi, Direct w wieku 13–26 lat za pierwsze zamówienie Mojej Karty albo pierwsze dokonanie zmiany wizerunku karty – mówi Magda Ostrowska.

Także w Pekao SA wznowienie karty debetowej do Konta Przekorzystnego jest bezpłatne. – Jedyny wyjątek jest wtedy, gdy klient ma wydaną kartę z niestandardowym wizerunkiem, to opłata za wznowienie takiej karty wynosi 5 zł. Ale to nie dotyczy osób, które nie skończyły 26 lat – podkreśla bank. Część banków nie nalicza nikomu opłat za wznowienie kart. – Nie pobieramy opłat za wznowienie karty zarówno dla kont w ofercie, jak i w obsłudze. Na dzień dzisiejszy nie ma w planach wprowadzenia takiej opłaty – zapewnia BNP Paribas.

Czytaj więcej

Znalazłeś gotówkę, kartę płatniczą, dokumenty? Zanieść na policję czy do banku?

Jak podaje nam Mirella Gmur- Dzieduszycka z Banku Millennium, odnowienie karty debetowej jest w nim bezpłatne. – W najbliższym czasie bank nie planuje wprowadzenia takiej opłaty – zapewnia.

Także w PKO Bank Polski od momentu wprowadzenia PKO Konta za Zero nie ma opłat za wznowienie karty debetowej. – Obecnie nie pracujemy nad zmianami w tym zakresie – zapewnia Piotr Wardziak z biura prasowego.