Masz kredyt albo się starasz? Prześwietlą twoją historię

Czy banki mogą sprawdzić bez naszej wiedzy naszą historię w BIK? Mogą to zrobić przy wniosku o kredyt, ale też na potrzeby monitoringu naszej sytuacji finansowej.

Publikacja: 18.12.2024 05:22

Klient sam też może sprawdzić swoją historię kredytową

Klient sam też może sprawdzić swoją historię kredytową

Foto: shutterstock

– Banki sprawdzają, czy klient nie ma aktualnie zaległości w spłacie kredytów lub pożyczek, a także czy w przeszłości terminowo płacił swoje wszystkie zobowiązania – przyznaje Aleksandra Stankiewicz-Billewicz z biura prasowego Biura Informacji Kredytowej.

Chcesz kredyt, spłacasz kredyt – sprawdzą czy nie masz zaległości

Pan Wojciech, klient jednego z największych polskich banków, wypowiedział w nim umowę karty kredytowej. Wypowiedzenie okazało się nieskuteczne, a bank naliczał mu dalej opłaty za kartę. – Sprawdzałem właśnie swoją historię w BIK. Okazało się, że nadal mam kartę kredytową w tym banku, a dodatkowo złotówkę długu za nią. A przy okazji wyszło, że bank sprawdzał moją historię kredytową. Jakim prawem? – zastanawia się pan Wojciech.

Czytaj więcej

Rekordowe zainteresowanie kredytami mieszkaniowymi

Czy i kiedy banki mogą skontrolować nasza historię w BIK? Jak mówi Szymon Kośnik, dyr. departamentu ryzyka klientów detalicznych w Santander Bank Polska, ten bank odpytuje bazę BIK w celu realizacji czynności bankowych, takich jak udzielenie decyzji kredytowej przy wnioskowaniu o kredyt, ale również na potrzeby monitoringu sytuacji finansowej klienta.

– W przypadku klientów posiadających u nas aktywny produkt kredytowy bank nie musi tego weryfikować, ale w przypadku wszystkich innych klientów tak się dzieje – zapewnia dyr. Kośnik.

Magdalena Klejment z ING Banku Śląskiego zauważa, że banki, zgodnie z prawem, są zobowiązane do analizy ryzyka kredytowego klientów w przypadku udzielania kredytów.

– Wobec tego w procesie weryfikacji wiarygodności i oceny zdolności kredytowej bank weryfikuje sytuację w BIK, a wszelkie zgody dotyczące zapytania o dane w BIK wynikają z przepisów prawa i ich odzwierciedlenia w regulacjach bankowych – mówi Magdalena Klejment.

Czytaj więcej

Rządowe wakacje kredytowe. Jest szansa, że zostaną dłużej

Jak mówi Małgorzata Żeśko, dyrektor działu kart kredytowych w Alior Banku, bank ten występuje do Biura Informacji Kredytowej na podstawie pisemnej zgody wnioskodawców ubiegających się o kredyt, w celu weryfikacji zobowiązań kredytowych.

– Historia kredytowa każdego produktu kredytowego uwzględniana jest w ocenie zdolności kredytowej przy wnioskowaniu o produkt kredytowy. Ocena wiarygodności wnioskodawców jest dla banku kluczowa, gdyż ma wpływ na podjęcie decyzji dotyczącej udzielenia finansowania – podkreśla dyr. Żeśko.

Przeglądają dane dla bezpieczeństwa klientów

Jak przyznaje Agnieszka Pietkun, menedżer zespołu ryzyka kredytowego i procesu akceptacji w Credit Agricole, także ten bank występuje do BIK z zapytaniem o historię kredytową klienta za każdym razem, kiedy rozpatruje wniosek o produkt kredytowy. – To zarówno kwestia dbania o bezpieczeństwo klienta i udzielanych przez nas kredytów, jak i wymóg regulacyjny – podkreśla Agnieszka Pietkun.

Dodaje, że bank pobiera także regularnie informacje z BIK w ramach monitorowania sytuacji klientów, którzy mają w tym banku produkty – żeby się upewnić, że spłaty kredytów nie są zagrożone.

Czytaj więcej

Kredyty hipoteczne bez wsparcia wciąż popularne, ale nie we wszystkich bankach

– Korzystamy również z raportów z BIK, kiedy przygotowujemy oferty produktowe – takie sprawdzenie dotyczy tylko osób, które już są naszymi klientami. Zawsze pobieramy informacje o historii kredytowej klienta za jego zgodą na przetwarzanie takich danych – dodaje przedstawicielka Aliora.

Jak mówi Krzysztof Kurek z Banku Millennium, ten bank występuje do Biura Informacji Kredytowej o sprawdzenie historii kredytowej klienta w przypadku formułowania dla zainteresowanego oferty kredytowej, a zgodnie z przepisami prawa zgoda klienta na pobranie danych przetwarzanych przez BIK nie jest konieczna.

Podobnie Pekao SA. – Bank występuje do BIK, by sprawdzić historię klienta za jego zgodą wyrażoną przy wnioskowaniu o kredyt, jednocześnie przestrzegając przepisów prawa oraz obowiązujących procedur wewnętrznych – zapewnia biuro prasowe banku.

Klient sam też może sprawdzić swoją historię

Aleksandra Stankiewicz-Billewicz z Biura Informacji Kredytowej potwierdza, że banki przed przyznaniem kredytu weryfikują historie kredytową klienta w swojej bazie oraz na całym rynku kredytowym, korzystając najczęściej z danych BIK.

– Sprawdzają, czy klient nie ma aktualnie zaległości w spłacie kredytów lub pożyczek, a także czy w przeszłości terminowo płacił swoje wszystkie zobowiązania. Pozytywna historia kredytowa zwiększa szanse na uzyskanie kredytu, natomiast negatywna może je obniżyć – podkreśla Aleksandra Stankiewicz-Billewicz.

I dodaje, że dlatego nie tylko przed wnioskowaniem o kredyt każdy klient powinien sam weryfikować swoją sytuację kredytową, którą można sprawdzić samodzielnie, zakładając konto na stronie internetowej bik.pl i pobierając swój raport BIK.

– Banki sprawdzają, czy klient nie ma aktualnie zaległości w spłacie kredytów lub pożyczek, a także czy w przeszłości terminowo płacił swoje wszystkie zobowiązania – przyznaje Aleksandra Stankiewicz-Billewicz z biura prasowego Biura Informacji Kredytowej.

Chcesz kredyt, spłacasz kredyt – sprawdzą czy nie masz zaległości

Pozostało 94% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Bankowość prywatna
Jak uruchomić BLIK na telefon? Co z przelewem wysłanym na numer, którego nie ma w systemie?
Bankowość prywatna
Poważna awaria w PKO BP. Fałszywe informacje o miliardowych stratach
Bankowość prywatna
Wakacje kredytowe z warunkami. Banki czasami odrzucają wnioski
Bankowość prywatna
Blokada użycia karty poza Polską. Ochrona przed oszustami
Bankowość prywatna
Awaria Blika. Klienci polskich banków mają kłopoty z płatnościami
Materiał Promocyjny
Nest Lease wkracza na rynek leasingowy i celuje w TOP10