Wiek emerytalny w Polsce wyróżnia się na tle sąsiadów. Kto pracuje krócej?

Szybkie starzenie się europejskiego społeczeństwa zmusza kraje Starego Kontynentu do zwiększania wydatków na świadczenia emerytalne oraz wprowadzania kolejnych reform systemu, w tym podnoszenia wieku emerytalnego. Jak wygląda to w państwach sąsiadujących z Polską?

Publikacja: 18.10.2024 05:59

Wiek emerytalny w Polsce należy do najniższych w Europie

Wiek emerytalny w Polsce należy do najniższych w Europie

Foto: Adobe Stock

Od 1 października 2017 roku wiek emerytalny w Polsce wynosi 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. Tymczasem w wielu krajach europejskich pułap wieku uprawniający do otrzymania świadczenia jest wyższy i jednakowy dla obu płci.

Wiek emerytalny w Polsce odbiega od standardów europejskich

Według danych ZUS pochodzących z „Informacji o wybranych świadczeniach pieniężnych”, w sierpniu 2024 roku emeryturę i rentę wypłacaną przez zakład pobierało blisko 8 mln osób. Dodatkowo zgodnie z informacjami przedstawionymi w „Prognozie wpływów i wydatków Funduszu Ubezpieczeń Społecznych na lata 2024-2028”, w najbliższym czasie najprawdopodobniej będziemy obserwować coraz większy spadek wydolności FUS. Będzie to wynikać m.in. ze spadku populacji. Według prognoz liczba ludności w Polsce spadnie z 37,750 mln w 2023 roku do 36,926 mln w 2028 roku. Dodatkowo maleje liczba osób w wieku przedprodukcyjnym i w wieku produkcyjnym. W 2028 roku prawdopodobnie będzie wynosić odpowiednio o 589 tys. i ponad 500 tys. mniej niż w 2023 roku. Rośnie z kolei populacja osób w wieku poprodukcyjnym. FUS prognozuje, że w 2028 roku przybędzie blisko 300 tys. takich osób (w porównaniu do 2023 roku). Fundusz przewiduje też deficyty roczne przez cały badany okres, co oznacza, że bieżące wpływy nie będą pokrywać wydatków.

Dyskusje na temat podwyższenia wieku emerytalnego w Polsce trwają od wielu lat. Ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk oświadczyła jednak w wywiadzie dla Radia ZET z 26 września, że rząd nie planuje żadnych działań w tej kwestii. Obecnie w większości krajów europejskich wiek emerytalny wynosi od 65 do 67 lat, a wiele państw przygotowuje się do reform, w tym również nasi sąsiedzi. Jak wygląda to w poszczególnych przypadkach?

Ile wynosi wiek emerytalny w krajach sąsiadujących z Polską?

Na początek warto przyjrzeć się sytuacji naszych południowych sąsiadów, Czechów. Obecnie wiek emerytalny dla kobiet i mężczyzn jest zrównany i wynosi 65 lat. Czesi planują jednak reformę systemu i – jak podaje serwis money.pl – chcą powiązać go ze średnią długością życia. Wiek miałby wzrastać o około jeden miesiąc każdego roku. Oznaczałoby to, że osoby urodzone po 1995 roku, mogłyby przejść na emeryturę najszybciej w wieku 66 lat. Czechy planują jednak, aby do 2050 roku granica wieku emerytalnego zatrzymała się na poziomie 67 lat. Poza tym rząd ma zamiar wprowadzić zmiany dotyczące warunków przechodzenia na wcześniejszą emeryturę. Po reformie wymagane byłoby 40, a nie 35 lat okresów składkowych. Poza tym studia miałyby być wliczane do tego okresu tylko w 80 proc.

Ciekawe rozwiązanie obowiązuje na Słowacji. Wiek emerytalny jest uzależniony od średniej długości życia w kraju w czasie pięcioletniego okresu odniesienia i jest taki sam dla kobiet i mężczyzn. Obecnie górna granica wieku uprawniająca do emerytury wynosi 64 lata i dotyczy osób urodzonych po 1966 roku. (włącznie). Okres ten może zostać obniżony w zależności od liczby wychowanych dzieci oraz wykonywania pracy lub służby w kategorii uprzywilejowanej. Niezbędnym warunkiem do przyznania świadczenia jest posiadanie minimum 15-letniego okresu składkowego.

Czytaj więcej

Miliony Polaków otrzymają list z ZUS. Wiadomość dotyczy 14. emerytury

Reformę systemu emerytalnego przeprowadzają również Niemcy. Granica wieku stopniowo wzrasta do 67 lat, a obecnie wynosi 65 lat i 11 miesięcy. Ma osiągnąć zaplanowany poziom do 2031 roku. Od bieżącego roku jest podnoszona w odstępach 2-miesięcznych, począwszy od osób urodzonych w 1959 roku. Wiek ten jest równy dla kobiet i mężczyzn.

Wiek emerytalny. Jakie zasady obowiązują w pozostałych krajach?

Stopniowe podnoszenie i zrównywanie wieku emerytalnego ma miejsce również na Litwie i to już od 2012 roku. Obecnie wiek ten wynosi 64 lata i 4 miesiące dla kobiet oraz 64 lata i 8 miesięcy dla mężczyzn. Docelowy poziom 65 lat ma zostać osiągnięty w 2026 roku. Aby móc otrzymać emeryturę, konieczne jest opłacanie składek minimum przez 15 lat.

Czytaj więcej

Nie wiesz, czy masz oszczędności w OFE? W ten sposób łatwo to sprawdzisz

Stosunkowo niski wiek emerytalny obowiązuje na Białorusi. Obecnie wynosi on 63 lata dla mężczyzn i 58 lat dla kobiet. Osoby zatrudnione w miejscach, gdzie panują szczególne warunki pracy lub wykonujące niektóre rodzaje zawodów, mogą ubiegać się o wcześniejsze preferencyjne świadczenie emerytalne. Istnieje również możliwość przyznania wcześniejszych emerytur ze względów socjalnych.

W Ukrainie wiek emerytalny jest związany ze stażem ubezpieczeniowym. Mężczyźni i kobiety mają prawo do emerytury po ukończeniu 60., 63. lub 65. roku życia. W 2024 roku, aby otrzymać świadczenie po ukończeniu 60 lat, konieczne jest posiadanie 31-letniego stażu. W przypadku osób, które chcą przejść na emeryturę w wieku 63 lat wymagany jest staż od 21 do 31 lat. Przejście na emeryturę w wieku 65 lat wymaga z kolei od 15 do 21 lat stażu ubezpieczeniowego. Istnieje jednak szereg zawodów, w przypadku których świadczenie może zostać przyznane przed tymi terminami. Dotyczy to m.in. osób, które pracowały na stanowiskach pracy o szczególnie szkodliwych i szczególnie trudnych warunkach.

Od 1 października 2017 roku wiek emerytalny w Polsce wynosi 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. Tymczasem w wielu krajach europejskich pułap wieku uprawniający do otrzymania świadczenia jest wyższy i jednakowy dla obu płci.

Wiek emerytalny w Polsce odbiega od standardów europejskich

Pozostało 95% artykułu
Zdrowie
Ten lek na cukrzycę nie jest już refundowany. Zmiany od października 2024
Biznes
Papier, plastik czy zmieszane? Gdzie wyrzucić karton po mleku?
Inwestycje w Domu
Nawet do 50 tys. zł. Jakie dofinansowanie możesz dostać na pompę ciepła?
Emerytura
Europejska emerytura – jakie korzyści widzą Polacy w OIPE
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
Emerytura
Europejska emerytura dla polskich seniorów. Czym jest OIPE i jak oszczędzać w euro?