Aktualizacja: 20.03.2025 15:29 Publikacja: 19.02.2025 05:05
Nieco więcej niż połowa 40-latków ma oszczędności na emeryturę
Foto: Adobe Stock
Nieco więcej niż połowa 40-latków ma oszczędności na emeryturę. A ponad połowa z tych, którzy nie zabezpieczyli się na starość, nie zamierza tego robić. Ci, którzy jeszcze nie zaczęli oszczędzać, ale mają takie plany, zwykle jako „godzinę O” początku emerytalnej inwestycji traktują 50. urodziny.
Takie są wnioski z „Badania świadomości emerytalnej i postaw wobec systemu emerytalnego Polaków w wieku 41–50 lat – edycja 2024”, które przeprowadziła dr hab. Katarzyna Sekścińska z UW na zlecenie Izby Gospodarczej Towarzystw Emerytalnych.
W pracowniczych planach kapitałowych oszczędza dziś ponad 3,4 mln osób. Wartość zgromadzonych w nich aktywów to 25 mld zł. Eksperci prognozują dalsze wzrosty. – Kto nie przystępuje do PPK, robi sobie krzywdę finansową – mówią.
Wartość aktywów netto funduszy w ramach pracowniczych planów kapitałowych wzrosła na koniec roku do 11,96 mld zł
Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego po zmianach wprowadzonych w ramach Polskiego Ładu jest mniej atrakcyjne.
Końcówka roku dla uczestników pracowniczych planów kapitałowych przynosi poprawę notowań nowych produktów emerytalnych. Automatyczny zapis, do którego dojdzie w przyszłym roku, może zbiec się z poprawą wyników.
W oparciu o projekt ustawy budżetowej można już oszacować limity wpłat na konta IKE i IKZE w 2023 r. Te znów wzrosną.
Polityka klimatyczna i rynek energii w Polsce: podstawy prawne, energetyka społeczna. praktyczny proces powołania i rejestracji spółdzielni energetycznych oraz podpisania umowy z OSD
Drzewa nie rosną do nieba, zawsze jest też dno przeceny – tak o niedawnych spadkach i obecnych wzrostach wartości aktywów PPK mówi Bartosz Marczuk, wiceprezes PFR.
Jazda na motocyklu to z całą pewnością wielka przyjemność, o czym zaświadczy każdy, kto chociaż raz miał okazję – legalnie, podkreślmy – poprowadzić maszynę na dwóch kołach.
Polskie małe i średnie firmy liczą na wsparcie banków w rozwoju – wynika z najnowszego raportu „Potrzeby w zakresie bankowości małych i średnich przedsiębiorstw, grudzień 2024” stworzonego przez zespół Visa Consulting & Analytics.
Rekordowo wysokie zyski sektora finansowego w Polsce zaczynają coraz bardziej kłuć w oczy. Czy chodzi o „wyzysk” klientów, czy o zwykłe mechanizmy rynkowe?
Nawet osoby niepełnosprawne czy niesamodzielne muszą aktualizować swoje dane osobowe w banku, bo inaczej może dojść do blokady konta. Pełnomocnik może to zrobić, jeśli ma do tego upoważnienie.
Szybko rośnie liczba spraw sądowych, w których Polacy chcą wywalczyć brak odsetek przy pożyczkach konsumenckich. W zdecydowanej większości przypadków banki okazują się jednak górą. Czy odstraszy to kolejnych chętnych?
Nowe amerykańskie cła mogą osłabić wzrost gospodarczy w Europie i uderzyć w sojuszników USA. Tymczasem ceny energii elektrycznej na świecie kontynuują spadki, a polskie banki stają w obliczu rosnącej liczby roszczeń o darmowy kredyt. Czy sektor finansowy ma powody do obaw?
Uczestnik PPK, który ma już 60 lat, może rozpocząć wypłatę środków z PPK na preferencyjnych zasadach. Skorzystanie z tego uprawnienia spowoduje jednak, że na jego rachunku PPK nie będą już dokonywane nowe wpłaty.
Choć celem ustawy frankowej jest odciążenie sądów, to osiągnięcie tego skutku nie może nastąpić kosztem praw i wolności omawianej grupy konsumentów – uważa prof. Marcin Wiącek.
Właściciele mieszkań na wynajem muszą spuścić z tonu. Lokali nie brakuje, chętnych na przepłacanie nie ma. Ale też nie ma co liczyć na superniskie stawki.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas