Czesi właśnie ogłosili plany podniesienia wieku emerytalnego do 67 lat, tymczasem Niemcy już są w trakcie podwyższania wieku uprawniającego do emerytury. Aktualnie to 65 lat i 11 miesięcy, zarówno w przypadku kobiet, jak i mężczyzn.
Wiek emerytalny w Niemczech
Wiek emerytalny w Niemczech znacząco różni się od tego obowiązującego w Polsce. Szczególnie w przypadku kobiet, które muszą pracować o wiele dłużej niż Polki. Podczas, gdy w naszym kraju kobiety mogą przejść na emeryturę o 5 lat wcześniej niż mężczyźni, czyli po ukończeniu 60 lat, w Niemczech sytuacja wygląda inaczej. Wiek emerytalny kobiet jest taki sam jak w przypadku mężczyzn i już teraz wynosi ponad 65 lat.
Niemcy od 2012 roku sukcesywnie
podnoszą wiek emerytalny z 65 do 67 lat. W 2024 roku wynosi on już 65 lat i 11 miesięcy. Docelowo na poziomie 67 lat ma być w 2029 roku. Kobiety w Niemczech będą tym samym przechodzić na emeryturę o 7 lat później niż w Polsce.
Czytaj więcej
Szybkie starzenie się europejskiego społeczeństwa zmusza kraje Starego Kontynentu do zwiększania wydatków na świadczenia emerytalne oraz wprowadzania kolejnych reform systemu, w tym podnoszenia wieku emerytalnego. Jak wygląda to w państwach sąsiadujących z Polską?
Sposób naliczania emerytury w Niemczech
O emeryturę w Niemczech mogą ubiegać się osoby, które osiągnęły wiek emerytalny oraz przepracowały co najmniej pięć lat. Po 35 latach pracy można się ubiegać o emeryturę dla długotrwale ubezpieczonych, jednak by otrzymać ją bez odliczeń, trzeba osiągnąć ustawowy wiek emerytalny. Emeryturę w pełnej wysokości można otrzymać po przepracowaniu 45 lat.