Aktualizacja: 21.11.2024 12:41 Publikacja: 08.12.2022 09:20
Odroczone płatności rosną w siłę
Foto: AdobeStock
Wspólnie z Polskim Standardem Płatności wprowadziliśmy pilotaż płatności odroczonych. Usługa została udostępniona wybranej grupie klientów, którzy jako jedni z pierwszych w Polsce mogą przetestować BLIK Płacę Później. W przyszłym roku nowe rozwiązanie będzie stopniowo udostępniane dla wszystkich klientów – mówi Mirella Gmur-Dzieduszycka, z Banku Millennium.
W wyjątkowych sytuacjach bank może nam przesłać kartę kredytową czy płatniczą kurierem, zamiast listem zwykłym. Ale czasem za to trzeba zapłacić. Czasem można plastik odebrać w oddziale.
Stale rośnie liczba osób korzystających z bankowości internetowej czy mobilnej. Pozostali nawet z tak drobną sprawą jak zmiana PIN-u karty muszą iść do oddziału.
Choć dziś można korzystać z wirtualnych kart debetowych czy kredytowych, to jednak wiele osób chce mieć w portfelu „plastik”. Nie zawsze banki wyślą go do klientów mieszkających za granicą.
Choć fizycznie karta nie została zniszczona to nie da się przy jej pomocy wypłacić pieniędzy. Dlaczego? Mogło dość do mechanicznego zarysowania bądź innego uszkodzenia paska magnetycznego - mówią bankowcy.
Europejczycy są coraz bardziej przekonani, że mogą wpłynąć na ochronę klimatu poprzez zmianę codziennych nawyków
Jeśli nie mamy karty walutowej, to musimy się liczyć z prowizjami płaconymi za transakcje przeprowadzane podczas zagranicznych wakacji.
Coraz więcej e-sklepów oferuje konsumentom zakupy z odroczoną płatnością. Wkrótce taka możliwość będzie dostępna także dla firm - dowiedziała się "Rzeczpospolita".
Płatności odroczone sprawdziły się w przypadku zakupów dokonywanych przez konsumentów. Trudno się zatem dziwić, że teraz ta forma zapłaty ma być dostępna dla przedsiębiorców.
Płatności odroczone szturmem podbijają Polskę. Dotąd jednak tylko konsumenci mogli, kupując online, odraczać płatność o miesiąc czy dwa. Teraz pojawiają się również takie oferty dla firm.
Polskie firmy tracą właśnie swoją podstawową przewagę konkurencyjną - niskie ceny, a innych wyróżniających zalet, jak renomy opartej na designie czy jakości, nie wypracowały. Dlatego muszą konkurować inaczej – boleśnie wydłużają terminy płatności.
Najprawdopodobniej jeszcze w tym miesiącu Parlament Europejski przyjmie rozporządzenie o przyspieszeniu płatności.
Parlament Europejski pracuje już nad rozporządzeniem dotyczącym opóźnień w płatnościach, które są przez małe i średnie firmy uznawane za jedną z największych przeszkód w prowadzeniu działalności. Projekt przedłożyła Komisja Europejska.
Większość unijnych, w tym polskich, małych i średnich firm boryka się z wieloma barierami rozwoju. Ich listę otwiera brak pracowników z odpowiednimi kwalifikacjami. Zaraz za tym są biurokracja, skomplikowane przepisy oraz opóźnione płatności.
Odroczone płatności zdobyły serca kupujących. Będą jeszcze bezpieczniejsze, a rynek znajdzie się pod nadzorem KNF, choć część regulacji budzi wątpliwości.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas