Kiedy bank nalicza opłatę za kartę kredytową. Każdy ma swoje zasady

Z góry? Z dołu, czy co miesiąc? Kiedy banki naliczają opłaty za użytkowanie karty kredytowej. Każdy z nich ma swoje własne zasady.

Publikacja: 12.04.2023 11:40

Kiedy bank nalicza opłatę za kartę kredytową. Każdy ma swoje zasady

Foto: Shutterstock

- Opłaty za kartę naliczane są „z dołu”. Oznacza to, że jeżeli klient zawrze umowę o kartę 15 marca tego roku, to najbliższa opłata za kartę zostanie pobrana 15 marca 2024 roku – wylicza Małgorzata Witkowska, z biura prasowego PKO BP.

Umowa rozwiązana, opłata naliczona

Pani Agnieszka w marcu 2009 roku podpisała umowę na kartę kredytową z Nordea Bankiem. Była ona częścią umowy kredytu hipotecznego, a dzięki temu oprocentowanie było o kilka punktów niższe.

Po kilku latach Nordea wycofała się z Polski, a jej portfel kredytów hipotecznych przejął PKO BP. Pani Agnieszka kredyt już dawno spłaciła, ale kartę kredytową miała nadal. – Ma bardzo dobre warunki – opowiada kobieta.

Czytaj więcej

Klient sam może użyć ręcznej niszczarki kart płatniczych

Jednak bank wypowiedział z końcem marca 2023 roku wszystkie takie umowy na takie jak jej karty kredytowe.

– Ale naliczył opłatę roczną. W moim przypadku już pod koniec lutego, a nie z początkiem marca. To była część dotychczasowej opłaty. W oddziale nie potrafiono mi wytłumaczyć dlaczego – opowiada kobieta.

Złożyła więc reklamację. Z niej dowiedziała się, że „opłaty za karty bank pobiera z dołu zgodnie z regulaminem oraz obowiązującą taryfą prowizji i opłat bankowych za każdy rozpoczęty dwunastomiesięczny okres ważności karty” - napisał bank.  I dodał, że opłatę pobiera proporcjonalnie czyli za okres w jakim obowiązywała umowa.

Małgorzata Witkowska z PKO BP mówi, że klient może obniżyć lub uniknąć opłaty za obsługę karty poprzez wykonanie transakcji na określoną kwotę. I tak w przypadku „Przejrzystej karty kredytowej” nie jest ona naliczana lub zmniejszana w zależności od średniomiesięcznej operacji wykonanych kartą.

Gdy przekroczą 500 zł miesięcznie opłata spada o połowę, a gdy 600 zł miesięcznie – jest ona całkowicie anulowana. - Termin i kwotę opłaty rocznej za kartę klient może sprawdzić w aplikacji IKO lub serwisie transakcyjnym iPKO – podaje Małgorzata Witkowska.

Aktywni klienci mogą wcale nie płacić

A jak do opłat za karty kredytowe podchodzą inne banki? Magda Ostrowska z ING Banku Śląskiego mówi, że jest ona naliczana w każdą „rocznicę” ważności karty głównej czy dodatkowej. Dokładnie w ostatni dzień miesiąca.

- Nie jest ona uzależniona od cyklu rozliczeniowego karty kredytowej. Jeśli opłata roczna zostałaby naliczona w innym terminie, klient powinien taką sytuacje zgłosić do banku – radzi Magda Ostrowska.

W Santander Bank Polska opłaty za kartę kredytową są naliczane miesięcznie. Wyjątkiem jest jest karta Mastercard World Elite dla klientów Private Banking.

- Opłata miesięczna jest naliczana w dniu generowania zestawienia transakcji, pierwsza opłata miesięczna jest na drugim generowanym zestawianiu po założeniu rachunku z uwagi na to żeby klient miał pełen okres rozliczeniowy na wykonanie transakcji zwalniających z opłaty – mówi Ewa Krawczyk, z biura prasowego banku. Dodaje, że opłata roczna dla karty Mastercard World Elite jest naliczana począwszy od drugiego roku istnienia rachunku w pierwszym zestawieniu wygenerowanym po ostatnim dniu miesiąca w którym mija rocznica jego utworzenia

Czytaj więcej

Czasem za wznowienie karty płatniczej trzeba sporo zapłacić

Jak przekazał nam Paweł Jurek, rzecznik Pekao SA w przypadku kart z opłatą roczną - opłata za obsługę karty kredytowej za kolejny rok jest pobierana w rocznicę wydania karty. - Klient nie ma możliwości zmiany terminu naliczenia opłaty. Bank nie otrzymuje reklamacji tego typu – zapewnia Paweł Jurek.

Marcel Masełko, Product Manager w Credit Agricole mówi, że ten bank za karty kredytowe pobieramy opłatę roczną, w przypadku karty Gold i opłatę miesięczną, w przypadku karty Silver. - W obu przypadkach można tych opłat uniknąć, jeśli klienci aktywnie korzystają z karty – zapewnia Marcel Masełko.

Tłumaczy, że jeśli chodzi o moment naliczenia opłaty rocznej za kartę Gold, to klient płaci ją po 12 miesiącach od dnia podpisania umowy i po zakończeniu okresu rozliczeniowego.

- Dokładna data pobrania opłaty zależy od dnia podpisania umowy i daty generowania wyciągu – mówi Marcel Masełko.

Zapewnia, że bank nie zanotował takiej sytuacji, żeby opłata naliczyła się wcześniej. - Jeśli tak by się stało, jak zawsze, prosimy klienta o kontakt z nami, żeby wyjaśnić tę sytuację – mówi przedstawiciel Credit Agricole.

- Opłaty za kartę naliczane są „z dołu”. Oznacza to, że jeżeli klient zawrze umowę o kartę 15 marca tego roku, to najbliższa opłata za kartę zostanie pobrana 15 marca 2024 roku – wylicza Małgorzata Witkowska, z biura prasowego PKO BP.

Umowa rozwiązana, opłata naliczona

Pozostało 94% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Karty Płatnicze
Kartę bank może wysłać nie tylko zwykłym listem
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Karty Płatnicze
Czasem trzeba iść do oddziału banku, by zmienić PIN do karty
Karty Płatnicze
Klient za granicą kartę nie zawsze dostanie. A czasem trzeba za nią dopłacić
Karty Płatnicze
Karta płatnicza częściowo uszkodzona. Bez wymiany się nie obejdzie
Karty Płatnicze
Uwaga na marże przy płatnościach kartą na wakacjach za granicą