Nie wiesz, czy masz oszczędności w OFE? W ten sposób łatwo to sprawdzisz

Otwarte Fundusze Emerytalne (OFE) powstały w 1999 roku. Ostatnio zostały jednak nieco zapomniane. Podpowiadamy, jak sprawdzić, czy mamy oszczędności w OFE i jaki jest aktualny stan naszego konta.

Publikacja: 17.10.2024 06:14

Masz konto w OFE? Jak to sprawdzić?

Masz konto w OFE? Jak to sprawdzić?

Foto: Adobe Stock

OFE są jednym ze sposobów na podwyższenie przyszłej emerytury. W ostatnich latach zostały jednak trochę zapomniane przez Polaków.

Czym są OFE?

Otwarte Fundusze Emerytalne stanowią część systemu emerytalnego w Polsce. Powstały w 1999 roku w ramach reformy tego systemu. Są tworzone i zarządzane przez powszechne towarzystwa emerytalne (PTE), które działają na podstawie Ustawy z dnia 28 sierpnia 1997 roku o organizacji i funkcjonowaniu funduszy emerytalnych.

OFE inwestują – w celu pomnożenia – środki pieniężne swoich członków, które to środki przeznaczone zostaną na emerytury tych osób po osiągnięciu przez nie wieku emerytalnego. Ze wspomnianym inwestowaniem zawsze jednak wiąże się ryzyko pomniejszenia lub utraty kapitału.

W 2014 roku przeprowadzono reformę OFE. W jej ramach zmieniono ich politykę inwestycyjną – nie mogły już inwestować w obligacje Skarbu Państwa. Jednocześnie przekazano do ZUS ponad połowę posiadanych aktywów członków OFE.

Czytaj więcej

Jak szybko sprawdzić stan konta PPK? Są dwa sposoby

Dzięki OFE można gromadzić środki pieniężne na emeryturę w ramach tzw. II filaru. Obok niego I filar stanowi emerytura z ZUS, natomiast III filar – emerytura, na którą można dobrowolnie oszczędzać w ramach takich programów emerytalnych jak Pracowniczy Program Emerytalny (PPE), Indywidualne Konto Emerytalne (IKE), Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego (IKZE), Pracownicze Plany Kapitałowe (PPK) i Ogólnoeuropejski Indywidualny Produkt Emerytalny (OIPE).

Kto jest w OFE?

Na początku istnienia OFE przystąpienie do nich było obowiązkowe dla wszystkich osób urodzonych po 31 grudnia 1968 roku. Z kolei osoby urodzone w latach 1949-1968 mogły przystąpić do funduszu dobrowolnie. Od 2014 roku, w konsekwencji reformy emerytalnej, członkostwo w OFE stało się dobrowolne dla wszystkich ubezpieczonych.  

Obecnie składka emerytalna – w przypadku osoby ubezpieczonej w ZUS – dzielona jest między I i II filar emerytalny. Ubezpieczony sam decyduje, czy część składki przeznaczonej na II filar trafić ma na jego subkonto w ZUS, czy na rachunek w OFE.

Czytaj więcej

Nawet 1780 zł renty miesięcznie z ZUS. Trzeba spełnić trzy warunki i złożyć wniosek

Jak sprawdzić, czy mam oszczędności w OFE?

Aby sprawdzić, czy mamy oszczędności w OFE, możemy skorzystać z Platformy Usług Elektronicznych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (PUE ZUS). Zalogować się na swoje konto możemy poprzez profil zaufany, bankowość elektroniczną lub kwalifikowany podpis elektroniczny. Po zalogowaniu musimy wybrać zakładkę „Ubezpieczony”, która umieszczona jest w prawym górnym rogu. Następnie z menu po lewej stronie musimy wybrać zakładkę „OFE”. Jeśli należymy do OFE, na stronie głównej pojawi się informacja o tym wraz z nazwą funduszu, datą zawarcia umowy, datą rejestracji członkostwa oraz statusem członkostwa. 

Jeżeli jednak nie chcemy lub nie mamy możliwości skorzystać z PUE ZUS, aby sprawdzić, czy jesteśmy w OFE, możemy zwrócić się do ZUS o wydanie zaświadczenia o przebiegu ubezpieczeń społecznych. W dokumencie znajdziemy bowiem m.in. informację o przynależności do OFE. Wniosek o zaświadczenie możemy złożyć w ZUS osobiście lub wysłać pocztą.

Jak sprawdzić stan konta w OFE?

Stan konta w OFE sprawdzić możemy na trzy sposoby:

  • przez PUE ZUS,
  • przez logowanie na konto w OFE,
  • dzięki informacji corocznie otrzymywanej od OFE.

Czytaj więcej

Duża ulga dla pracujących seniorów. Jakie warunki trzeba spełnić? Ile można zyskać?

Aby sprawdzić stan naszego konta przez PUE ZUS, musimy na naszym koncie z menu znajdującego się po lewej stronie wybrać zakładkę „Informacje o stanie konta”. W tej sekcji znajdziemy m.in. informację o składkach odprowadzonych na OFE. Aktualne dane uzyskamy, sprawdzając kwotę znajdującą się przy ostatnim dostępnym roku – kwoty prezentowane są bowiem narastająco.

Przekonać się, czy mamy oszczędności w OFE, możemy jednak nie tylko przez PUE ZUS. Stan konta możemy sprawdzić również bezpośrednio w instytucji finansowej zarządzającej naszym OFE, oczywiście pod warunkiem, że wiemy, do którego z nich należymy. Sprawdzenie jest możliwe poprzez założenie konta na stronie internetowej właściwego funduszu lub zalogowanie się do swojego konta w przypadku posiadania już takiego konta.

Ponadto każdy OFE zobowiązany jest do przesyłania swoim członkom przynajmniej raz w roku informacji m.in. o stanie ich kont, terminach dokonanych wpłat składek czy o zasadach polityki inwestycyjnej. Informacja ta przesyłana jest w formie wcześniej ustalonej z członkiem OFE.

OFE są jednym ze sposobów na podwyższenie przyszłej emerytury. W ostatnich latach zostały jednak trochę zapomniane przez Polaków.

Czym są OFE?

Pozostało 97% artykułu
Praca, Emerytury i renty
Kluczowe kwoty dla grupy emerytów. Od nich zależy, czy świadczenie dostaną w całości
Rynek pracy
1000 euro premii za utrzymanie pracy? Niemiecki pomysł na wsparcie bezrobotnych
Praca, Emerytury i renty
Wyższe emerytury i rekompensaty dla seniorów? ZUS podpowiada, co zrobić
OFE
OFE czy ZUS? Trwa okienko transferowe
OFE
Giełda ciągnie w górę otwarte fundusze emerytalne