OFE mają się dobrze. PPK rosną powoli

OFE mają się dobrze, choć liczba ich uczestników maleje. PPK trudno nazwać programem powszechnym, ale warto je wypróbować – twierdzą eksperci.

Z emeryturą warto poczekać do lipca. Wysoka waloryzacja składek w ZUS

Osoby, które zdecydują się przejść na emeryturę w lipcu dostaną wyższe świadczenie od tych, które zrobią to w czerwcu nawet jeśli całe życie zarabiali tyle samo. Stanie się tak ponieważ wysoka jest w tym roku waloryzacja składek na kontach emerytalnych w ZUS.

Dopłata roczna do PPK w sobotę na koncie. Jest jeden warunek

Do 15 kwietnia powinna trafić na konto osób oszczędzających w Pracowniczych Planach Kapitałowych tzw. dopłata roczna w wysokości 240 zł. Na wpłatę mogą liczyć tylko osoby, które spełniły określony w ustawie warunek.

Wypłata pieniędzy z PPK po 2 latach oszczędzania. Ile zwrotu dostaniemy

Zwrot pieniędzy z PPK przed 60. rokiem życia wiąże się potrąceniami. Można go dokonać w każdym momencie, bez podawania przyczyny. Policzyliśmy na jaką kwotę można liczyć po dwóch latach odkładania.

Autozapis PPK 2023. Rezygnacja to dobry pomysł? Eksperci odpowiadają

Termin „przydatności do spożycia” złożonych wcześniej deklaracji o rezygnacji z udziału w PPK kończy się 28 lutego. Można złożyć nową. Eksperci radzą jednak, by w programie zostać.

OFE odwracają się od GPW. Kierują się za granicę

Udział akcji spoza polskiego rynku w portfelach otwartych funduszy emerytalnych rośnie niemal z roku na rok. Co więcej, w styczniu struktura zakupów akcji wypadła mocno na niekorzyść GPW.

Emeryci ograniczają wydatki. Mają jednak problemy z długami

Początek roku przyniósł wyraźne pogorszenie zdolności emerytów do terminowego regulowania zobowiązań finansowych.

Oszczędności Polaków w PPK rosną. PFR podał dane za grudzień

Wartość aktywów netto funduszy w ramach pracowniczych planów kapitałowych wzrosła na koniec roku do 11,96 mld zł

IKZE już nie tak korzystne dla zarabiających mniej po zmianach Polskiego Ładu

Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego po zmianach wprowadzonych w ramach Polskiego Ładu jest mniej atrakcyjne.

Oszczędności na emeryturę i nie tylko

Tylko do końca grudnia mamy czas na wpłatę lub dopłatę do produktów emerytalnych z trzeciego filaru. Prezentujemy przegląd tych form oszczędzania.

PPK ruszyły do odrabiania strat

Końcówka roku dla uczestników pracowniczych planów kapitałowych przynosi poprawę notowań nowych produktów emerytalnych. Automatyczny zapis, do którego dojdzie w przyszłym roku, może zbiec się z poprawą wyników.

Zmiany albo samolikwidacja OFE. Raport o przyszłości funduszy

Otwarte fundusze emerytalne pozostają istotnym filarem oszczędności emerytalnych w Polsce potrzebują jednak wsparcia – wynika z raportu Analiz Online o funkcjonowaniu i przyszłości OFE, do którego dotarła „Rzeczpospolita”.

Co z OFE. "Pogłoski o śmierci są znacząco przesadzone"?

Liczba członków OFE spadła poniżej 15 mln. W kolejnych latach ten trend przyspieszy. To problem dla rynku kapitałowego. Pomóc miały PPK, ale na razie ich pozycja jest daleka od oczekiwań.

Limity wpłat na IKE i IKZE w 2023 roku. Wstępne wyliczenia

W oparciu o projekt ustawy budżetowej można już oszacować limity wpłat na konta IKE i IKZE w 2023 r. Te znów wzrosną.

Na kontach pracowników w PPK przybywa pieniędzy. Wartość aktywów rośnie lawinowo

Drzewa nie rosną do nieba, zawsze jest też dno przeceny – tak o niedawnych spadkach i obecnych wzrostach wartości aktywów PPK mówi Bartosz Marczuk, wiceprezes PFR.

Emeryci zadłużeni średnio na 12,5 tys. zł. Jak poprawić portfel seniora

Przeciętny emeryt jest zadłużony na prawie 12,5 tys. zł. Słabiej uposażeni emeryci mogą ubiegać się o dodatki i dopłaty do czynszu czy energii.

Polacy łatwo sprawdzą ile mają pieniędzy na emeryturę. Jest projekt ustawy

Centralna Informacja Emerytalna (CIE), będzie rejestrem wszystkich produktów emerytalnych dostępnych w Polsce, zaczynając od zapisów na kontach w ZUS i KRUS, poprzez produkty drugiego filaru emerytalnego, czyli PPK, PPE oraz OFE, a kończąc na IKE oraz IKZE.

PPK w 2022 r. przynoszą straty. Młodsi uczestnicy programu tracą więcej

Na rachunkach uczestników PPK pojawiły się spadki. – To efekt dekoniunktury na rynkach finansowych. I nic nadzwyczajnego w programach długoletnich – uspokajają eksperci.