Przeciętnie co siódmy Polak w wieku 41–50 lat ma fałszywą wiedzę na temat sposobów (instrumentów) emerytalnych, choć jest przekonany, że jego wiedza jest poprawna. Tak wynika z „Badania świadomości emerytalnej i postaw wobec systemu emerytalnego Polaków w wieku 41–50 lat – edycja 2024”, które dr hab. Katarzyna Sekścińska z UW przeprowadziła na zlecenie Izby Gospodarczej Towarzystw Emerytalnych. Połowa ankietowanych określa wiedzę na temat systemu emerytalnego jako co najmniej podstawową (49 proc.), a tylko 12 proc. uważa, że jest zaawansowana. Ale 11 proc. przyznało, że nie ma jej w ogóle. Osoby po czterdziestce, a przed pięćdziesiątką spodziewają się, że stopa zastąpienia ich przyszłych świadczeń emerytalnych wyniesie przeciętnie 72 proc., przy czym jedna piąta przypuszcza, że ich emerytura będzie wyższa niż ostatnia pensja.
Ankietowanych poproszono o ocenę ich wiedzy na temat różnych sposobów emerytalnego oszczędzania. W przypadku otwartych funduszy emerytalnych (OFE) 86 proc. badanych określiło ją jako przynajmniej podstawową, o pracowniczych planach kapitałowych (PPK) myśli tak 80 proc., a o indywidualnych kontach emerytalnych (IKE) 77 proc. i o indywidualnych kontach zabezpieczenia emerytalnego (IKZE) – 66 proc badanych. W tym zaawansowaną wiedzę deklaruje, w zależności od instrumentu finansowego, od 9 proc. (IKE) do 15 proc. (PPK) 40-latków. – To stosunkowo niski odsetek, zważywszy na to, że mowa o instrumentach, które w szczególny sposób adresowane są właśnie do tej grupy wiekowej i w założeniu powinny być dla niej ważne i interesujące – uważa Katarzyna Sekścińska.
Połowa oblała test emerytalny
Poproszono uczestników badania o odpowiedzi na trzy pytania dotyczące każdej z metod oszczędzania długoterminowego. W ten sposób przeprowadzono test podstawowej wiedzy z zakresu IKE, IKZE, PPK i OFE. Każdy mógł uzyskać od 3 do 0 punktów. – Ponad połowa badanych (55 proc.) nie odpowiedziała poprawnie na żadne pytanie dotyczące IKZE, a 46 proc. nie znało poprawnej odpowiedzi na żadne z pytań o IKE. 2 lub 3 punkty o IKZE uzyskało 20 proc., a o IKE 25 proc. badanych – relacjonuje ekonomistka.
Czytaj więcej
Większość 40-latków myśli o emeryturze jako o czasie, w którym będą równocześnie pracowali i dostawali świadczenie. Rozmyślaniom na ten temat częściej towarzyszy niepokój niż radość.