Aktualizacja: 21.11.2024 10:26 Publikacja: 15.04.2024 04:30
Foto: Adobe Stock
Określenie „okienko transferowe” większości z nas kojarzy się ze sportem. To czas, w którym kluby sportowe, przede wszystkim piłkarskie, ruszają na zakupy. Trwa wzmożone kupno. Piłkarze zmieniają pracodawców. Okazuje się, że z podobnym zjawiskiem mamy do czynienia także na rynku emerytalnym.
W tym roku, po raz pierwszy od ośmiu lat, uczestnicy OFE, którzy mają więcej niż dziesięć lat do emerytury, mogą zdecydować, czy chcą przekazywać część swojej składki emerytalnej do OFE, czy też ma ona trafiać na ich subkonto w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych. Okienko otworzyło się i potrwa do końca lipca. – Osoba ubezpieczona w ZUS, której składka emerytalna w wysokości 19,52 proc. i jest dzielona na I i II filar, może zdecydować, czy część jej składki w wysokości 2,92 proc. podstawy wymiaru (wynagrodzenia) ma być zapisana na jej subkonto w ZUS, czy też ma być przekazana na jej rachunek w otwartym funduszu emerytalnym – informuje ZUS.
Otwarte Fundusze Emerytalne (OFE) powstały w 1999 roku. Ostatnio zostały jednak nieco zapomniane. Podpowiadamy, jak sprawdzić, czy mamy oszczędności w OFE i jaki jest aktualny stan naszego konta.
Niewiele zabrakło, by na koniec listopada wartość aktywów OFE sięgnęła 200 mld zł. I tak jednak osiągnęła najwyższy poziom od początku 2014 r.
Niewiele zabrakło, by na koniec listopada wartość aktywów zgromadzonych w Otwartych Funduszach Emerytalnych sięgnęła 200 mld zł. I tak jednak osiągnęła najwyższy poziom od początku 2014 r., kiedy to OFE zostały uszczuplone o część obligacyjną.
OFE mają się dobrze, choć liczba ich uczestników maleje. PPK trudno nazwać programem powszechnym, ale warto je wypróbować – twierdzą eksperci.
Europejczycy są coraz bardziej przekonani, że mogą wpłynąć na ochronę klimatu poprzez zmianę codziennych nawyków
Udział akcji spoza polskiego rynku w portfelach otwartych funduszy emerytalnych rośnie niemal z roku na rok. Co więcej, w styczniu struktura zakupów akcji wypadła mocno na niekorzyść GPW.
Osoba oddająca krew otrzymuje tytuł Honorowego Dawcy Krwi, a wraz z nim listę przywilejów. Do Sejmu wpłynęła petycja, która proponuje jej rozszerzenie. Na co aktualnie mogą liczyć krwiodawcy?
Jeżeli na każdym etapie procedowania projektu w sprawie wolnej Wigilii zostałyby wykorzystane maksymalne terminy to nie ma szans na przyjęcie przepisów przed świętami.
Teorie spiskowe o szczepieniach wciąż mają się w Polsce dobrze. Problem w tym, że unikający szczepień naraża nie tylko siebie. Czy szef może kazać się zaszczepić?
Część firm z południowych regionów Polski utraciła wskutek wrześniowej powodzi dokumentację pracowniczą. Zabezpieczeniem na takie okoliczności może być elektronizacja akt osobowych. Jak ją przeprowadzić?
Kwoty dofinansowania do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych zostaną podniesione z mocą wsteczną. Kiedy i za jaki okres pracodawcy będą mogli ubiegać się o ich wyrównanie?
Obowiązkiem pracodawców jest ochrona życia i zdrowia pracowników. Czy w zakresie tego obowiązku firma może wymagać szczepienia, pytać o nie albo zwolnić za jego brak?
Czy aby przekazać informację zwrotną sygnaliście, trzeba zakończyć postępowanie wyjaśniające? Czy trzeba przekazać taką informację w przypadku zgłoszenia anonimowego? Czy sygnalista ma prawo domagać się otrzymania raportu przygotowanego przez komisję wyjaśniającą?
Prawo do urlopu ojcowskiego zależy przede wszystkim od wieku dziecka, które pracownik wychowuje. Czy ma natomiast znaczenie zakładowy staż pracy?
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas