Nie wkładaj karty do uszkodzonego bankomatu. Może tam utknąć na zawsze

Zanim skorzystamy z bankomatu sprawdźmy, czy urządzenie jest sprawne. Uszkodzony slot może spowodować, że nie tylko nie wypłacimy gotówki, ale też utracimy kartę.

Publikacja: 01.12.2022 10:46

Nie wkładaj karty do uszkodzonego bankomatu. Może tam utknąć na zawsze

Foto: Adobe Stock

Na szczęście, nie są to zbyt częste przypadki. - Nie odnotowaliśmy takiego typu zdarzeń w urządzeniach Banku Millennium. Czytniki są zabezpieczone, w przypadku awarii czytnika, nie ma możliwości włożenia karty – mówi Mirella Gmur-Dzieduszycka, z biura prasowego banku Millennium. 

Czytaj więcej

Bankomat połknął kartę i nie chce oddać. Co wówczas robić?

To rzadkie przypadki

Na grupie facebookowej mieszkańców podwarszawskiego Pruszkowa pojawił się kilka dni temu zdjęcie i wpis o uszkodzonym bankomacie. Na zdjęciu widać uszkodzony slot - czyli miejsce gdzie wkłada się karty by wypłacić gotówkę.

- Gdyby ktoś się spieszył i nie zauważył, że slot na karty nie istnieje, to wrzucam post ku przestrodze. W środku już imponująca ilość kart. Podobno zgłoszenie przyjęte i będą działać – napisał jeden z mieszkańców.

Inny radził, by zakleić slot taśmą, bo starsi ludzie mogą mieć problem. Okazuje się, że pojawiają się takie przypadki, ale na szczęście niezbyt często. - Zdarzają się akty wandalizmy dotyczące czytnika uniemożliwiające użycie bankomatu np. włożenie monety. Szczegółów technicznych działania systemów IT w przypadku awarii bankomatów nie podajemy – poinformował nas Paweł Jurek, rzecznik Pekao SA.

Małgorzata Witkowska, z biura prasowego PKO BP zapewnia, że w ich urządzeniach przypadki wyrwanego slotu na karty w bankomacie nie zdarzają się, ale są przypadki uszkodzenia czytnika kart, które wynikają z aktów wandalizmu.

- Zdarza się również, że do urządzenia będącego w serwisie klienci próbują wprowadzać kartę mimo mechanicznie zablokowanego wejścia czytnika. Jeżeli bankomat jest usytuowany przyściennie wówczas karta dostaje się pomiędzy sejf a ścianę i nie ma możliwości, aby ją wydobyć – dodaje Małgorzata Witkowska.

Próba obrobienia bankomatu?

Ewa Krawczyk, z biura prasowego Santander Bank Polska mówi, że przy specyficznych awariach karta może zostać zatrzymana – np. w przypadku uszkodzenia czytnika kart.

- Co do zasady, konstrukcja czytnika zapobiega wydaniu karty po tym, jak zostanie zatrzymana. Notujemy niewiele przypadków uszkodzenia czytnika, nie mieliśmy zgłoszeń od klientów o przypadkach ponownego wydania karty z urządzenia przy awarii czytnika – zauważa Ewa Krawczyk.

Czytaj więcej

Bankomat nieczynny. Nie zawsze awaria, przyczyny mogą być różne

Dodaje, że jeśli jednak doszłoby do takiej sytuacji, to należy niezwłocznie poinformować o tym bank, który wydał kartę, a zostanie ona zastrzeżona i oddać kartę do banku, gdyż jest ona jego własnością.

Credit Agricole nie ma własnych bankomatów. - Natomiast dbamy o bezpieczeństwo korzystania z urządzeń, które mamy w placówkach. Sprawdzamy każdego dnia m.in. to, czy slot na karty nie jest uszkodzony i czy nie ma na nim nakładek – mówi Agnieszka Gorzkowicz, z biura prasowego Credit Agricole.

Zdjęcie uszkodzonego slotu pokazaliśmy policjantowi. – To może być jakaś totalnie nieudolna próba włamania do urządzenia. Niedoszły złodziej raczej pokroju członka gangu Olsena – śmieje się mł. insp. Andrzej Borowiak, rzecznik wielkopolskiej policji. I dodaje, że każdy, kto ma pojęcie o budowie bankomatu, to wie, że gotówki nie ma przy slocie na karty, a jest w zupełnie innym miejscu. - Jest podawana do wylotu, w momencie włożenia karty i podania numeru PIN- dodaje policjant. Jego zdaniem dlatego uszkadzanie wlotu bankomatu nie ma zupełnie sensu. – O karty też nie chodzi, bo karta bez PIN – jest niewiele warta – zauważa policjant.

Na szczęście, nie są to zbyt częste przypadki. - Nie odnotowaliśmy takiego typu zdarzeń w urządzeniach Banku Millennium. Czytniki są zabezpieczone, w przypadku awarii czytnika, nie ma możliwości włożenia karty – mówi Mirella Gmur-Dzieduszycka, z biura prasowego banku Millennium. 

To rzadkie przypadki

Pozostało 92% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Karty Płatnicze
Kartę bank może wysłać nie tylko zwykłym listem
Karty Płatnicze
Czasem trzeba iść do oddziału banku, by zmienić PIN do karty
Karty Płatnicze
Klient za granicą kartę nie zawsze dostanie. A czasem trzeba za nią dopłacić
Karty Płatnicze
Karta płatnicza częściowo uszkodzona. Bez wymiany się nie obejdzie
Karty Płatnicze
Uwaga na marże przy płatnościach kartą na wakacjach za granicą
Materiał Promocyjny
CERT Orange Polska: internauci korzystają z naszej wiedzy