Te fundusze zarobiły już dla swoich klientów ponad 30 proc. od początku roku

Niewiele zabrakło, by na koniec listopada wartość aktywów zgromadzonych w Otwartych Funduszach Emerytalnych sięgnęła 200 mld zł. I tak jednak osiągnęła najwyższy poziom od początku 2014 r., kiedy to OFE zostały uszczuplone o część obligacyjną.

Publikacja: 06.12.2023 17:02

Listopad był bardzo łaskawy dla inwestorów

Listopad był bardzo łaskawy dla inwestorów

Foto: Adobe Stock

Listopad był bardzo łaskawy dla inwestorów. Na światowych giełdach królował kolor zielony. Za oceanem indeks S&P 500 zyskał niemal 9 proc. Jeszcze lepiej poradził sobie technologiczny Nasdaq.

Dobra passa OFE

Podobnie było na parkietach na kontynencie europejskim, także w Warszawie, choć tu wzrosty nie były tak mocne jak w październiku. Indeks szerokiego rynku WIG zyskał w zeszłym miesiącu 3,8 proc., podczas gdy miesiąc wcześniej podskoczył o blisko 9,5 proc. WIG20 urósł o 3,1 proc., w październiku cztery razy mocniej. W sposób oczywisty przełożyło się to na wyniki Otwartych Funduszy Emerytalnych.

Czytaj więcej

Ponad 20 mld zł aktywów w PPK

Jak wyliczyły Analizy.pl, OFE - które 80 proc. aktywów mają ulokowane w akcjach krajowych spółek  średnio zyskały w listopadzie 4,1 proc., a od początku roku ponad 30 proc. Aktywa otwartych funduszy emerytalnych wzrosły o 3,9 proc. i sięgnęły 199,4 mld zł. To o 7,4 mld zł więcej niż miesiąc wcześniej. W samym listopadzie wynik z zarządzania powiększył stan aktywów o 7,85 mld zł. Pomniejszyły go przepływy między OFE a ZUS. W ramach tzw. suwaka z OFE do ZUS popłynęło niemal 0,7 mld zł. W drugą stronę 0,3 mld zł.

Ochronić wartość kapitału. A nawet więcej

– W dobie wysokiej inflacji wszyscy szukamy instrumentów finansowych pozwalających ochronić wartość posiadanego kapitału. Dotyczy to również oszczędności emerytalnych. Tegoroczne wyniki Otwartych Funduszy Emerytalnych oferują znacznie więcej niż ochronę wartości zgromadzonych środków. W listopadzie OFE zarobiły dla swoich klientów 4,1 proc., a od początku roku 30,4 proc. Nawet w niełatwych czasach rynki kapitałowe potrafią pomnażać zainwestowany kapitał, a jednocześnie wspierać gospodarkę – skomentowała Małgorzata Rusewicz, prezes Izby Gospodarczej Towarzystw Emerytalnych.

Czytaj więcej

OFE mają się dobrze. PPK rosną powoli

Liderem rynku Otwartych Funduszy Emerytalnych pod względem wielkości zarządzanych aktywów jest Nationale-Nederlanden OFE (53,6 mld zł), a tuż za nim plasuje się Allianz Polska OFE (51,3 mld zł). Oba fundusze mają po przeszło 1/2 tortu aktywów zgromadzonych w FE. Kilkunastoprocentowe udziały w rynku mają OFE PZU „Złota Jesień” i Generali OFE. Wartość zgromadzonych przez nie aktywów sięgnęła odpowiednio 26,5 mld zł i 25,6 mld zł. Na dalszych miejscach, z udziałami w rynku poniżej 10 proc., znalazły się Vienna OFE, UNIQA OFE, PKO BP Bankowy OFE oraz OFE Pocztylion.

OFE
OFE czy ZUS? Trwa okienko transferowe
Materiał Promocyjny
Naszą siłą jest różnorodność
OFE
Giełda ciągnie w górę otwarte fundusze emerytalne
OFE
OFE mają się dobrze. PPK rosną powoli
OFE
OFE odwracają się od GPW. Kierują się za granicę
Akcje Specjalne
Dekarbonizacja gospodarki bez wodoru będzie bardzo trudna
OFE
Zmiany albo samolikwidacja OFE. Raport o przyszłości funduszy
Materiał Promocyjny
Sztuczna inteligencja może być wykorzystywana w każdej branży