OFE są jednym ze sposobów na podwyższenie przyszłej emerytury. W ostatnich latach zostały jednak trochę zapomniane przez Polaków.
Czym są OFE?
Otwarte Fundusze Emerytalne stanowią część systemu emerytalnego w Polsce. Powstały w 1999 roku w ramach reformy tego systemu. Są tworzone i zarządzane przez powszechne towarzystwa emerytalne (PTE), które działają na podstawie Ustawy z dnia 28 sierpnia 1997 roku o organizacji i funkcjonowaniu funduszy emerytalnych.
OFE inwestują – w celu pomnożenia – środki pieniężne swoich członków, które to środki przeznaczone zostaną na emerytury tych osób po osiągnięciu przez nie wieku emerytalnego. Ze wspomnianym inwestowaniem zawsze jednak wiąże się ryzyko pomniejszenia lub utraty kapitału.
W 2014 roku przeprowadzono reformę OFE. W jej ramach zmieniono ich politykę inwestycyjną – nie mogły już inwestować w obligacje Skarbu Państwa. Jednocześnie przekazano do ZUS ponad połowę posiadanych aktywów członków OFE.
Czytaj więcej
Pracownicze Plany Kapitałowe (PPK) to program dobrowolnego, długoterminowego oszczędzania dla pracowników. Na oszczędności w systemie składają się wpłaty pracownika, pracodawcy i państwa. Jak sprawdzić, ile wynosi aktualny stan zgromadzonych środków?