Europejska emerytura dla polskich seniorów. Czym jest OIPE i jak oszczędzać w euro?

W celu gromadzenia dodatkowych środków na emeryturę można korzystać z OFE, PPK, IKE i IKZE. Od ponad roku w naszym kraju istnieje również możliwość przystąpienia do OIPE, które bywa nazywane europejską emeryturą. Wyjaśniamy, na czym polega ten sposób oszczędzania.

Publikacja: 27.10.2024 06:05

Czym jest europejska emerytura? Co zrobić, aby ją uzyskać?

Czym jest europejska emerytura? Co zrobić, aby ją uzyskać?

Foto: aigarsr

OIPE, czyli Ogólnoeuropejski Indywidualny Produkt Emerytalny OIPE, umożliwia gromadzenie oszczędności na emeryturę w euro, a także ich dziedziczenie. Z produktu można korzystać nawet po przeprowadzce do innego kraju członkowskiego Unii Europejskiej.

OIPE, czyli czym jest europejska emerytura?

Ogólnoeuropejski Indywidualny Produkt Emerytalny (OIPE) jest dodatkową formą oszczędzania na emeryturę w ramach trzeciego filaru. Można z niego korzystać przy jednoczesnym odkładaniu pieniędzy w ZUS oraz w dodatkowych filarach państwowych (OFE, PPK, IKE, IKZE). OIPE jest rodzajem unijnego produktu emerytalnego. Bywa nazywany europejską emeryturą (Pan-European Pension Product – PEPP). Jest dobrowolny i indywidualny.

Europejska emerytura możliwa w Polsce od 2023 roku

OIPE jest nadzorowany przez Europejski Urząd Nadzoru Ubezpieczeń i Pracowniczych Programów Emerytalnych (EIOPA) oraz organy państwowe. Ogólne zasady dotyczące OIPE reguluje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/1238 z dnia 20 czerwca 2019 roku w sprawie Ogólnoeuropejskiego Indywidualnego Produktu Emerytalnego.

Czytaj więcej

ZUS przekazał dobrą wiadomość dla emerytów i rencistów. Chodzi o wypłaty

Szczegółowe przepisy w tym zakresie określają już jednak poszczególne państwa członkowskie. W Polsce we wrześniu 2023 roku weszła w życie Ustawa z dnia 7 lipca 2023 o ogólnoeuropejskim indywidualnym produkcie emerytalnym. Określa ona:

  • zasady gromadzenia oszczędności na kontach;
  • warunki dokonywania wpłat na subkonta OIPE;
  • warunki dokonywania wypłat, wypłat transferowych oraz zwrotu.

Ustawa ta wzorowana jest na ustawie o Indywidualnych Kontach Emerytalnych (IKE) i Indywidualnych Kontach Zabezpieczenia Emerytalnego (IKZE).

Kto może korzystać z OIPE?

Z OIPE może korzystać osoba fizyczna mieszkająca w Unii Europejskiej. Przystąpienie do OIPE nie jest związane z zatrudnieniem. Oznacza to, że w jego ramach oszczędności na emeryturę mogą odkładać również studenci, osoby bezrobotne czy będące na urlopie macierzyńskim. Do OIPE może przystąpić osoba, która ukończyła 15 lat. Nie może natomiast już tego zrobić osoba, która nabyła uprawnienia emerytalne i skończyła 55 lat.

Czytaj więcej

Czym różni się karta emeryta od karty seniora? Ulgi i zniżki, do których uprawniają

Oszczędzanie na emeryturę w ramach OIPE może być ciekawym rozwiązaniem dla osób, które często przeprowadzają się z jednego europejskiego kraju do drugiego. W razie przeprowadzki oszczędzanie można kontynuować w ramach dotychczasowego OIPE lub przenieść zgromadzone środki do OIPE działającego w innym kraju.

Europejska emerytura: Jak działa?

Osoba chcąca korzystać z OIPE musi podpisać umowę z dostawcą tego produktu. OIPE dostarczać mogą:

  • banki,
  • towarzystwa emerytalne,
  • firmy inwestycyjne,
  • firmy zarządzające aktywami,
  • inne firmy zarządzające funduszami.

Jak podaje Europejski Urząd Nadzoru Ubezpieczeń i Pracowniczych Programów Emerytalnych, obecnie jedynym dostawcą OIPE w całej Unii Europejskiej jest słowacka firma Finax.

Po zawarciu umowy uczestnik OIPE wpłaca środki na indywidualne subkonto. Oszczędności gromadzone są w euro i inwestowane przez firmę inwestycyjną, która pobiera opłatę za zarządzanie portfelem inwestycyjnym. Opłata ta jednak – zgodnie z unijnymi przepisami – nie może przekroczyć 1 proc. wartości w skali roku.

Czytaj więcej

Wiek emerytalny w Polsce wyróżnia się na tle sąsiadów. Kto pracuje krócej?

Wpłat w ramach OIPE można dokonywać w dowolnym czasie. Istnieje jednak roczny limit ich wysokości. W 2024 roku, zgodnie z obwieszczeniem Ministra Rodziny i Polityki Społecznej z dnia 4 grudnia 2023 roku, wynosi on 23 472 zł. Limit ten odpowiada trzykrotności przeciętnego prognozowanego wynagrodzenia miesięcznego w gospodarce narodowej na dany rok.

Środki zgromadzone w ramach OIPE podlegają dziedziczeniu. Jak wynika z art. 11 ust. 1 ustawy o OIPE „W umowie o prowadzenie OIPE oszczędzający może wskazać jedną lub więcej osób, którym zostaną wypłacone środki zgromadzone na subkoncie OIPE w przypadku jego śmierci”. Osoba oszczędzająca swoją dyspozycję ma prawo zawsze zmienić. Ponadto w przypadku małżeństw posiadających małżeńską wspólność majątkową środki gromadzone w ramach OIPE są majątkiem wspólnym małżonków.  

Czytaj więcej

Ile wynosi średnia emerytura w Niemczech? Nasi sąsiedzi podnoszą wiek emerytalny

Wypłata środków z OIPE

Środki zgromadzone w ramach OIPE są wypłacane – jak wynika z art. 14 ust. 1 ustawy o OIPE – na wniosek osoby oszczędzającej po ukończeniu przez nią 60 lat lub po nabyciu uprawnień emerytalnych i ukończeniu 55 lat. Dodatkowo osoba taka musi spełnić jeden z poniższych warunków:

  • dokonywanie wpłat na subkonto OIPE co najmniej w 5 dowolnych latach kalendarzowych,
  • dokonania ponad połowy wartości wpłat nie później niż na 5 lat przed dniem złożenia wniosku o dokonanie wypłaty.

Wypłata środków z OIPE może nastąpić jednorazowo lub w comiesięcznych ratach.

Wypłaty środków zgromadzonych w ramach OIPE można także dokonać wcześniej. Wtedy jednak istnieje konieczność zapłaty od wypłacanej kwoty 19 proc. podatku od zysków kapitałowych (tzw. podatek Belki).

OIPE, czyli Ogólnoeuropejski Indywidualny Produkt Emerytalny OIPE, umożliwia gromadzenie oszczędności na emeryturę w euro, a także ich dziedziczenie. Z produktu można korzystać nawet po przeprowadzce do innego kraju członkowskiego Unii Europejskiej.

OIPE, czyli czym jest europejska emerytura?

Pozostało 96% artykułu
Emerytura
Polski system emerytalny z oceną dostateczną. Spadek w rankingu
Materiał Promocyjny
Telewizor w inteligentnym, bezpiecznym domu
Emerytura
Ile wynosi średnia emerytura w Niemczech? Nasi sąsiedzi podnoszą wiek emerytalny
Emerytura
Wiek emerytalny w Polsce wyróżnia się na tle sąsiadów. Kto pracuje krócej?
Materiał Partnera
Zainwestuj w przyszłość – bez podatku
Materiał Partnera
Tak możesz zadbać o swoją przyszłość