Ze starego konta też się wyrasta. Można je zmienić

Klienci, którzy posiadają rachunek w banku od kilkudziesięciu lat mogą zmienić go na nowy, z aktualnej oferty. A jego numer może pozostać niezmieniony.

Publikacja: 28.02.2024 03:00

Część klientów banków wciąż ma rachunki, które zostały już wycofane z aktualnej oferty. Można je łat

Część klientów banków wciąż ma rachunki, które zostały już wycofane z aktualnej oferty. Można je łatwo zastąpić nowszymi – zapewniają przedstawiciele banków.

Foto: AdobeStock

– Na bieżąco zachęcamy klientów do przejścia na konta lepiej dopasowane do indywidualnych potrzeb – zapewnia Małgorzata Witkowska, z biura prasowego PKO BP.

Nowe konto, nowe usługi

Niektórzy z nas wiążą się z bankiem na lata. – Jestem w tym banku od pierwszego przelewu moich płac do dnia dzisiejszego, gdzie przelewana jest emerytura i nigdy się nie zawiodłem – chwali Pekao SA pan Wojciech, wieloletni klient tego banku.

Z kolei pani Teresa związała się z bankiem w 1989 roku. – Nie narzekam, bo nie mam żadnych problemów – zapewnia kobieta.

Czytaj więcej

Przelewy przyspieszą. Parlament Europejski przyjął nowe przepisy

Często, zakładając konta przed kilkunastoma i więcej laty, klienci wybierali takie, których już nie ma, bo zostały wycofane z oferty. Czy łatwo je zmienić na inne, bardziej współczesne? Jak do tego podchodzą banki? Czy przy zamianie zachowamy stary, czy też dostaniemy nowy numer rachunku?

Okazuje się, że nie taki diabeł straszny, jak go czasem malują. – Zmianę rodzaju konta można zrealizować w aplikacji, w serwisie internetowym, przez telefon (wymagamy podania telekodu) lub w dowolnej placówce – mówi Marcin Data, dyrektor ds. rozwoju bankowości codziennej w Credit Agricole.

Dodaje, że bank informuje klientów o możliwości zmiany rodzaju konta na inny, gdy wysyła informacje o zmianie opłat i prowizji. – Zmianę konta może także zaproponować klientowi doradca – mówi dyrektor Data.

Podkreśla, że zamiana rachunku nie wpływa na jego numer czy role względem rachunku np. pełnomocnictwa.

Czytaj więcej

Banki wciąż obniżają oprocentowanie depozytów

Bez benefitów

Ale klient nie może liczyć na specjalne traktowanie czy promocję przy zmianie rodzaju konta.

– To nie jest zawarcie nowej umowy, więc nie ma benefitów wynikających z nowej umowy. Natomiast w zależności od tego, co jest powiązane z nowym rodzajem konta, klient może zyskać nową usługę, która nie była wcześniej dostępna w starym koncie – mówi dyrektor Data.

Jak zauważa Ewa Krawczyk z biura prasowego Santander Bank Polska, ma on jeszcze grupę klientów z kontami osobistymi, które nie są już w aktualnej ofercie banku, ale oczywiście są one obsługiwane. – Zachęcamy klientów do zmiany typu konta. Mogą oni także samodzielnie zmienić typu konta na konto z aktualnej oferty w Santander – mówi Ewa Krawczyk.

Dodaje, że zmiana typu konta nie wiąże się ze specjalnymi warunkami, a jego numer pozostaje bez zmian.

Czytaj więcej

Zostawił telefon i poszedł się kąpać w jeziorze. Stracił 15 tys. zł

Hurtowe przekształcanie

W PKO BP w czerwcu 2023 roku część kont „starszej generacji” została przekształcona w najpopularniejszy produkt w nowej wersji: Konto za Zero.

– Dzięki temu uproszczeniu klienci zyskali m.in. darmowe prowadzenie konta, darmowe wypłaty w złotych Blikiem ze wszystkich bankomatów w Polsce, bezpłatne wypłaty kartą z bankomatów za granicą i obsługę karty do konta przy min. pięciu płatnościach Blikiem lub kartą w jej okresie rozliczeniowym, bo inaczej płacą 10 zł miesięcznie – wylicza Małgorzata Witkowska z biura prasowego PKO BP.

Podkreśla, że bank na bieżąco zachęca klientów do przejścia na konta lepiej dopasowane do indywidualnych potrzeb. – Klient nie musi chodzić do oddziału lub rozmawiać z call center, tylko sam może zmienić rodzaj posiadanego przez siebie konta zarówno w serwisie internetowym iPKO, jak i aplikacji mobilnej IKO – wylicza przedstawicielka banku.

– Na bieżąco zachęcamy klientów do przejścia na konta lepiej dopasowane do indywidualnych potrzeb – zapewnia Małgorzata Witkowska, z biura prasowego PKO BP.

Nowe konto, nowe usługi

Pozostało 96% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Bankowość prywatna
Blik sprawdzi się też za granicą
Bankowość prywatna
PIN do karty przyniesie listonosz
Bankowość prywatna
Znaleziona karta płatnicza powinna wrócić do banku lub być zniszczona
Bankowość prywatna
BLIK rośnie we wszystkich kategoriach
Bankowość prywatna
mBank podnosi opłaty i prowizje. Znaczną podwyżkę tłumaczy inflacją