Ogólnoeuropejski Indywidualny Produkt Emerytalny (OIPE) ma odpowiadać na potrzebę mobilności obywateli UE i ułatwić możliwość oszczędzania niezależnie od państwa, w którym się przebywa na różnych etapach kariery zawodowej. Daje więc możliwość uzyskania czego w rodzaju ponadeuropejskiej emerytury.
Co to jest ogólnoeuropejski indywidualny produkt emerytalny
Odpowiednie rozwiązania przygotował Parlament Europejski 2019 r. zważywszy na to, że w poszczególnych państwach UE istnieją produkty długoterminowego oszczędzania, które jednak nie były dostosowane do przenoszenia oszczędności pomiędzy poszczególnymi krajami. Oszczędzanie w OIPE niezwiązane z jednym pracodawcą, ma dobrowolny i indywidualny charakter, ma stanowić uzupełnienie publicznych systemów emerytalnych i dotychczasowych rozwiązań kapitałowych.
- OIPE to dobry pomysł UE. Ma być transgraniczny, prosty, przejrzysty, elastyczny w wypłacie i polityce inwestycyjnej oraz dystrybuowany online – zaznacza Przemysław Barankiewicz, country manager w firmie Finax Polska. - Oszczędzający mogą „zabrać ze sobą” OIPE, gdy zmienią pracę lub zmienią kraj – wyjaśnia.
Czytaj więcej
W celu gromadzenia dodatkowych środków na emeryturę można korzystać z OFE, PPK, IKE i IKZE. Od ponad roku w naszym kraju istnieje również możliwość przystąpienia do OIPE, które bywa nazywane europejską emeryturą. Wyjaśniamy, na czym polega ten sposób oszczędzania.
Co zachęca do oszczędzania na emeryturę
OIPE dostępny w krajach UE od 2022 r., a ma głównie na celu zachęcić mieszkańców UE do inwestowania. A jakie konkretnie korzyści widzą tu sami zainteresowani? Na takie m.in. pytanie odpowiada badanie „Ogólnoeuropejski indywidualny produkt emerytalny - wyzwania zarządzających i oczekiwania oszczędzających”, przeprowadzone w Polsce, Słowacji i w Chorwacji.