Polacy rzucili się do oszczędzania na emeryturę

Na IKE i IKZE Polacy zgromadzili już niemal 10 mld zł. Oznacza to, że w ciągu ostatniego roku przybyło tam aż 2 mld zł. To najwięcej od początku istnienia III filaru.

Na indywidualnych kontach emerytalnych przybyło w 2017 roku dokładnie 1,3 mld zł, co oznacza, że wartość środków na IKE wynosi już 8 mld zł. Potężny wzrost zanotowały także indywidualne konta zabezpieczenia emerytalnego – oszczędności tam zgromadzone wzrosły w ciągu roku z 1,1 mld zł do 1,7 mld zł.

To co uderza najbardziej to fakt, że wzrost ten nie wynika z dobrej koniunktury na rynku kapitałowym – a przynajmniej nie w takim stopniu jakby się mogło wydawać.

Sama wartość wpłat na konta to 1,8 mld zł: na IKE Polacy dokonali wpłat w wysokości 1,2 mld zł a na IKZE 0,6 mld zł. Zatem różnica między wpłatami a realnym wzrostem aktywów wynosi jedynie 100 mln zł – o tyle urosła wartość instrumentów, w które ulokowano środki przyszłych emerytów.

Krótko mówiąc dane wskazują, że Polacy „rzucili się” na IKE i IKZE i wpłacają tam coraz większe sumy. Rośnie tez liczba aktywnych kont (takich na które dokonano jakiejkolwiek wpłaty). Takich IKE było w ubiegłym roki 313 tys. wobec 285 tys. rok wcześniej. W przypadku IKZE pieniądze zasiliły prawie 200 tys. kont wobec 170 tys. przed rokiem.

Opinia: dr Marcin Wojewódka, Instytut Emerytalny

Wzrost aktywów gromadzonych przez naszych rodaków cieszy, bo każde dodatkowe środki odłożone teraz z długoterminowym horyzontem dają szansę wyższych emerytur. Tym bardziej cieszy jeśli jest to wzrost wynikający w dużej części z nowych zasileń a nie tylko z dobrych wyników inwestycyjnych. Powyższe nie zmienia fakt, że to dalej jest tylko nieco ponad pół miliona osób aktywnie korzystających z IKE czy IKZE. W świetle chociażby ponad 16 milionów członków OFE to dalej niestety niewielka część.

Pytanie o przyczynę wzrostu takiego zauważalnego wzrostu zainteresowania dodatkowym indywidualnym oszczędzaniem na emeryturę. Myślę, że składa się na to kilka czynników. Do najważniejszych zaliczyłbym tak wzrost zamożności, czy raczej wzrost wynagrodzeń i środków jakimi dysponują nasi rodacy.

Druga przyczyna to wzrastająca świadomość emerytalna, a właściwie świadomość konieczności dodatkowego oszczędzania kosztem dzisiejszej konsumpcji. Także zapowiadane zmiany w systemie emerytalnym, czy to wprowadzenie pracowniczych planów kapitałowych (PPK) od 2019 roku czy planowana reforma otwartych funduszy emerytalnych (OFE) nagłaśnia kwestie emerytalne i powoduje między innymi wzrost zainteresowania IKE czy IKZE.

Ale musimy też pamiętać, że wprowadzenie w przyszłości PPK z obligatoryjną składką finansowaną przez uczestników może mieć też negatywny wpływ na zainteresowanie IKE czy IKZE. Może się tak zdarzyć, jeśli osoby które dzisiaj swoje dodatkowe środki gromadzone na emeryturę właśnie w IKE czy IKZE, zdecydują się je przekierować na sfinansowanie obligatoryjnych składek pracownika do PPK. Może to spowodować zmniejszenie nowych napływów do IKE i IKZE w przyszłości.

  • Pokaż komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola oznaczone * są wymagane

treść komentarza *

  • imię *

  • adres e-mail *

  • adres strony www

Mogą Ci się również spodobać

Mocny start PPK. PZU i PKO zagarniają rynek

W trzy tygodnie firmy podpisały z instytucjami finansowymi 230 umów o zarządzanie swoimi pracowniczymi ...

Sondaż: Czy Polacy chcą wprowadzenia trzynastej emerytury

Czy Polacy popierają wprowadzenie trzynastki w postaci najniższej emerytury (1100 zł) dla każdego emeryta? ...

Związki i pracodawcy nie zgadzają się co do PPK

Trwają targi nad projektem ustawy o pracowniczych planach kapitałowych. Pracodawcy i związki zawodowe mają ...