Na szczęście, nie są to zbyt częste przypadki. - Nie odnotowaliśmy takiego typu zdarzeń w urządzeniach Banku Millennium. Czytniki są zabezpieczone, w przypadku awarii czytnika, nie ma możliwości włożenia karty – mówi Mirella Gmur-Dzieduszycka, z biura prasowego banku Millennium. 

Czytaj więcej

Bankomat połknął kartę i nie chce oddać. Co wówczas robić?

To rzadkie przypadki

Na grupie facebookowej mieszkańców podwarszawskiego Pruszkowa pojawił się kilka dni temu zdjęcie i wpis o uszkodzonym bankomacie. Na zdjęciu widać uszkodzony slot - czyli miejsce gdzie wkłada się karty by wypłacić gotówkę.

- Gdyby ktoś się spieszył i nie zauważył, że slot na karty nie istnieje, to wrzucam post ku przestrodze. W środku już imponująca ilość kart. Podobno zgłoszenie przyjęte i będą działać – napisał jeden z mieszkańców.

Inny radził, by zakleić slot taśmą, bo starsi ludzie mogą mieć problem. Okazuje się, że pojawiają się takie przypadki, ale na szczęście niezbyt często. - Zdarzają się akty wandalizmy dotyczące czytnika uniemożliwiające użycie bankomatu np. włożenie monety. Szczegółów technicznych działania systemów IT w przypadku awarii bankomatów nie podajemy – poinformował nas Paweł Jurek, rzecznik Pekao SA.

Małgorzata Witkowska, z biura prasowego PKO BP zapewnia, że w ich urządzeniach przypadki wyrwanego slotu na karty w bankomacie nie zdarzają się, ale są przypadki uszkodzenia czytnika kart, które wynikają z aktów wandalizmu.

- Zdarza się również, że do urządzenia będącego w serwisie klienci próbują wprowadzać kartę mimo mechanicznie zablokowanego wejścia czytnika. Jeżeli bankomat jest usytuowany przyściennie wówczas karta dostaje się pomiędzy sejf a ścianę i nie ma możliwości, aby ją wydobyć – dodaje Małgorzata Witkowska.

Próba obrobienia bankomatu?

Ewa Krawczyk, z biura prasowego Santander Bank Polska mówi, że przy specyficznych awariach karta może zostać zatrzymana – np. w przypadku uszkodzenia czytnika kart.

- Co do zasady, konstrukcja czytnika zapobiega wydaniu karty po tym, jak zostanie zatrzymana. Notujemy niewiele przypadków uszkodzenia czytnika, nie mieliśmy zgłoszeń od klientów o przypadkach ponownego wydania karty z urządzenia przy awarii czytnika – zauważa Ewa Krawczyk.

Czytaj więcej

Bankomat nieczynny. Nie zawsze awaria, przyczyny mogą być różne

Dodaje, że jeśli jednak doszłoby do takiej sytuacji, to należy niezwłocznie poinformować o tym bank, który wydał kartę, a zostanie ona zastrzeżona i oddać kartę do banku, gdyż jest ona jego własnością.

Credit Agricole nie ma własnych bankomatów. - Natomiast dbamy o bezpieczeństwo korzystania z urządzeń, które mamy w placówkach. Sprawdzamy każdego dnia m.in. to, czy slot na karty nie jest uszkodzony i czy nie ma na nim nakładek – mówi Agnieszka Gorzkowicz, z biura prasowego Credit Agricole.

Zdjęcie uszkodzonego slotu pokazaliśmy policjantowi. – To może być jakaś totalnie nieudolna próba włamania do urządzenia. Niedoszły złodziej raczej pokroju członka gangu Olsena – śmieje się mł. insp. Andrzej Borowiak, rzecznik wielkopolskiej policji. I dodaje, że każdy, kto ma pojęcie o budowie bankomatu, to wie, że gotówki nie ma przy slocie na karty, a jest w zupełnie innym miejscu. - Jest podawana do wylotu, w momencie włożenia karty i podania numeru PIN- dodaje policjant. Jego zdaniem dlatego uszkadzanie wlotu bankomatu nie ma zupełnie sensu. – O karty też nie chodzi, bo karta bez PIN – jest niewiele warta – zauważa policjant.